vrouw en media schrijfwijze carrière 13 Annelie Rozeboom jouwe ook nog even doen?', dingen niet kwaad worden. i.-et uit of Je nou man of vrouw bent. Maar je maakt natuurlijk wel veel dingen mee als vrouw zijnde. Toen ik bijvoorbeeld pas bij deze redaktie kwam werken werd ik wel uitgeprobeerd. Ik kreeg steeds berichten over vrouwenzaken toegeschoven. Maar dan moet je gewoon niet happen. Je moet niet kwaad worden maar zeggen 'goed, ik doe het wel even', en dan later rustig vertellen dat je er genoeg van hebt. Er werden in het begin ook foto's van mooie vrouwen in mijn buurt opgehangen. Toen ben ik zelf ook allerlei foto's gaan ophangen, was het zo afgelopen. Wel hebben we een eindredakteur die me steeds met 'meisje' aanspreekt. Dat soort dingen vind ik wel echt grof. Ik ben bij allebei de bijeenkomsten van Vrouw en Media geweest. De eerste was leuk, er waren 25 vrouwen van de 40, dus dat was netjes. Het was een soort kennismaking. Elkaar alle maal verhalen vertellen. Toen herkende ik wel dingen, waar ik me ook aan irriteer. De tweede bijeenkomst was niet zo veel Die ging dan over carrière maken. Daar kan ik toch al niet echt over meepraten. Er waren ook maar zeven vrouwen Ik denk wel dat de sfeer veranderd op een redaktie, als er vrouwen aanwezig zijn. Man nen vloeken dan minder, en maken minder grove opmerkingen. Ze worden rustiger, denk ik." Ik denk niet dat mannen anders schrijven, ook niet over vrouwenonderwerpenZe maken mis schien wel opmerkingen over feministes en zo, maar als ze dan schrijven blijven ze toch wel bij de feiten. Misschien kun je het wel merken bij achtergrondverhalen. Maar ze moeten hun kritieken toch altijd onderbouwen." Ik wil trouwens helemaal geen carrière maken, althans voorlopig niet. Mijn vriend studeert nog. Straks is het dus afwachten waar hij een baan krijgt. Dan kan ik zien wat ik ga doen. Ik was op die bijeenkomst van Vrouw en Media. Toen ik ze dit vertelde werden ze verontwaardigd. 'Carriere maken doe je toch voor jezelf', zeiden ze. Ja, maar ik woon wel samen, daar heb ik voor gekozen, voor die manier van leven. Dan moet je ook rekening met elkaar houden. Dat begrijpen ze dan niet. Carriere maken binnen deze krant is onmogelijk. De leidinggevende functies zijn ingenomen door mannen die hier wonen, een gezin hebben, gesettled dus. Die gaan van hun leven niet meer weg. Als er eens een plaats vrijkomt is er in principe een open vacature, maar dat heeft helemaal geen nut om daar op te solliciteren. Ze wijzen vantevoren al iemand aan, en die wordt het dan ook wel. Meestal is dat dan iemand die een rang lager staat, en schuift iedereen op. De enige mogelijkheid is weggaan, sollici teren bij andere kranten. Als ik hiermee ophoudan wil ik iets heel anders gaan doen. Ij een weekblad werken, dat lijkt me wel wat. Een landelijk weekblad. Dat lijkt me rustig. Niemand loopt je in de weg. Er was hier een jongen, die had eerst bij een week blad gewerkt. Die wist niet wat hem overkwam. Hij was met twee maanden al overspannen." Vanmiddag had ik er trouwens nog een. Een man die stoomcaroussels maakte. Hij was al een beetje bang voor publiciteit. Ik kwam dus met de fotograaf. Die man ging toen alles aan die fotograaf uitleggen. Hij keek niet eens naar mij. Na een tijdje draaide hij zich om en zei verontschuldigend'Ja, vrouwen hebben toch geen verstand van techniek'." Wat buiten betreft: Ja, ik kom wel eens ergens en dan kijken mensen me verbaast aan. 'Ben jij van de krant?' vragen ze dan verbaast. Ik moest eens een stuk schrijven over een mannencafez, dat was net geopend. Toen dachten ze dat wij expres een vrouw hadden gestuurd, en wilden me niet te woord staan. Dat deden ze uiteindelijk toch wel, want ze wilden veel te graag hun naam in de krant. We hebben op de binnen- buitenlandredaktie een vrouw, die trkt wel eens een overal aan. Dan krijgt ze commentaar als:'Heb je je motor ge smeerd vandaag?'. Dan zgt ze :'Ja, zal ik de Je moet om dat soort Er was eens een tentoonstelling over vrouwen en seksueel geweld. Een van onze mannen erheen, kwam lachend terug. Het stelde niets voor, meende hij. Toen ben ik er voor de zeker heid nog even heen gegaan. Maar ik kwam ook lachend terug. Het stelde echt niets voor. Ze hadden platenhoezen met blote vrouwen opgehangen, dat was dan seksueel geweld. Die mannelijke collega heeft toen een vernietigend stuk geschreven. Ik niet. Ik wil over een paar jaar de verslaggeving wel uit. Ik baal nu al. Je kunt niets, geen verenigingsleven, geen vrienden opzoeken. Je kunt niets plennen, want je weet nooit wanneer je vrij bent. Vannavond, voordat jij kwam, belde de hoofdredakteur nog op. Er waren acties geweest. Was weer bijna mijn hele avond wegge weest. Je bent vaak een hele avond kwijt met het verzamelen van informatie. Gelukkig had hij het mis, er waren geen acties.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 13