’’politieke scholing is nu meer op vrouwen toegespitst” wil onderdenwijngaard: 6 korte geschiedenis verandering cursusverloop enquete 4 Tot 1983 behandelde de WPS één ochtend een onderwerp en de volgende ochtend stond dan open voor discussie. Dit werd steeds afge wisseld. Vorig Jaar hield de WPS een enquete onder de cursisten met o.a. de vraag wat ze van de discussie-ochtenden vonden. Daaruit bleek dat de vrouwen liever eerst wat infor matie kregen, voordat ze erover wilden praten. Daarom is dit Jaar voor het eerst de cursus in twee delen gesplitst. Deel A bestaat uitsluitend uit informatie en in deel B wordt informatie afgewisseld met discussie. De lessen vinden dit jaar voor het eerst plaats in het wijkgebouw 't Sant. Tot vorig jaar werden alleen de discussies in het vrouwencentrum gehouden, maar uit de enquete bleek dat dat voor veel vrouwen een drempel vormde. "De meeste cursisten zijn niet feministisch en voelen daarom geen band met het Vrouwencentrum," legt Wil uit. "Wat ook meespeelt is dat het Centrum ongunstig ligt en bovendien vinden ze de sfeer hier niet gezellig. Ik vind het jammer, want ik vind het hier prima. Maar je moet ook rekening met hen houden hè." Waarschijnlijk worden de discussies nu ook in het Wijkgebouw 't Sant gevoerd Dat is sinds 1981 aan het veranderen. Wil Onderdenwijngaard, voorzitster van de Werk groep Politieke Scholing (WPS) in Tilburg, is de laatste jaren bezig geweest om de onderwerpen speciaal op vrouwen te betrekken. Daarmee heeft de WPS er een tweede doelstel ling bijgekregen: vrouwen algemeen infor meren over de huidige politiek én ze stimuleren om actief te worden in comité's of eventueel in de politiek. "De cursisten schrikken een beetje van het idee dat ze in de politiek werkzaam moeten zijn", zegt Wil. "Het zijn over het algemeen vrouwen die weinig politiek bewust zijn. Daarom is de cursus een oriëntatie en kunnen de vrouwen zelf kiezen wat ze willen, wat ze met de basis die ze tijdens de cur sus hebben gekregen gaan doen." Tegenwoordig nemen zo'n dertig tot veertig vrouwen deel aan de cursus. Over het algemeen zijn het nu jongere vrouwen die o.a. ook bezig zijn met de Open School, de VOS of de Moedermavo. Elk jaar krijgt de WPS twee onderwerpen aange reikt door de landelijke Politieke Scholings cursus. Dit jaar zijn dat 'Staatsinrichting' en 'Verschillende stromingen binnen de politiek'. In deel A worden beide onderwerpen behandeld. Deze lessen worden gegeven door een leraar. "We hadden eerst twee vrouwen, maar die hebben het af laten weten. Toen konden we niemand anders meer vinden en hebben we tenslotte deze man genomen," zegt Wil. Deel B wordt door de werkgroep zelf ver zorgd. Dit deel gaat over 'Arbeidstijdverkor ting' en 'Individualisering van de inkomens'. In de voorlaatste bijeenkomst wordt aandacht geschonken aan de invloed van de vrouw in de politiek. Wil zegt hierover: "We willen de cursisten laten zien hoe moeilijk vrouwen het in de politiek hebben. Ze moeten zo boksen om zichzelf staande te houden en daarnaast moeten ze ook nog voor andere vrouwen vechten." De cursus eindigt elk jaar met een politiek forum, waarin de vier grootste partijen in Tilburg vertegenwoordigd zijn. Vorig jaar waren dat CDA, PvdA, VVD en PSP. "Als we alle partijen zouden nemen (tien), dan zou het forum te groot worden en de discussie te moeilijk," vindt Wil. Het forum heeft steeds alleen uit vrouwen bestaan. In 1972 begon een groep vrouwen uit het Katholiek Vrouwengilde met het landelijk opzetten van een kursus politieke scholing voor vrouwen. Het doel was om vrouwen een algemene kijk op politiek te geven. Er werd (en wordt) niet gepropageerd voor een bepaalde partij. De lessen werden altijd in de gemeenteraadszaal gegeven. Na ongeveer drie jaar nam de Vrouwenraad de cursus over, omdat de cursisten uit verschillende vrouwen organisaties kwamen. Dat waren toen alleen de traditionele vrouwenorganisaties. In Tilburg kwamen in de beginjaren zo'n honderd vrouwen naar de kursus. Hoofdzake lijk waren dat wat oudere vrouwen. De infor matie over politiek werd nauwelijks op vrouwen toegespitst. De cursus Politieke Scholing voor vrouwen draait al zo'n twaalf jaar in Til burg. Vroeger ging deze scholing uit van de oude normen binnen de maatschap pij, tegenwoordig is ze meer gericht op de emancipatie van de vrouw. In het vrouwencentrum vertelt Wil Onderdenwijngaardvoorzitster van de Werkgroep Politieke Scholing, over de cursus.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 8