schrijven voor een krant: makkelijk baantje geen interview met een journaliste discriminatie 12 in Eind- Als laatste constateert iemand dat de vrouwen die op dit moment bij de dagbladen werken alle maal goed zijn, anders zaten ze er niet. Ook deze generatie is er nog een van sterken vrouwen die zich staande moeten houden. "Ik geloof niet dat er echt gediscrimineerd wordt. Als je echt goed bent, dan maakt het Op 27 maart 1984, tijdens deze bijeenkomst, publiceerde de Stichting Vrouw en Media de volgende cijfers: bij de negen dagbladen in Brabant, Limburg en Zeeland werken 39 vrouwen. Er werken 494 mannen. De helft van deze vrouwen vallen onder functieklasse drie (zelfstandig werken, maar met aanwijzingen van een chef), tegen een vijfde mannen uit die functieklasse. Een vrouwelijke journalist is meer dan twintig jaar in dienst, en vier zijn er tussen de tien en vijftien jaar aan het werk. De positie van de vrouwelijke journalist in een mannenwereld is nog steeds moeilijk. Vrouwen worden minder serieus genomen, en moeten zich extra bewijzen. Een journaliste vertelt op de bijeenkomst hoe ze een andere vrouw opvolgde, omdat die haar werk niet goed deed. Automatisch werden zij als vrouwen met elkaar vergeleken, en ze had het idee dat ze zich vaak extra moest bewijzen om de slechte indruk van haar voorgangster weg te nemen Er bestaat een neiging op redakties om vrouw- liike iournalisten naar typische vrouwenonder- werpen te sturen. Feministische onderwerpen worden met argwaan bekeken. Bij deze onderpen wordt er zelfs getornd aan journalistieke kennis. Een voorbeeld: Bij een interview over seksueel geweld zei men op de redaktie "Dat kan niet dat die vrouwen dat gezegd hebben, ze overdrijven". Zoiets zou bij geen enkel ander interview voor komen Een andere moeilijkheid die vrouwen ondervinden is de kleine kans om carrière te maken. Reden hiervoor is niet alleen de lage leeftijd van de meeste journalistes, en het feit dat vrouwen vaak vroeg stoppen met hun werk om een gezin te stichten. Wanneer een journalist hogerop wil komen, dan betekent dat extra hard werken. Voor alleenstaande vrouwen is het dan vaak moeilijk om werk en eigen verzorging te combineren. Alleenstaande mannen hebben die problemen ook wel, maar er zijn meer alleenstaande vrouwen in de journalistiek. Iemand merkt op dat er ook meer op een vrouw gelet wordt: als een mannelijke collega een zieke vrouw heeft, dan gaat hij onder werktijd boodschappen doen. Een vrouw durft dat niet zo makkelijk, bang om later kritiek te krijgen. Een andere reden is dat wanneer je carrière wilt maken, het vaak moeilijk is om een voet tussen de deur te krijgen. Vaak regelen de man nen van alles waar je niet bij bent. Aan de andere kant is het zo dat sommige mannelijke journalisten daar ook buiten vallen. "We hebben een geen vrouwen aannemendaar krijg je alleen maar rotzooi Een 25-jarige vrouw, werkzaam bij een regionale krant, als vrouwelijke journaliste hoofdredakteur waarvan bekend staat dat hij een vrouwenhater is. 'Je moet aannemen, daar krijg je alleen maar rotzooi van', moet hij eens gezegd hebben. vrouw, werkzaam bij een regionale krant, verteld over haar positie "Alleen geldig voorzover plaats aan de perstafel collega's." Dit schreef de president van de rcch van de eerste vrouwelijke verslaggeefsters, worden vrouwen niet meer openlijk de deur gewezen binnenlooptziet meteen dat er veel minder vrouwen genomen moeten worden vind je bijna helemaal geen 1982 de stichting Vrouw en -.. - positie van vrouwelijke journalistes hoven '1 en voorzover geen bezwaar bij mannelijke rechtbank rond de eeuwwisseling op de perskaart van een Sinds die tijd is er veel veranderd. In de journalistiek Maar wie de redaktie van een willekeurige krant zitten dan mannen.Op de posten waar de beslissingen jc 3vrouwen. Daarom riepen enkele journalistes in MediaJ in het leven. De stichting ging op onderzoek uit naar de arbe^ids- Zij organiseerden enkele bijeenkomstenwaarvan een in Eind "In totaal werken er 37 mensen op de krant. Ik was sinds kort de enige vrouw. We hebben toen geelst dat er bij een nieuwe vacature een vrouw zou worden aangenomen. Want dit was te gek. Nu is er een vrouw bijgekomen."

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 12