eindhoven den haag 1 9 liepen sterk uiteen. Toen ik merkte, dat ik overtijd was, wist ik heel zeker dat ik geen kind wilde. Maar een abortus, daar liep ik toch wel tegen aan te hikken. Ik heb ook andere mogelijkheden over wogen, zoals na de geboorte afstand doen. Maar dat leek me nog veel moeilijker dan abor tus. Je blijft dan toch denken: er loopt nog ergens een kind van mij rond, en: nu zou het één jaar zijn. Dat heb je nu ook wel. Als je hoort dat iemand die je kent zwanger is, dan denk je toch wel: ik had ook een kind kunnen hebben Toen ik het mijn vriendinnen vertelde sloeg dat in als een bom. Niet dat ze me veroor deelden, maar ik weet zeker, dat zij het nooit gedaan zouden hebben, zij zouden zijn gaan trouwen en het kind hebben laten komen. Omdat ik er vroeg bij was, kon ik een over tijdbehandeling laten doen. Een overtijdbe handeling is officieel geen abortus, er is dan ook geen sprake van vijf-dagen-bedenktijd Ik belde donderdags en 'smaandags kon ik al geholpen worden. Ik was tgen 12 dagen overtijd, (het kan ook nog op de 13° en 14° dag). Het woord overtijdbehandeling is ook minder beladen als abortus, het is meer het opwekken van je menstruatie, er wordt een cellenstruk- tuur weggehaald. Je denkt dan nog niet aan 'n kind. Bovendien is het goedkoper dan abortus. Het kostte mij ƒ265,-. Ik ben naar Den Haag geweest, één van de twee NVSH-kliniekendie de overtijdbehandeling doen. Ik was heel erg zenuwachtig.: Zullen we op tijd zijn? Als we het maar kunnen vinden! Maar het viel allemaal erg mee. De kliniek is in een rijtjeshuis in een gewone wijk. Toen we naar bin nen wilden, kwamen er drie vrouwen naar buiten, lachend. Je gaat er ergens vanuit dat het alle maal heel ernstig zal wezen. Ook binnen hing een gemoedelijke sfeer, heel ontspannen. In de wachtkamer zaten ook niet alleen vrouwen: ook mannen en kinderen. De receptioniste is een heel aardige vrouw. Ze wist onmiddellijk wie ik was. Zij deed ook de zwangerschapstest. Verder vond ik het heel opvallend dat zij buitenlandse vrouwen in hun eigen taal te woord stond: ik heb haar in ieder geval duits en spaans horen praten Na een kwartier werd ik gehaald door een ver pleegster. Ze gaf me een hand en stelde zich voor. Ze vroeg me bepaalde dingen. (Wanneer was je laatste menstruatie?, Gebruik je medir:. cijnen? ed.) Verder vertelde ze nog wat over voorbehoedmiddelen, ze wilde me eigenlijk wej-S: met het pessarium naar huis sturen. Maar t.QÖn ik zei, dat ik niet wilde ging ze er verder niet op door. Ze vroeg me ook helemaal om de reden van mijn beslissing. Ze ging, êrvan uit dat ik een beslissing genomen had, ''anders ^it je hier r,iet". Ze legde ook uit, wat er precies zou gebeuren. De behandeling duirt zo’n 5 j 6 minutenOp het laatst deed het wel pijn. Op die momehten gaf de verpleegster, die haar hand op mijn buik had liggen wat tegendruk zodat de pijn verminderdeDe arts vertelde uit gebreid wat hij allemaal deed, maar ondertussen hadden we het ook wel over andere dingen: over mijn kansen op een baan bv. Naderend, toen ik nog wat lag uit te rustenkwawi^j-j nog even zeggen dat hij. inderdaad het vruchtje gezien had, en hij kontroleerde nog evér. jiiijn baarmoeder zich samentrok. Al met al stond ik na ru:iw :ê:en uur weer buiten. Het viel allemaal reuze mees de sfeer was er zo goed, ik zou er wel als verpleegster willen werken. Marie Twee vrouwenallebei 23 jaar oud en uit Brabant afkomstigwerden zwanger en wilden een abortus. De een ging naar de NVSH-kliniek in Den Haag, de an der naar StiMeZO in Eindhoven. Haar ervaringen Toen ik drie dagen overtijd was ging ik naar mijn huisarts voor een zwangerschapstest, hoe wel ik zeker wist dat ik zwanger was. Ik moest drie dagen wachtenwant pas na zes dagen over tijd is zo'n test zeker. Ik bleek inderdaad zwanger. Ik vroeg naar een overtijdbehandeling, maar volgens de arts was dat hetzelfde als een abortus binnen drie maanden. Hij gaf mij een brief mee voor Stimezo in Eindhoven. Hij reageerde een beetje knullig, hij vroeg bijvoorbeeld wat ik nu aan anti-conceptie zou gaan doen, of dat ik de jongens voortaan zou afzweren. Hij gaf mij ook een idee van schuld. Ik heb onmiddellijk Eindhoven gebeld. Ik kon daar pas een week later terecht. Ze deden het voorkomen dat dat door drukte kwam, ze zeiden niet dat het in verband met de vijf dagen bedenk tijd was.Die week wachten was niet plezierig. Ik voelde me steeds meer zwanger, mijn buik groeide en groeide. Je denkt ook steeds aan hoe het zou zijn, de 9 maanden van de zwangerschap, de be valling, of het een meisje of een jongen zou zijn, hoe het eruit zou zien. Doordat je ge dwongen wordt er zolang mee bezig te zijn, ga je je ook heel slecht voelen, je voelt jezelf een beetje een moordenares. Je dwingt jezelf te denken:'ik wil een abortus, dus ik doe het ook, terwijl je andere gedachten onderdrukt. In die week had ik wel dat als ik kleine kinderen zag, ik ze wel de nek om zou kunnen draaien. De sfeer in Eindhoven was heel gedragen, ge dempt, alles gebeurde achter gesloten deuren. Ze behandelde je net alsof je kanker had. De wachtkamer hing vol met voorlichtingsmateriaal, je werd als vrouw wel heel erg als schuldig aangewezen Ik had een afspraak voor half tien. In verband met een echoscopie, waarmee de grootte en de ligging van de vrucht werd vastgesteld, moest mijn blaas vol zijn. Bij de receptioniste begon al het dagje vorbehoedmiddelenvoorlichting nadat ze mijn gegevens had opgenomen en de ƒ360,- had aangenomen. Na een kwartier wachten werd ik geroepen door een maatschappelijk werk ster voor een gesprek, wat ongeveer een half uur zou duren. Mijn vriendin en ik kwamen een kamer binnen. In het midden stond een tafel met daarop alle denkbare anticonceptiemiddelen en er omheen vier stoelen op schreeuwafstand Na een inleidend praatje, met zachte stem,be gon ze over anticonceptie: waarom ik niks ge bruikte, wat ik zou willen gaan gebruiken, waarbij zij telkens de voordelen en ik de nadelen opnoemde. Zij vond het pessarium wel geschikt voor mij, met het oog op de 'onregelmatige kontakten' Toen ze zich er eindelijk bij neerlegde dat ik geen voorbehoedmiddelen wilde, schreef ze op een briefje, dat bij de behandelende arts terecht kwam, in het vakje over anticonceptie: Anti, Anti, Anti. Weer wachten, nu op de arts. Ook hij begon weer over voorbehoedmiddelen, Iedereen vroeg ook tel kens, of ik echt wel mijn vriendin erbij wilde hebben en aan haar of ze er echt wel bij wilde zijn. Ik was om kwart voor twaalf aan de beurt, de ingreep duurde in totaal zo'n 10 minuten. Het deed wel pijn, maar de verpleegster, die heel vriendelijk was drukte op mijn buik, zodat ik meer ontspannen was. Mijn vriendin vertelde ondertussen, wat de arts allemaal deed, dat was geruststellend. Nadien heb ik nog drie kwartier in een, bed gelegen om bij te komen. Om een uur of één stond ik weer buiten. Ik vond het heel vervelend in Eindhoven: het duurde allemaal veel te lang en dan nog al dat gezeur over voorbehoedmiddelen! Je t

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 9