n fe 2 ÉP lijke vereniging van beeldhouwers, de bond. Je moet wel zorgen dat je een gezonde verdeling krijgt tussen dit soort bezigheden en je eigenlijke werk. Ik vind het belang rijk me op een aktieve manier met het vak bezig te houden. Het is niet alleen in mijn atelier werken, het is ook onderwijs, het is ook politiek, het is ook opdrachten. "Je moet zo gauw mogelijk van de BKR af. Het is toch eigenlijk een heel zwakke situ atie om alleen maar dingen te maken waar niemand om vraagt, die in te leveren en kijken of dat lukt. Ik heb me vanaf het eerste moment voorgenomen er alles aan te doen om zelfstandig mijn brood met dit vak te verdienen. Door die veertien uur onderwijs kan ik mijn vaste lasten net betalen. Ik heb dan nog niet genoeg voor materiaal en voor de uitvoering van mijn beelden, maar als ik er een paar opdrachten per jaar bij heb, red ik het wel. Ik ben daar heel gelukkig om, heb veel gemazzeld, maar ik heb dan ook wel hard gewerkt. '"Je werkt niet voor een bepaald publiek, je werkt voor jezelf. Je wilt voor jezelf uiting geven aan een bepaalde filosofie, aan een gedachte. Een beeld is een mede deling. Ik deponeer een stelling en zet die gewoon midden op straat. "Mensen zeggen weleens: doe toch eens iets leuks, lees een goed boek of zo. Dan schrijf ik liever een goed boek. Ik denk dat het met een raar soort gevoel van willen overleven te maken heeft. Als ik vandaag een ongeluk zou krijgen en er niet meer zou zijn, weet morgen toch iedereen nog dat ik er geweest ben. Ik heb mijn sporen achtergelaten anne smit Verzameling retour, 1984 Tine van de Weyer A A

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 4