13 nieuwe wet beleidsplan treurig i Marlies van Aerde Volwassenedukatie is eigenlijk door vrouwen uitgevon den. Vrouwen, die haar achterstand wilden inhalen via moedermavo's, VOS-kursussen en koffieochtenden In Tilburg zijn er nu ook andere instellingen en groepen, die zich met volwassenedu- katie bezighouden bv.de Open School het Kursushuis, de scholen voor volwassenen van de buurthuizen, het alfabetise- ringswerk.de Bui tenkring, het Streekcentrum en Terra Nova. Het Edukatief Centrum heeft als taak om volwasse nen, die wat wil len leren, in de ze wirwar wegwijs te maken. Hoewel mannen de laatste tijd ook meer aan volwas- senedukatie gaan doen, zijn het nog vooral vrou wen, die hiervan gebruik maken, namelijk 80% van alle deelne(e)m- (st)ers is vrouw. De abonnees van de vrouwenkrant worden vriendelijk doch dringend verzocht haar abonnementsgeld over te maken op giro 54 51 235 t.n.v. C.Wijntjes, Nobelstraat 325 te Tilburg. Bij gebrek aan kasmiddelen loopt u het risiko dat het volgende nummer niet kan verschijnen. En dat zou toch zonde zijn. Met de komst van de wet op de volwassenedukatie gaat er nogal wat veranderen Basisedukatie zal voortaan via een rijksrege- ling worden betaald. Hier kunnen bijvoorbeeld ook de VOS-kursussen en de koffieochtenden on der vallen. Deze worden nu nog uit de pot eman cipatie gesubsidieerd. Op zich is het natuurlijk goed, dat vrouwenedukatie uit de pot edukatie betaald gaat worden facet-beleid noemt men dit) omdat dit financiële ruimte schept voor nieuwe initiatieven van vrouwen. Het probleem is wel, dat de wet op de edukatie diploma-geschoolde beroepskrachten eist, die de kursussen gaan ge ven. En dit kan natuurlijk konsekwenties heb ben voor het vrouwenwerk. Het vormings- en ontwikkelingswerk, waarbij men bijvoorbeeld moet denken aan aktiviteiten als de Buitenkring (vormingswerk voor vrouwen), Terra Nova, de buurthuizen, zal door de gemeen ten betaald moeten worden. Het sociaal-kultu- reel werk heeft de afgelopen jaren al flink moeten inleveren in het kader van de bezuini gingen en proberen de edukatie-aktiviteiten nu ook onder te brengen onder de nieuwe wet. Deze instellingen hebben nu vaste formatieplaatsen voor deze aktiviteiten, maar zullen die onder de wet op de volwassenedukatie moeten inleve ren. De basisedukatie zal namelijk per kursus gefinancierd worden; een vergoeding voor de begeleidster en kursuskosten(vergelijkbaar met hoe nu de VOS gesubsidieerd wordt.) Het dag- en avondonderwijs, MAVO, VWO, wordt rechtstreeks door het ministerie betaald en dat geldt ook voor de beroepsopleidingen. edukatieve centra nog niet voor. En de gemeente wenst de voorlopige subsidiëring niet langer op zich te nemen. Dit betekent dat het Edukatief Centrum nu 100.000.- moet bezuinigen, wat dan ook het einde van het bestaan betekent. Dit ter wijl het werk toeneemt en na twee jaar werken het Edukatief Centrum een duidelijke funktie in Tilburg heeft. De gemeente heeft nog wel be dacht dat er misschien nog 45.000,- op te hoes ten is voor sekretariaatswerkzaamheden voor de Raad voor de volwassenedukatie. Dan zou de Stichting Edukatief Centrum in plaats van opge heven, voorlopig slapend gehouden kunnen worden, om weer gewekt te worden als het ministerie met een financiële regeling over de brug komt. Voor Mieke en Yvonne die in de afgelopen twee jaar netwerken hebben opgezet en deskundigheid hebben ontwikkeld, betekent het in ieder geval ontslag 1 1 J _'.an bedenkt dat in de Raad voor volwas senedukatie vooral mannen zitten en vooral vrouwen gebruik maken van volwassenedukatie (80% van alJe deeIneemst)ersis het heel treurig, da', twee deskundige en goed ingewerkte vrouwen het veld moeten ruimen. Het is wellicht tijd dat vrouwen de koppen bij elkaar steken! De gemeente Tilburg is nu met de Raad voor de volwassenedukatie een beleidsplan aan het ont wikkelen. Zij gaan daarbij uit van wat er nu op het gebied van volwassenedukatie bestaat om van daaruit een nieuw beleid te ontwikkelen. - In plaats van dat ze kijken, waar behoefte aan is en daar een beleidsplan op baseren! - Toetssteen voor het al of niet bestaan van een aktiviteit is of men vertegenwoordigd is in de Raad voor de volwassenedukatie. Als je er nu niet bijzit, krijg je straks geen geld. De j w- te instellingen waren dus al snel vertegen digd in deze raad, maar gelukkig zijn nu o k de VOSjVOT, de koffieochtenden en het Kursushuis erbij. Het Katholiek Vrouwengilde zit ook in deze raad om een claim op de centen te leggen, want zij zouden ook aan basisedukatie ten be hoeve van haar leden doen (de goede katholieke lobby In dit beleidsplan moet ook de relatie tussen het edukatief centrum en het uitvoerend werk en de Raad voor de volwassenedukatie uitgewerkt worden Voor het Edukatief Centrum schept de komst van de nieuwe wet alleen maar problemen. Want hoe wel in de wet aan de edUKatieve centra een ondersteuningsfunktie is toebedacht, komen in de financiële uitwerking, die nu klaar is, de

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 15