ik streef 14 doeschka meijsing: J, snieren en raspen eerlijkheid tl Véronique Nas OpmerkelijkTijdens een rookpauze beklaagde Geert de Wit (PPR) zich er over dat in de beantwoording B&W steeds refereerden aan "de PSP ea(PSP, CPN enPPR voeren veel overleg, stelden in dit geval ook gezamenlijk vragen, met als resultaat dat deze groepe ringen veel ruimer dan andere frakties in hun spreektijd zitten) Geert voelde zich dui delijk over het hoofd gezien. Er werd dan ook gefluisterd dat er een nieuwe benaming voor dit samenwerkingsverband gekozen gaat worden: Radikaal Links, vond Geert wel geschiktBeter in ieder geval dan Klein Links, want dat zijn ze niet, aldus Geert. Ik streef in mijn boeken helemaal niets na en zeker geen vrouwenbevrijdingIk ben graag vrouw en ik strijd graag als vrouw in bepaalde dingen, maar zodra ik achter de schrijftafel zit, vergeet ik dat ik vrouw ben. Dat in Tijger, tijger! wel iets van vrouwenbevrijding zit, is mooi meege nomen maar het was niet de bedoeling." Doeschka Meijsing beantwoordt éên van de vragen die Literalust haar toestuurde: Welke richting van vrouwenbevrijding streef jij na in je boeken en in je werk bij Vrij Nederland? Ook bij VN streeft Doeschka geen vrouwen bevrijding en dus ook geen bepaalde richting daarvan na. "Toen ik deze vraag aan mijn vriendin voorlegde, zei ze: 'Maar als je ie mand een boek laat recenseren en je moet kiezen tussen een man en een vrouw die even goed zijn, dan kies je toch voor de vrouw?' Maar helaas is het zo niet. Ik discrimineer niet positief. Ik let alleen op de persoon lijke affiniteit met recensenten en met wat ze schrijven. En of dat meer is met mannen of met vrouwen kan ik helaas niet achterha len Al eerder op de middag was gebleken dat Doeschka bij haar werk voor VN geen speciale aandacht aan vrouwen besteedt. "Elke dag ko men er op het kantoortje van Vrij Nederland waar Carel Peeters en ik werken stapels en stapels boeken binnen. Niet al die boeken kunnen gerecenseerd worden. Bij de selectie let ik er niet op of het boek van een vrouw of een man is. Ik heb daar eerlijk gezegd nog nooit over nagedacht." "Buitengewoon streng"zo typeerde Doeschka Meijsing de vragen die Literalust haar toege stuurd had als handvat voor een lezing in het VrouwencentrumDe vragen gingen ondermeer over de ontwikkelingen in de literatuur van vrouwelijke auteurs, over Doeschka's werk bij Vrij Nederland en over de betekenis van haar vrouw-zijn voor haar manier van schrijven De antwoorden die ze hierop gafwaren ver- Voor Doeschka Meijsing is een boek waardevol als het goed en eerlijk is. Wat zij dan goed vindt, maakt ze niet duidelijk maar het cri terium van eerlijkheid legt ze uit aan de hand van het nieuwste boek van Anja Meulen- "Waar ik wel op let als ik recensies terug- is dat er geen ondertoon van minach ting inzit. Toen ik nog niet bij Vrij Neder land werkte, merkte ik dat sommige recensen ten mijn boeken bespraken met een toon erin van: 'Aha, die juffrouw wil ook zo graag wat kunnen.' Ik noem dat altijd het snieren en raspen. En dat gebeurt meestal meer in bespre kingen van vrouwen- dan van mannenboeken Als ik merk dat er zo'n toon zit in een re censie haal ik dat er meestal uit. Daar ben ik tamelijk alert op." De vrouwen en meisjes van etniese minderheden komen er bekaaid af, tenminste als je naar de emancipatie-uitgaven kijkt.Het centrum Buiten landse Vrouwen wordt gesubsidieerd uit de pot 'minderheden'. Haar aanvraag voor een aanvul lende subsidie van ƒ20.000,- werd afgedaan met: Geen Prioriteit. Daar tegen maakten zij (en an deren, waaronder enige raadsleden) terecht be zwaar. Met zo'n formulering doe je net of je de aktiviteiten van de betreffende groepering niet belangrijk vindt. In dit geval verwaardig de B&W zich te verduidelijken: Met'geen prio riteit' bedoelen ze, dat "...de gevraagde uit breiding niet een zodanige prioriteit heeft dat hiervoor elders in het zorggebied bezuinigin gen dienen te worden opgelegd Wat er verder uit de minderhedenpot gaat naar aktiviteiten, die speciaal gericht zijn op vrou wen en meisjes, werd ons uit de nota welzijns planning niet duidelijk. Het derde punt uit het prioriteitenlijstje doet wat vreemd aan. Als het maar nieuw is, dan moet het gesubsidieerd worden. Als dat echt zo zou gebeuren, dan zou er van enige kontinuïteit geen sprake zijn. Het zou getuigen van goed be leid als emancipatiegelden inderdaad voor ver nieuwende aktiviteiten worden gebruikt, maar alleen als de subsidiëring na verloop van tijd overgenomen wordt door andere posten, (bv. Vrouw en Werk in eerste instantie subsidiëren uit de emancipatiepot en later uit de pot werkgelegenheid) Het resultaat is dat uitein delijk bij alle posten een gedeelte speciaal bestemd is voor de emancipatie van vrouwen. En zo hoort het ook! Wethouder Krosse (derde van links) temidden van ambtelijke ondersteuning

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 16