centrum eigen ervaring 6 1 Ik H "Wij, emancipatie, moeten ons vooral bezig houden met zelforganisatie. Overal cursussen opzetten, dat is voornamelijk onze taak." betekent dat vrouwen leren zelf te ontdekken waar haar klachten mee te maken hebben of vandaan komen. Klachten die zich uiten in bijvoorbeeld hoofdpijn, rugpijn of maagpijn hebben vaak niet alleen een medische grond slag. Door samen te zoeken naar de oorzaken, door je leefwijze te bekijken, kan het duidelijk worden dat veel van deze vage klachten te maken hebben met de manier waarop je met situaties omgaat. Dit zou kunnen betekenen dat je maagpijn niet voortkomt uit een maag aandoening, maar dat dat de zwakke plek is die gaat reageren als je het te druk hebt, als je slecht woont, weinig geld hebt of niet goed eet. Gezondheid heeft dan te maken met 'je goed voelen'. Noordstraat 111, rechterkant. Naast de deur hangt een bordje in verschillende talen: 'Centrum voor buitenlandse vrouwenHier komen per week ongeveer 300 vrouwenZij volgen er taallessen, vormings- en emancipatiecursus- sen. Dit laatsteemancipatie, is het jongste onderdeel van het centrumTijdens de cursussen Wij, als medewerksters, zullen niet werken als deskundigen die op basis van diploma's aan vrouwen dé oplossing voor haar problemen aanbieden. Medewerksters van het vrouwen- gezondheidshuis zijn in eerste instantie vrouwen die zelf bepaalde ervaringen hebben opgedaan met haar lijf, ziekte en gezondheid. We hebben allemaal ervaring als gebruikster in de gezondheidszorg. Vanuit deze ervaring weten wij hoe vrouwen in de gezondheidszorg vaak niet serieus genomen worden, als onwetend worden behandeld en hoe vaak de deskundige in de witte jas vóór hen beslist. We gaan ervan uit dat zowel gebruiksters als medewerksters een bepaalde deskundigheid bezitten. Deskundigheid door eigen ervaring of door kennis en ervaring van andere vrouwen. Het vrouwengezondheidshuis is GEEN vervanging van de gevestigde gezondheidszorg. We zijn erop gericht vrouwen in staat te stellen onafhankelijker van medici en van het medisch systeem te worden en om zodanige veranderingen te bewerkstelligen in de gezondheidszorg dat vrouwen daar op een betere manier tegemoet getreden en behandeld worden. Hoe willen we het vrouwengezondheidshuis concreet gestalte geven? Begin 1985 willen we van start gaan met een inloop, die openstaat voor alle vrouwen die informatie willen met betrekking tot lijf en gezondheid. We zullen een aantal dagdelen per week open zijn, zodat vrouwen langs kunnen komen om: - rustig en uitgebreid te praten over onder werpen die haar gezondheid betreffen - informatie te krijgen - aan een groep, cursus of thema-avond deel te nemen (speciale onderwerpen: gynaecolo gie, menstruatie, vaginale infecties, zwangerschap, abortus, sterilisatie, anti conceptie enzovoort) - mogelijkheden tot samenwerking te bekijken. Het ligt in de bedoeling twee dagdelen per week open te zijn voor de inloop; waarschijn lijk een morgen en een avond. In de volgende vrouwenkrant zullen de openingstijden bekend gemaakt worden. Het adres zal zijn: Nieuwlandstraat 43 te Tilburg Krijgen de vrouwen nu wel van de mannen of vaders? "Ja, dat kun je bijna niet tegenhouden Yvon Dekkers Trudy van Thiel Alice Ooms Petra Piessens Ria Swaans Dorith v.d. Lee Petra Dalmaijer Is er bij educatie veel van emancipatie terug te vinden? "Die vind je zeer zeker heel erg terug, want educatie houdt zich natuurlijk niet puur bezig met taal. Ze werken heel veel met thema's. Zo zijn ze bijvoorbeeld een tijd lang met het thema arbeid bezig geweest. Vandaaruit komen vrouwen dingen tegen waarvan ze zeggen 'daar willen we eigenlijk dieper op in gaan'. Educatie heeft als hoofddoel de taal leren. Er worden wel thema's bij gebruikt, maar de vrouwen kunnen dat niet gebruiken om mee door te gaan. Dus komen dat soort vragen bij ons, wij maken er een kursus op waar vrouwen dan mee verder kunnen komen." eens tegenwerking Jullie hebben ook vormingscursussen. Wat houdt vorming precies in? "Vorming houdt zich vooral bezig met ac tiviteiten als naaien, breien, typen. Er worden keuzelessen gegeven. Dat soort activi teiten. Het zijn eigenlijk drempelactiviteiten waardoor vrouwen een eerste kennismaking met het centrum krijgen. Dan leren ze de vrouwen een beetje kennen. Ze stromen vaak door naar educatie, en van educatie is het de bedoeling dat ze naar emancipatie doorstromen. Wat voor soort cursussen zetten jullie op? "Dat hangt van de situatie af. Hier in het centrum zijn al cursussen. Hier richten we ons veel meer op de kadertraining: informa tie over de Nederlandse maatschappij. En dan het opzetten van dingen die de vrouwen wil len doen. Bijvoorbeeld een feest organise ren. We hebben twee keer een tentoonstelling georganiseerd. Dat is allemaal door de vrou wen zelf gebeurd. Ze hebben geleerd hoe dat moet. Die activiteit zelf was dus een soort van oefening. In andere plaatsen is het weer anders, ben nu bijvoorbeeld in Rijen bezig. Daar waren een drietal vrouwen die activiteiten wilden starten, want ze hadden daar helemaal niets, geen educatie, geen vormingsactivi teiten. Ze kwamen nooit bij elkaar. Ik ben toen gewoon met dat groepje gaan zitten en we hebben eens gekeken wat we konden doen,en op welke manier we dat het beste aan konden pakken. Dit jaar zijn ze met allerlei soorten cursussen bezig. Ze zijn gestart met een naai en breicursus, hebben iedere week ontmoetings dagen, nederlandse taallessen. Het loopt alle maal prima. De vrouwen hebben er wel plezier in'.'

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 8