buitenlandse vrouwen, biedt meer dan taallessen 7 laatste nieuws 1 Annelie Rozeboom een tijd geleden Hoe i s Ik heb gelezen dat jullie ruzie hebben gehad met de gemeente, dat gegaan? "We hebben niet echt ruzie gehad met de gemeente. De enige problemen die we met de gemeente hebben gehad is dat we nooit subsi die van hen kregen. We werden wel altijd opgenomen en er werd gezegd 'jullie krijgen wel wat geld' en buitenlandse vrouwen waren dan a-prioriteitenMaar kwam het op geld tercht dan kreeg je te horen 'we hebben niets'. En daar hebben we wel een beetje om moeten knokken. We hebben ook met de vrouwen een demonstratie gehouden en het is prima gelukt want dit jaar hebben we einde lijk, weinig maar toch wat, van de gemeente gekregen leren de vrouwen hoe ze zelf allerlei activi teiten kunnen organiserenOok helpen de eman- cipatiewerksters andere vrouwen uit de regio met het opstarten van eigen centra. Pervin Vzer is zo'n emancipatiewerkster Ze is Turkse, en al twee jaar aktief in het centrum. Zij vertelt over het centrum, de orga nisatie en het emancipatiewerk Dit jaar vroeg het Centrum voor Buitenlandse Vrouwen twintigduizend gulden extra subsidie aan. B en W wees dit af. In de Nota van Aan bieding, Welzijnsplanning 1985 stond als enige motivering 'geen prioriteit'. Het centrum maakte bezwaar. De gemeente krijgt toch extra geld van het rijk i.v.m decentralisatie? En hoezo 'geen prioriteit'? In diezelfde welzijnsplanningnota beweert B en W 'hoge prioriteit' te geven aan emancipatie en educatieactiviteiten t.b.v. culturele minderheden, met name Turkse, en Marokkaanse vrouwen en meisjes. Dit had de stichting terecht gesignaleerd, antwoordde B en W. Maar de motivering 'geen prioriteit' was ook maar relatief, moesten de vrouwen denken. Geen prioriteit betekende immers alleen 'dat de gevraagde uitbreiding niet een zodanige prioriteit heeft dat hiervoor elders in het zorggebied bezuinigingen dienen te worden opgelegd'. En wat die rijksbijdrage i.v.m. decentrali satie betrofdat had de gemeente niet gekregen voor dit centrum. En de gemeente kan die extra subsidie natuurlijk niet uit de eigen pot gaan betalen. Het idee alleen al'. Streven jullie daar wel naar? "Ik denk dat we er wel naar streven, maar op dit moment zijn we ontzettend druk bezig met wat hier gebeurt. We komen nog steeds ontzettend veel dingen tegen waarvan we den ken 'he, dat moeten we eerst goed geregeld hebben voordat we verder kunnen.'We zijn eigenlijk een beetje onderbezet. We werken hier echt allemaal over." Herken jullie nog groepen? "Nee, daar hebben wij eigenlijk heel wei nig samenwerking mee. Wijkactiviteiten coör dineren wij wel. Ja, en als Nederlandse vrou wen informatie willen hebben over buitenlan ders, dan wordt dat ook gegeven voor zover mogelijk. We worden vaak overspoeld met dat soort vragen. Maar echt verdere samenwerking is er eigenlijk niet. Ook heel weinig con tact natuurlijk. Ik denk dat wij het voor een deel hebben proberen op te lossendoor het bijvoorbeeld in een gebouw te zetten waar geen man mag komen. Ja, daar kun je je natuurlijk niet helemaal aan houden want er moet soms hier iemand van de gemeente komen of zo. Maar dat wordt wel zoveel mogelijk tegengewerkt. Dat geeft de mannen in zoverre vertrouwen dat ze zeggen'wij kunnen onze dochter of vrouw hier wel naar sturen. Daar is ze in ieder geval veilig. Daar komt ze geen man tegen.' Dat is toch wel het belangrijkste punt. Maar aan de andere kant krijg je wel eens te horen 'ja, sinds mijn vrouw bij jullie op het centrum komt, begint ze toch een grote mond te hebben', dat soort dingen. We proberen zoveel mogelijk op te lossen door informatie te geven over wat er hier gebeurt en hoe dat in zijn werk gaat. Maar verder kun je er niet zo gek veel aan doen. Huisbezoeken afleggen en dat soort dingen." samen met andere vrouwen- Welke aktiviteiten gaan jullie doen in de toekomst? "Wat we gemerkt hebben is in ieder geval dat de vrouwen heel veel behoefte hebben aan ontmoetingsactiviteitenen dat ze 'wat dat betreft te weinig tot hun recht komen in het centrum. We zitten nog echt vol met educatie en vormingsaktiviteitenDus ik denk dat we daar in ieder geval meer aan dacht aan zullen besteden. Ja, en de edu catie wordt beter geregeld. Want in de meeste plaatsen is de educatie die gegeven wordt, slecht. Hl

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 9