fort helpt vrouwen haar 1 6 Gebruiken jullie ook nog andere methoden? nog een drietal: het herwaarderings-counselen Waarom zijn er aparte vrouwengroepen gekomen? FORT gaat ervan uit dat vrouwen en mannen zich niet hoeven aan te passen aan de bestaande normen voor hen. Maar wat vrouwen aan zichzelf en hun situatie willen veranderen, botst vaak met wat 'men' goed vindt. In gemengde groepen is het voor vrouwen veel moeilijken om hun gedrag te veranderen, omdat de mannen hen daarbij vaak hinderen. Die houden de aandacht bijvoorbeeld op zichzelf gericht. De vrouwen geven daar vaak makkelijk aan toe en besteden daardoor maar heel weinig tijd aan zich zelf. Zodoende komen ze er ook veel minder snel achter dat ze veel dingen gemeenschappelijk hebben, terwijl dat juist heel stimulerend werkt. Hoe is FORT ontstaan? FORT is ontstaan in het midden van de jaren zeven tig. Twee Amerikaanse vrouwen die in Amerika al diverse FORT-groepen hadden opgestart, zijn toen naar Nederland gekomen en begonnen op een paar volks hogescholen de eerste groepen. FORT komt voort uit Radicale Therapie, die in Amerika is ontstaan als reaktie op wantoestanden in de bestaande hulpverlening en psychiatrie. De Radicale Therapie gaat er niet vanuit dat de pa tiënt ziek is en de maatschappij gezond, zoals de traditionele hulpverlening denkt. Radicale Therapie draait het om. De maatschappij is ziekmakend. De mensen die in deze maatschappij moeten leven weten zelf wel wat goed voor hen is. Maar de maatschappij werkt mensen tegen hun eigen zin te doen. Ja lijfwerk en spel. En elke bijeenkomst begint met het 'ritueel'. Dit bestaat uit de rondjes spinsels, wrevels en knuf fels. Spinsels zijn bedoeld om je intuïtie te verster ken en te leren erop te vertouwen. Alles wat je vermoedt, denkt of 'vaag voelt' over vrouwen in de groep, uit je in dit rondje. De wrevels zijn er om je te oefenen in het uit spreken van elke irritatie, hoe klein die ook is. Dat doe je door alles wat je in de groep niet be valt te zeggen. Wanneer je namelijk boosheid op kropt, kan het je zo gaan verlammen dat je er moe, lusteloos of depressief van wordt. Het derde element van het ritueel is het geven en krijgen van complimenten, de knuffels. Vrouwen krijgen vaak alleen maar complimenten over hun verzorgende eigenschappen, hun aanpassingsvermogen en hun uiterlijk. Bovendien moeten ze deze compli menten verdienen. In dit rondje krijgt iedereen zo- Kun je kort uitleggen wat FORT is? FORT is een plek waar vrouwen erachter kunnen komen wat de oorzaak is van allerlei opgelopen spanningen, die zich bijvoorbeeld hebben gemanifesteerd in het onderkennen of niet kunnen hanteren van emoties of in lichamelijke klachten zoals hoofdpijn en voortdu rend moe of lusteloos zijn. Vrouwen krijgen in een FORT-groep inzicht in zichzelf, in hun maatschappe lijke positie als vrouw en in allerlei processen waarmee vrouwen zichzelf vastzetten en vastgezet worden Met dat inzicht wordt hen duidelijk wat ze bij zichzelf of in hun situatie moeten veranderen om van hun teveel aan spanningen af te komen. Elke vrouw sluit dan een contract, waarin staat waaraan zij wil gaan werken. Elke vrouw vraagt aan de vrou wen in de groep of zij haar willen helpen. Er is dus altijd ondersteuning wanneer iemand haar gedrag gaat veranderen. FORT gaat niet eindeloos door: als je de punten in je contract hebt afgewerkt, stel je een nieuw contract op of je gaat uit de FORT-groep. De FORT gaat uit van de transactionele analyseWat houdt die theorie in? De transactionele analyse gaat ervan uit dat elk mens drie ego-staten heeft. Dit zijn: - de verzorgende en de normerende ouder - de volwassene - het kind Vooral de verzorgende en de normerende ouder is bij vrouwen sterk ontwikkeld. Dat de verzorgende ouder zo sterk ontwikkeld is, kan je bijvoorbeeld zien aan het arbeidsproces: in de gezondheidheids- zorg en het welzijnswerk zijn vooral vrouwen werkzaam. Dat vrouwen veel normen in hun hoofd en lijf hebben opgeslagen, komt doordat elke vrouw van jongsafaan op de taak van huisvrouw en kinder opvoedster wordt voorbereid. De tweede ego-staat is die van de volwassene. Deze heeft als funktie de dingen te overzien, op een rij tje te zetten en dan op een rationele manier beslis singen te nemen. In de FORT leren vrouwen deze kant van zichzelf verder te ontwikkelen. Tenslotte heb je de ego-staat van het kind, die net als die van de ouder in twee delen uiteenvalt: 'de kleine professor' oftewel de intuïtie en het hele scala van gevoelens. De intuïtie is bij vrou wen sterk ontwikkeld maar wordt in de maatschappij weer niet geaccepteerd als reden om dingen te doen of na te laten. De ego-staten ontwikkel je in je opvoeding en vormen de drijfveer achter je handelen en je gedrag. Elke avond leggen we een gedeelte van deze theo rie uit. Daarna worden er oefeningen gedaan waardoor de theorie duidelijker wordt en van toepassing blijkt te zijn op ieders eigen situatie. FORT. Die naam klonk mij al een paar jaar intrigerend in de oren, maar behalve dat die letters staan voor Feministische Oefengroep Radicale Therapiewist ik er niets vanaf. Toen de FORT in januari haar eigen ruimte in het Vrouwencentrum had opgeknapt, nam ik stiekem een keer een kijkje. Het zag er prachtig uit: een grote, witgeschilderde zolder ruimte, op twee matrassen na leeg. Toen de. redaktie de ruimte onder die zolder kreeg, werden onze vergaderingen af en toe opgeschrikt door geschreeuw, gelach, gestamp en klanken van kinderliedjes. Mijn nieuwsgierigheid werd hierdoor nog meer geprikkeldhet was hoog tijd voor een interview.' Toos van den Hurck en Anja van Kempenallebei opstart- ster van FORT-groepen, stonden me te woord.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 8