ingeschreven bij het arbeidsburo 4 initiatief drie vragen de beste man vakspecialisten is maar 13,3 procent vrouw. In Nijmegen is het aantal werkende vrouwen hoger dan gemiddeld in Gelderland en zij wer ken vooral in de quartaire sektor (overheid, semi-overheiden de dienstverlening. Maar ook de geregistreerde werkloosheid onder de nijmeegse vrouwen is hoger dan het landelijk en provinciaal gemiddelde, namelijk 28,1 pro cent tegen respektieveliJk 19,5 en 21,1 pro cent. Bijna driekwart van deze werkloze vrou wen staat ingeschreven in beroepsgroep 11 (hande1/kantoor) en 12 onderwijs/verzorging) Het lijkt verder dat vooral jonge vrouwen werkloos zijn. Lenie verklaart dit uit het feit dat de verborgen werkloosheid vooral on der oudere vrouwen zit - studies schatten die op 2 a 3 maal het aantal ingeschreven vrou wen - en deze vrouwen omdat ze gehuwd zijn bijvoorbeeld niet verplicht zijn om ingeschre ven te staan bij het GAB. Veel vrouwen laten zich ook niet inschrijven omdat ze niets van het arbeidsburo verwachten. Zowel de Rooie Vrouwen als de Vrouwenwerk winkel hadden sterk de indruk, dat het GAB weinig voor vrouwen deed en zij kenden nogal wat negatieve ervaringen van vrouwen. Bij voorbeeld dat het GAB vrouwen niet wilden inschrijven, omdat ze geen kostwinster waren. Ook op een in mei 1983 door de Rooie Vrouwen georganiseerde forumavond, die al snel het karakter van een tribunaal kreeg, produceer den de plaatsvervangend direkteur van het Gewestelijk Arbeidsburo en de verantwoorde lijke wethouder alleen maar vage,'vrouw vriendelijke en zichzelf verekskuserende verhalen. Hoewel de aanwezige vrouwengroepe ringen de konkrete toezegging eruit sleepten, dat er een kommissie van het GAB zou komen, die zich met het beleid ten aanzien van de werkloosheid van vrouwen zou gaan bezighouden hadden de Rooie Vrouwen en de Vrouwenwerk winkel daar niet alle vertrouwen in. Via de Wetenschapswinkel dienden zij een aan vraag in voor een onderzoek, dat het beleid van het GAB zou analyseren en waaruit een aantal konkrete beleidsaanbevelingen geformu leerd zouden kunnen worden. Met deze beleids aanbevelingen willen ze aan de slag om het arbeidsburo te aktiveren tot een stimulerings beleid gericht op vrouwen. Om te kunnen analyseren wat het beleid van het arbeidsburo is, formuleert Lenie drie vra gen. Allereerst, richt het arbeidsburo zich bij de bemiddeling van vakatures op het ster kere aanbod van ingeschrevenen en wat betekent dit voor vrouwen. Uit krantenberichten was aar voren gekomen, dat arbeidsburos alleen naar voren gekomen, dat arbeidsburo's alleen nog maar moeite doen voor makkelijk te plaat sen werklozen met een afgeronde opleiding, werkervaring, niet te oud, niet te lang werk loos. De tweede vraag, die ze wil onderzoeken is of het arbeidsburo met de arbeidsvoorzie- ningsmaatregelen relatief evenveel vrouwen als mannen helpt. Haar derde punt van onderzoek is of het arbeidsburo roldoorbrekend aktief is. Ze interviewde verschillende medewerkst- ers van verschillende afdelingen en kwam tot de volgende ontdekkingen. Het bleek dat de afdeling bemiddeling zich vooral richt op de wensen van de werkgevers. Die vragen om de "beste man" en de afdeling zoekt die dan ook. Lenie ontdekte dat alle bemiddelaars een privé-bestand van geschik te kandidaten hadden aangelegd. Toelatings eisen voor dit bestand"goed vakmanschap, fleksibel en niet te veel eisen stellen, qua Lenie begint haar onderzoek met een schets van de positie van vrouwen op de arbeids markt. In Nederland bestaat, in tegenstelling tot andere Europese landen, maar 30 procent van de beroepsbevolking uit vrouwen. De meeste vrouwen, namelijk 80 procent, zijn werkzaam in de dienstensektor en 16 procent in de industrie. (Voor mannen zijn deze cij fers respektievelijk 50 en 44 procent.) Vrouwen zijn dus slechts in een beperkt aan tal bedrijfstakken en beroepen werkzaam. Ze werken ook meestal in banen met lage lonen, weinig promotiekansen en instabiele werkge legenheid. 'Vrouwenarbeid' wordt ook lager gewaardeerdimmers vaardigheden als bijvoor beeld akuratesse en dienstbaarheid worden minder beloond dan fysieke kracht en technies inzicht. Vrouwen zijn ook zwaar onderverte genwoordigd in hogere funkties. Ter illustra tie: op invloedrijke posities (beleidsvoeren de funkties, direkteuren) zitten maar 5,3 pro cent vrouwen, hoger en leidinggevende funk- ties 9,4 procent en van de wetenschappelijke ANS is de afkorting van Arbeidsburo Nieuwe Stijl. Eind vorig jaar verscheen het onderzoeksverslag "Met ANS* meer kans?", over het beleid van het Gewestelijk Arbeidsburo Nijmegen inzake de bemiddeling van vrouwen. De onderzoek ster Lenie Scholten, verrichtte het onderzoek in het kader van haar afstudeer projektop verzoek van de Rooie Vrouwen en de VrouwenwerkwinkelOmdat Nijmegen en Tilburg als steden wel vergelijkbaar zijn; ongeveer evenveel inwonershoge werkloosheid, beide een grote dienstverlenende sektor, onderwijsstedentraditionele industrieën (textielschoenen zijn verdwenenleek ons het nijmeegse onderzoek ook relevant voor Tilburg

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 4