wordt politiebeleid 2 1 i I Onlangs weigerden politiemannen uit Roosendaal een aanklacht op te nemen tegen een man die twee vrouwen op straat lastig had gevallen. De man had de vrouwen niet aangeraakt, dus er zou geen strafbaar feit zijn gepleegd. Toen de vrouwen van deze politie-uitspraak een schriftelijke verklaring eisten, werden ze door vijf agenten hardhandig het politieburo uitgewerkt. De vrouwen hebben naar aanleiding hiervan een klacht tegen de betreffende agenten ingediend. Wij vroegen ons af of dit voorval het topje van een- hele berg klachten is of slechts een sporadische gebeurtenis. Steekproefsgewijs is er gebeld naar verschillende instellingen in het land die ook met dit soort zaken te maken hebben Eerst is gebeld met de Amsterdamse telefonische hulpdienst TEGEN HAAR WIL. Zij wisten te vertellen dat de politie klachten van vrouwen lang niet altijd serieus neemt, maar ze wezen meteen op het grote verschil tussen de zedenpolitie en de overige districts-politieDe ervaringen met de zedenpolitie in A'dam zijn redelijk goed. De mensen daar zijn bereid na te denken, verzorgen een goede eerste opvang en verwijzen de vrouwen meestal naar vrouwen-hulporganisatiesDe algemene districtspolitie, waar de klachten over vrouwen mishandeling terecht komen, reageert zeer wisselend. Dat verschilt echt per agent. In een aantal steden in ons land is een samenwerking op gang gekomen tussen vrouwenorganisaties en de zedenpolitie. Door de invloed van de vrouwengroepen gaat de kwaliteit van de opvang en het begrip voor problemen vooruit. Het KLACHTEN- EN ADVIESBURO POLITIEOPTREDEN in Amsterdam krijgt wel veel klachten over politieopterden in het algemeen, maar niet speci fiek klachten van vrouwen. Op een enkele klacht over een seksistische opmerking na. Het lijkt wel of de vrouwen de weg naar het klachtenburo niet kennen. Misschien komen er meer klachten binnen als er meer wordt gepubliceerd. Want gezien de klachten die wél binnenkomen werken er bij de Amsterdamse poltie absoluut geen lieverdjes. Er zijn klachten over rascistisch optreden, over het willekeurig oppakken van mensen en andere vreemde zaken, zoals twee jochies van veertien jaar die werden opgepakt en een nacht vastgehouden omdat ze van plan zouden zijn geweest een bejaarde vrouw te beroven. BLIJF VAN MIJN LIJF in Zwolle heeft klachten naar aanleiding van de reaktie van politie en justitie in het algemeen. Wanneer een vrouw bijvoorbeeld aangifte komt doen van mishandeling gaat de politie ervan uit dat ze eigenlijk alleen aandacht wil voor haar problemen. De politie stelt dan bijvoorbeeld voor om met haar man of vriend te gaan praten. Op die manier komt de vrouw Vorige maand zocht één van ons kontakt met de zedenpolitieomdat zij al meer dan een half jaar wordt lastiggevallen door een man, die 's nachts op haar raam klopt en vervolgens probeert binnen te komen via de achterdeur Na een aantal vage toezeggingen over extra surveillance en wat heen en weer gepraat werd het haar duidelijkdat de politie niets voor haar zou doen. De houding van de verschil- in het hulpverlenigscircuit van de politie terecht en wordt er dus geen aanklacht genoteerd. Maar ook na gesprekken gaat de mishandeling vaak gewoon door In Tilburg zit een buro voor hulp aan slachtof fers van misdrijven, het CHSM. De mensen op dit buro waren erg enthousiast over de zedenpolitie hier. Over de zedenpoltie zijn absoluut geen klachten, de mensen die daar werken zijn erg slachtoffergevoeligze hebben feeling en respect voor de mensen die bij hen komen. Wel komen er weleens klachtenbinnen van mensen die het gevoel hebben dat de poltie niet genoeg tijd aan hun zaak besteedt, dat ze van het kastje naar de muur worden gestuurd. Dit zijn meer klachten over de algemene politie. Die willen ook weleens wat ongevoelig optreden, maar ook hier hangt dat van de persoon af. Ook bij het klachtenburo politie-optreden ko» men geen klachten binnen over het kontakt met de zedenpolitie in gevallen van verkrachting. En zelfs in deze krant is wel eens de loftrom pet gestoken over de manier waarop in deze ge vallen wordt gereageerd. In het beleidsplan 1985 van de gemeentepolitie wordt hetvolgende hierover gezegd: "Er heeft in de afgelopen ja- ren zeker een verschuiving plaats gevonden in het denken over zedenmisdrijven. Bepaalde vormen daarvan zijn uit de criminele sfeer geraakt en worden soms zelfs getolereerdHierbij valt met name te denken aan pornografie en prostitutie Tegen het bestaan van deze fenomenen wordt nau welijks meer opgetredenwel echter tegen de daar mee gepaard gaande hinder lijke nevenverschijnse len. Ook andere vormen van zedelijk wangedrag worden door slachtoffers kennelijk minder ern stig beleefd dan in het verleden. Hierbij valt onder andere te denken aan exhibitionisme Aanranding en verkrachting zijn delicten die vanwege de enorme persoonlijke betrokkenheid diepe indruk makem op de slachtoffers. Aan de opvang van slachtoffers wordt bij het opnemen van de aangifteen vaak ook daarna, zoveel mogelijk aandacht besteedIn de praktijk blijkt 1 I f WWW W| F STIL T

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 4