VAN AMAZONEPAD TOT VENUSSTRAAT DE ^BOEKHANDEL r literatuur feminisme politiek 11 -»~SKE..— .«mh advertentie Stichting de Vrije Boekhandel Stadhuisplein 356 A, 5038 TH Tilburg Boek van de stad der 1BB4-1945 VERZET9TRU0STER Sinds 5 oktober zijn wij verhuisd naar Stadhuisplein 356A (naast de apotheek bij het informatiecentrum van de gemeente). De stroom goedkope herdrukken en nieuwe titels blijft aanhouden. Enkele recente titels: 144 pag. ƒ19,50 teksten nr. 8 - Tel 013-435944 Jacoba Maria Pulskens wordt nog ergens anders in de stad herdacht. Aan de gevel van Diepen straat 25 prijkt een plaquette: Maria moeder van barmhartigheid, ter eere en ter herinne ring aan Jacoba Pulskens en alle gevallen stadgenoten van 't verzet, 2 febr. 1947- Ook haar werkgever heeft haar herdacht mid dels een gedenksteen in het gebouw van Publie ke Werken: Tijdens de oorlog 1940-1945 is van het personeel van het bedrijf der Publieke Wer ken in de ondergrondse strijd voor god en vader land gevallen, Jacoba M. Pulskens. en ze werkte vanaf 1931 bij Publie- 'werkster', volgens het B&W-be- 1943 werd haar verzocht om onder duikers te huisvesten. In eerste instantie - Marilyn French - Ruimte voor vrouwen 546 pag. Nu ƒ17,50 - Christine de Pisan vrouwen - 262 pag. ƒ29,50 - Fay Weldon - Praxis - 352 pag. ƒ9,90 - Simone de Beauvoir - Wij vrouwen - 174 pag. ƒ9,90 - Anja Meulenbelt - Alba - Feminist. Socialist. 229 pag. ƒ25,- De straten, ingeklemd tussen de ringbanen zuid en oost, de Oude Goirleseweg en de Berkdijkse- straat zijn vernoemd naar mensen, die een rol gespeeld hebben in de oorlogsjaren. Hier vind je de Montgomery (debakel van een brug te ver) straat, de Karei Doorman ("Ik val aan, wie volgt mij?"(laan, het Churchill ("We shall never surrender"plein en ook de Coba Pulskenslaan Volgens het straatnaambordje: 1884-1945 verzets strijdster Ons aanbod is flink uitgebreid. De rubriek feminisme heeft meer ruimte dan voorheen; vooral het aanbod engelstalige vrouwenboeken is drastisch uitgebreid. Wie was zij? Dhr. van Heeswijk, voorzitter van het toenmalig herdenkingskommittee schreef in een gedenkschrift:"Zelden heb ik in mijn leven iemand ontmoet met een offervaardigheid en be hulpzaamheid als die van Tante Coba, die een voudige vrouw, welke door haar daden heeft la ten zien wat het zeggen wil mens- en vaderlands lievend te zijn." In dezelfde publikatie meent ene F.Goossens nog op te moeten merken "...dat ook de Nederlandse vrouw krachten in zich heb ben die door geen dwingelandij in toom gehouden kunnen worden." Waar hij de klemtoon gehad had willen hebbeh, is niet bekend. Coba Pulskens was ongetrouwd, vandaar dat "Tante Coba" ke Werken als sluit. Eind ging het alleen om joden, later ook om gealli eerde piloten. In het al eerder geciteerde boekje: Twee joodse meisjes, bij haar onderge doken, wilden katholiek worden en kregen daar toe onderwijs van een Capucijn. Ze werden ge doopt en zijn later getrouwd met katholieke jongens; Al haar huisgenoten gaf zij de gelegen heid zondags te voldoen aan de plicht de H.Mis bij te wonen Vele mensen heeft ze geholpen tot het mis ging. Enkele SD-ers weten zich in te dringen in de verzetsgroep, die zich bezig hield met pilotenhulp. Het zou nog tot juli 1944 duren totdat de groep werd opgerold. Op 9 juli vie len de Duitsers het huis van Coba Pulskens binnen. Drie aanwezige piloten werden ter plek ke doodgeschoten. Met Coba werden nog 11 men sen aangehouden en overgebracht naar het kamp van Vught. In september volgt transport naar Ravensbrück, daar wordt ze in februari vergast. Een opmerkelijk dokument uit het archief is een afschrift van de brief, die koningin Wilhelmina stuurde aan de broer van Coba, Nico Pulskens, gedateerd 24-7-1944, "Moge zijn nagedachtenis u een steun in het verdere leven blijven." Véronique Nas

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 13