vrouwengezondheidshuis van start in januari 5 uitgangspunten werkwijze: zelf hulp We zullen gaan werken vanuit het zelfhulp- principe. Dit houdt in dat we ervan uitgaan dat vrouwen voor een groot deel in staat zijn zichzelf en andere vrouwen te helpen en dat zij voor hulp niet uitsluitend afhankelijk zijn van deskundigen. Concreet betekent dit dat we er naar zullen streven dat de medewerksters en bezoeksters van het vrouwengezondheidshuis gezamenlijk zoeken naar oorzaken van bepaalde problemen of klachten van vrouwen en naar de richting van een oplossing. Beslissingen worden door de vrouw zelf genomen. Werken vanuit het zelfhulpprincipe middeltje of een ingreep en richt zich zuiver en alleen op de klacht (het symptoom), zij gaat niet in op de oorzaken of achter liggende factoren. Door de groei van de medische wereld wordt de zeggenschap van mensen over eigen lijf en de verantwoordelijk heid voor de eigen gezondheid steeds meer ondermijnd - Vrouwen zijn in sterke mate onderhevig aan (huis)artsen en specialisten; in sterkere mate dan mannen doordat vrouwen vanwege lichamelijke processen als menstruatie, zwangerschap en geboorte vaker met artsen in aanraking komen. De afgelopen honderd jaar is de medische bemoeienis op het terrein van de anti-conceptie en seksuali teit sterk toegenomen en daarmee zijn vrouwen steeds afhankelijker geworden van de (voornamelijk mannelijke) artsen, specia listen e.d. De aktiviteiten van het vrouwengezondheids huis zullen als uitgangspunt hebben vrouwen minder afhankelijk te laten zijn van (huis)- artsen en andere deskundigen op het gebied van gezondheid. We streven er in het bijzonder naar, vrouwen in staat te stellen zeggenschap te hebben over haar eigen lijf en zelf verant woordelijkheid te nemen voor haar gezondheid. Deze doelstelling komt voort uit de kritiek op de gevestigde gezondheidszorg. Kritiekpunten zijn: - Ziek zijn wordt beschouwd als een persoonlijk probleem. Er wordt weinig verband gelegd met de maatschappelijke situatie waarin iemand zich bevindt. Dat betekent bijvoorbeeld dat er ook geen verbanden worden gelegd tussen klachten van vrouwen en de geïsoleerde positie waarin veel huisvrouwen zich bevinden. Klachten als slapeloosheid, zenuw achtig zijn en voortdurende moeiheid leiden meestal tot het voorschrijven van kalmerende middelen en slaapmiddelen aan vrouwen en op den duur tot verslaving aan deze middelen. - Er bestaat een afhankelijkheidsrelatie tussen arts en patiënt. De arts is verantwoordelijk voor de gezondheid van de patiënt en de arts neemt de beslissingen. Afhankelijkheid van de (meestal mannelijke) arts wordt nog vergroot als het om vrouwelijke patiënten gaat omdat dan daarnaast de machtsongelijk heid tussen mannen en vrouwen een rol speelt - De medische wereld is erop gericht dat het bestaan van mensen steeds meer in het perspectief van ziek en gezond komt te staan, waardoor dat bestaan in toenemende mate onder de bevoegdheid van artsen komt. Artsen bepalen wat ziek zin is en wat niet. De steeds beter uitgeruste medische wereld heeft voor ieder pijntje of klacht een Ongeveer twee jaar geleden is er door vijf vrouwen een start gemaakt met de oprichting van een vrouwengezondheidshuisHet initiatief kwam van vrouwen die onvrede hadden met de gevestigde gezondheidszorg en die van daar uit andere wegen wilden zoekenWe wilden een plek creëren waar vrouwen serieus genomen worden, waar echt naar ze geluisterd wordt. Bovendien moest er informatie beschikbaar zijn over lijf en gezondheid en moesten vrouwen er terecht kunnen met hun klachten Er volgde een tijd van ideeën uitwisselen over de opzet, doelstelling subsidieaanvraag enzovoort. Nu dan, twee jaar later, is het zover. Met steun van de gemeentedie ons een startsubsidie heeft toegekenden door keihard werken, kunnen we in januari 1985 van start gaan.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 7