I verdacht 9 "Ik Astrid van Unen illustraties: Anne Smit Toen ik 14 november j.l. plaatsnam op de pu blieke tribune bij de rechtbank in Breda om in opdracht van mijn docent een rechtbankver slag te maken, werd er een verkrachtingszaak voorgeleid. Tot mijn grote verbazing zag ik dat het een vrouw was die de zaak verdedigde. Advocate mr. T. Schröder pleitte voor de 27-jarige A.R. uit Breda, die een meisje uit Klundert heeft verkracht. Zij deed dit zonder moeite, en niet alleen dat, in haar pleidooi leek haar medeleven met de verdachte grenze loos Annelie Rozeboom en Astrid van Unen Wanneer ze hun ogen openen, staan ze pal voor het loket. Blosje klimt weer op Wolk haar schouder en zegt tegen de vrouw: "Ik kom de kat halen." De vrouw haalt de slapende kat in de kinderwagen tevoorschijn. Rita begint te scha teren. "Die ken ik zegt ze. "Wat is die dik geworden Ze beginnen aan de lange reis terug. Tegen het einde van de tweede dag zien ze opeens een strompelende dwerg met een dikke onderlip. Als hij hen in de gaten krijgt, duikt hij verschrikt de struiken in. "Wat doet die raar!" zegt Rita verbaasd. De tweeling grinnikt. "Die hebben we een pak rammel gegeven, omdat hij zei dat wij kleine luiermeisjes waren die niet durfden te vliegen Eindelijk komen ze bij hun huis aan. Er staat een politieman voor de deur. "Ik heb gehoord dat hier twee meisjes wonen die niet voor zichzelf kunnen zorgen", zegt hij. Wolk en Blosje kijken hem verontwaardigd aan. "Wij kunnen best wel voor onszelf zorgen. Bovendien hebben we Rita." De agent raakt geïrriteerd door zoveel brutaliteit. "Kinderen moeten een moeder èn een vader hebben." "Dat maken wij wel uit", zegt Rita en ze loopt met de tweeling het huis binnen. De deur slaat dicht Schröder achtte de verkrachting niet vol tooid, omdat R. zelf gezegd had dat hij niet volledig in haar was geweest. De verklaring van het meisje vond ze twijfelachtig. "Een vrouw weet best wat gemeenschap is en wat niet, ook al is het de eerste keer," aldus Schröder. Wat is er met Schröder aan de hand? Gebrek aan inlevingsvermogen heeft ze in ieder geval niet, want ze vertelde dat de verkrachter "bui ten zichzelf was toen hij de misdaad beging." Als argument voerde ze aan dat hijtoen hij werd opgepakt, zichzelf had opengekrabd en dat hij een tijdlang niets wilde eten, alleen maar drinken Belangrijk in deze zaak is het feit dat me neer R. in het verleden al twee keer veroor deeld is geweest. In 1976 was dat voor het ple gen van ontucht en vorig jaar voor een poging tot verkrachting. De verkrachting van dit jaar was nog in de proeftijd van de vorige veroorde ling gepleegd. De officier van justitie, mevr. mr. M. Daal- meijer, zei terecht dat het steeds erger met de verdachte leek te gaan. Zij zag het liefst dat er een psychiatrisch rapport wordt opge maakt, maar de verdachte en zijn moeder ver zetten zich daar tegen. Daalmeijer eiste een jaar gevangenisstraf. Schröder vond een jaar te lang, omdat "de verdachte er agressief van zou kunnen worden. Ze pleitte voor een gevangenisstraf van ten hoogste negen maanden met aftrek en daarna een verplicht kontakt met de reclassering. Is het ethisch verantwoord dat een advoca te een verkrachter in de rechtszaal verdedigt? Ik dacht van niet. Het is niet moeilijk om een toegewezen strafzaak te weigeren op princi piële gronden. En ik denk dat het zelfs de plicht van een advocate is om dit soort straf zaken te weigeren. zijn", zegt Rita verrast. "Wat ben jij nou weer aan het doen?" vragen ze. "Ik probeer romantisch te zijn", bekent Rita enigszins verlegen. "Waarom zou je dat dan willen?" Rita kijkt verwonderd naar de tweeling. Deze vraag wordt haar voor het eerst in haar leven gesteld. Ze weet er geen antwoord op. "Als je het toch niet weet, doe dan niet zo raar en kom met ons mee naar huis. Dan maken we er een dolle boel van met d'r drieën." De tweeling straalt. Rita staat op en begint in gedachten haar koffer te pakken. "Eergisteren was ik jarig." "Wij ook", zegt Blosje. "0, en hebben jullie kadootjes gehad?" "Blosje mocht kiezen tussen een pruik of een reis naar jou", vertelt Wolk. "Vandaar dat we hier zijn. En wat heb jij gekregen, Rita?" "Die harp", antwoordt Rita. "Dat jammerhoutje in de tuin? Van wie heb je die gekregen?" Rita zucht dramatisch. "Van een prins op een wit paard. Hij vroeg me ten huwelijk en ik heb om een week bedenktijd gevraagd." "Waarom vroeg hij jou ten huwelijk", vraagt Wolk, die niet weet wat een huwelijk is. "Ja, dat is romantisch, maar ik weet niet of ik dat wel wil. Een prinses moet de hele dag in het kasteel zitten en mag alleen borduurwerk doen. Dat lijkt me zo saai, ondanks die romantiek." Ze kijkt de tweeling aan. kies toch liever voor het vrije leven." "Nou, dat is dan ook weer geregeld", zegt Blosje. "Laten we meteen gaan." Rita pakt haar harp en koffer en de drieling gaat op pad. ALs ze bij het bloemenveld aankomen, zegt de tweeling: "Je kan wel met ons meevliegen. Ga maar tussen ons in staan, hou onze handen vast en sluit je ogen. Dan zeggen we samen drie keer: 'ik verlaat Romantica R. reed op 5 juli van dit jaar op zijn brom mer een fietsend meisje voorbij. Een eindje verder verstopte hij zijn brommer in de strui ken en wachtte daar tot het meisje hem pas seerde. Hij trok haar van de fiets en sleurde haar onder bedreiging van een mes mee naar de bosjes. Daar dwong hij haar, nog steeds drei gend met het mes, haar kleren uit te trekken. Het meisje was ontzettend bang en deed wat haar gezegd werd. De verkrachting verliep wat moeilijk, omdat het meisje nog maagd was. Bo vendien had hij zijn penis aan een takje be zeerd In de verklaring aan de politie zei het meis je dat ze niet meer precies wist wat er gebeurd was. Waarschijnlijk was haar angst tijdens de verkrachting zo groot, dat ze een black-out kreeg

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 11