’meiden zijn meisjes,die de lagere 3 j.a.c "De jongerenbeweging vrouwencentrum Astrid van Unen De meidengroep van het JAC (Jongeren Advies Centrum) bestaat uit acht meiden in de leef tijd van 15 tot 23 jaar. Ze zijn vorig jaar januari gestart en komen om de twee weken bij elkaar. Initiatiefneemsters waren Anja Sparidans en Coby, die nu ook de groep bege leiden Liny Mutsaers is lid van het eerste uur. meeste van ons zijn op een of andere manier in aanraking gekomen met het JAC. In het be gin bespraken we onze problemen wel, want we zaten er toen allemaal nogal vol van. Later raakten we daarover uitgepraat en kozen we andere them's, zoals bijvoorbeeld verliefd zijn, de eerste keer, vreetbuien, masturbatie en feminisme. Nu draaien we ook weleens een film en als we eens geen zin hebben in dis cussiëren, dan bouwen we een feestje." Volgens Liny zijn de meiden in het afgelopen jaar mondiger geworden. "Je durft eigenlijk steeds meer te zeggen, wanneer je elkaar lan ger kent. Er is een soort vertrouwen onstaan in de afgelopen tijd en dat moet ook wel, om dat het niet leuk zou zijn als er persoon lijke dingen naar buiten toe gaan. Je leert ook veel van elkaar en je gaat steeds meer nadenken over de wereld om je heen." Hartje Naterop en Annet Keulen zijn binnen de Jongerenbeweging (het vroegere KWJ) be zig met het opzetten van een nieuwe meiden groep. De oude groep heeft vorig jaar van januari tot zomervakantie met succes gedraaid en er is weer behoefte aan een nieuwe voor de leeftijdsgroep van 16 t/m 20. Martje:"Na de zomervakantie kwamen er idee- en voor de nieuwe meidengroep en we zijn nu zover dat we 22 januari de eerste bijeen komst houden. De eerste vier avonden worden besteed aan de kennismaking en een film. Tijdens de kennismaking willen we naast de gesprekken ook een lijfspel doen en oorbel len maken. Daarna is het eerste thema 'pillen verslaving'. De volgende thema's kunnen we samen met de meiden bespreken." De Jongerenbeweging richt zich op vooral jon geren die minder geschoold zijn en daardoor minder kansen hebben in de maatschappij. "Bij meiden die in deze situatie zitten, zie je dan steeds sterker dat ze in hun oude rol worden teruggedrukt", zegt Martje. "We willen dat voorkomen en met de meidengroep vormings- gericht bezig zijn. Ik vind meidenwerk heel belangrijk. Ik leer er zelf ook heel veel van. Het is leuk om er met andere meiden mee bezig te zijn." In het Vrouwencentrum is 8 januari een meiden groep gestart onder leiding van Monique van Bavel en Rina Verhelst. Het is niet een mei dengroep van het Vrouwencentrum, maar een meidengroep, die in het Vrouwencentrum gehuis vest is. Er zitten acht meiden in de groep en de leeftijden liggen tussen de 18 en de 23. Monique en Rina zitten allebei op de Sociale Academie en lopen stage in het Vrouwencentrum. "Dit is de tweede keer dat we proberen een meidengroep te starten. De eerste keer kwamen er geen meiden op de oproep. Nu hebben we en kelen persoonlijk gevraagd. Dat werkt dus veel beter." Monique vindt het leuk om met de meidengroep bezig te zijn. "Als er in mijn tijd een meidengroep had bestaan, had ik me er ook bij aangesloten. Met deze meidengroep willen we vijtien keer bij elkaar komen. De onderwerpen liggen gedeeltelijk al vast en zijn gedeeltelijk nog in te vullen. Naast ge sprekken over bijvoorbeeld opleiding, werk of geen werk, wonen en opvoeding, willen we vooral doe-dingen gaan doen. Hierbij denken we aan spel of bijvoorbeeld naar een kamer- bemiddelingsburo gaan om te weten hoe je een kamer moet vinden." Dit staat in 'ABC van het feminisme', dat is samengesteld door H.d'Acona, W.Hora Adema en L.Munnik. Of deze definitie juist is, is nog de vraag. Wat de meidengroepen betreft, schept Tilburg in ieder geval een vrolijken beeld. Bij de drie meidengroepen uit Tilburg, die ik heb leren kennen, zijn niet louter problemen, maar vooral ook algemene, maat schappelijke onderwerpen belangrijk tijdens de bijeenkomsten. school ontwassen zijn. Ze worden in de puberteit vooral door hun onzeker heid met allerlei problemen, thuis, op school en in hun vrije tijd, geconfronteerd over hun uiterlijkover seks en over de toekomst. Over gebrek aan belangstelling heb ben ze over het algemeen niet te klagen: bij meidenka feesmeidenklubsmeidenpraatgroe pen, meidenspreekurenmeidentelefoons kunnen ze met hun moeilijkhden terechtJ

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 3