6 roldoorbreking tilburg aanbevelingen Marlies van Aerde Volgens de op 17 januari gepubliceerde cijfers van het GAB Midden Brabant steeg het afgelopen jaar het werkloosheidscijfer van vrouwen van 24 naar 24,5, procent. Het totale percentage werklozen daalde licht van 21,4 naar 20,6 pro cent van de gehele beroepsbevolking. (Ter ver gelijking: het landelijk werkloosheidspercen tage is 17 procent, het provinciale 18,1 pro cent.) Het GAB wijt deze daling aan het feit dat 575-plussers niet meer verplicht zijn zich in te schrijven en dat jongeren (met name jon gens. MvA) langer van het onderwijs blijven ge nieten. Het GAB vindt de stijging van de werk loosheid onder vrouwen genoeg reden om haar nog steeds de volle aandacht binnen het totale werklozenbestand te geven. Waarschijnlijk is 'volle aandacht' niet genoeg, en hebben vrou wen speciale aandacht nodig in de vorm van specifiek op vrouwen gerichte maatregelen. Een 'stimuleringsregeling' voor het GAB is misschien het feit dat arbeidsburo's dit jaar 10 procent van hun budget moeten gaan besteden aan vrouwen, die weer willen gaan werken. En wellicht kunnen ook andere arbeidsburos dan het Nijmeegse wel wat doen met de in dit onderzoek geformuleerde beleidsaanbevelingen. Lenie komt tot de volgende beleidsaanbeve lingen: - Bemiddelaars zouden voor de werving van kandidaten voor een vakature zich niet moe ten richten op personen roet de beste papie ren en werkervaring, maar op personen met voldoende papieren en werkervaring. Zo zou den meer vrouwen in aanmerking komen voor vakature s - De bemiddelaars zouden uit hun ingeschreve nenbestand de vrouwen moeten selekteren die ingeschrevenen staan voor mannenberoepen. - Men zou roldoorbreking ook in de praktijk De skriptie van Lenie Scholten is verkrijgbaar bij de Rooie Vrouwen in Nijmegen, p/a Enge line Nas-Wernink, Malvert 2608, 6538 BD Nijmegen, tel.: 080-440628 kunnen brengen door dit punt aan te kaarten bij werkgevers; via voorlichtingsbijeenkom sten over vrouwen in mannenberoepen/mannen- bedrijven, maar ook via persoonlijke kontak ten met werkgevers. - Men zou scholings- en werkervaringsprojek- ten kunnen reserveren voor vrouwen, zoals het GAB 't Gooi dat heeft gedaan. Zij hebben samen met de Kamer van Koophandel en het Steunpunt Vrouw en Werk, een projekt oogezet, waarbij heel gericht vrouwen, tussen de 23 en 45 jaar, die al lang werkloos waren, wer den benaderd. Dit projekt werkte heel posi tief. Men zou hiervoor ook plaatsen van het OVV en SOB voor vrouwen kunnen reserveren. - Verder lijkt het Lenie zinnig, dat er een medewerk(st)er van het GAB wordt aangesteld, die zich met name met deze scholings-en werk ervaringspro jekten gaat bezighouden. Veel vrouwen hebben vaak moeite met het volgen van een opleiding, omdat bijvoorbeeld de tijden niet overeenkomen met de schooltijden van haar kinderen, ze te weinig zelfvertrouwen hebben of weerstanden van de echtgenoot moe ten overwinnen. - Voor de afdeling beroepenvoorlichting heeft zij het advies, dat zij in gesprekken altijd niet-traditionele vrouwenberoepen moeten aan kaarten. Vrouwen komen immers zelf vaak niet op dat idee. - De beroepskeuzetest zou vervangen moeten wor den door één, die niet seksisties is. - Ze besluit met de aanbeveling, dat de nota "Roldoorbreking in arbeidsvoorzieningenbeleid" verspreid wordt onder alle medewerk(st)ers van het GAB en dat men op alle afdelingen deze nota op het werkoverleg doorpraat. In november 1981 is in Rijswijk de nota "Rol doorbreking in het arbeidsvoorzieningenbeleid" verschenen, gericht aan alle arbeidsburo's. Lenie konstateerde dat niemand van de geïnter viewden, op één vrouw na, op de hoogte was van deze nota. Verder is er ook nooit werkoverleg, op geen enkele afdeling, geweest over dit on derwerp. Ze zag wel, dat er wat affiches in het gebouw hingen van de serie Vertrouwen in techniese vrouwen, maar later bleek dat die waren opgehangen, omdat ze nou eenmaal toege stuurd waren. Maar dat was niet alles,Lenie stuitte op meer. De bemiddelaars bemiddelen vrouwen niet voor de sektor Bouw en Metaal. Ze vinden het werk te zwaar en het zal voor de vrouw wel te vervelend zijn (seksistiese opmerkingen van kollegaas). Werkgevers willen ook meestal geen vrouw voor mannenberoepen; dat geeft alleen maar gedonder, en de bemid delaars leggen zich hierbij neer. Een bemid delaar wist bijvoorbeeld niet of er in zijn bestand ook vrouwen voor de sektor Bouw waren ingeschreven (Hoe komen die dan ooit aan een baan?). Op zich zou een maatregel als de SOB een goed instrument zijn om vrouwen in tech niese beroepen te plaatsen, maar men heeft het te druk om daar aandacht aan te besteden. Een medewerker durft zelfs te beweren, dat hij de inspiratie van een vrouwelijke kolle- ga mist. Hij zou met zo'n kollega eerder aan dacht schenken aan emancipatoriese aktivitei- ten Vrouwen worden door het arbeidsburo ook veel minder doorverwezen voor een beroepskeuzetest Bovendiensignaleert Lenie, is de beroepentest die gebruikt wordt, seksisties. Je moet als vrouw wel supertechnies zijn, wil deze eigen schap ook uit de test komen. Ook de afdeling beroepenvoorlichting stelt hoge eisen aan vrouwen, die een mannenberoep willen gaan uit oefenen. Ter illustratie dit citaat uit een van haar interviews: "Als een meisje een traditioneel mannenbe roep wil, vraag ik altijd wat heb je er al in gedaan? Waar ben je mee bezig geweest? Als een meisje inderdaad thuis wel eens een stopkontakt van de muur haalt, of andere techniese klussen doet, dan neem ik haar belangstelling voor een technies beroep se rieus. Als ik iemand krijg die thuis alleen maar haakt, breit, en schoonmaakten die wil een mannenberoep, dan denk ik, wat wil je nu, ben je serieus geïnteresseerd, want uit je hobbies blijkt het niet, of hebben vriendinnen je opgejutof wil je met een trend meedoen? Maar ik zeg het ook ronduitje kiest nu voor een tiepies mannenberoepmaar hoe vind je dat zelf nu te rijmen als je ziet waar je tot nu toe mee bezig bent geweest?

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 6