de spinster geschiedenis 3 een avond in het vrouwenkafee ■i Anne Smit Weet u Meisje dat er een vrouwenkafee is in Tilburg? "Ja, dat weet ik." Wat vindt u daarvan? "Ik ben er niet zo voor. Er zijn toch ook geen mannenkafees? 0, die zijn er wel. Dat wist ik niet. Maar waarom moet dat gescheiden?" Vrouwenkafee De Spinster. De naam is gekozen om veel redenen: vanwege het textielverleden van Tilburg, vanwege de Chinese zijdespinsters die volgens een boek van Anja Meulenbelt enke le eeuwen geleden hele vrouwengemeenschappen vormden en tenslotte naar aanleiding van het Engelse woord spinster, dat 'oude vrijster' betekent. Al deze termen duiden op "ekonomies en emotioneel zelfstandige vrouwen", aldus een beschrijving in een nummer van de vrouwen krant. Een associatie die ik hierin mis, is die met de Duitse uitdrukking "sie spinnt": ze is malende, ze is niet goed bij haar verstand - aldus de buitenwereld dan altijd. Hieronder een kort overzicht van de geschiedenis van het vrouwenkafee, een sfeerschets en een verklaring van de naam van het kafee, gelardeerd met enkele uit spraken van Tilburgers tijdens interviews in de Heuvelstraat. 22 maart 1977 De eerste Vrouwenkafee-avond in de grote zaal van het KWJ in de Tuinstraat. Om de twee weken worden er thema-avonden gehouden. november 1977 De Vereniging Vrouwenkafee Tilburg wordt opgericht. In juni van het jaar erna is het ledental tot 150 gestegen en vindt de eerste ledenvergadering plaats. 1979 Het aantal barvrouwen schommelt tussen de 16 en de 21 februari 1980 Er is sprake van een eigen pand voor het Vrouwenkafee in de Van Sasse Van IJsselstraatDé besprekingen met de gemeente vinden een aanvang. Weet u dat er Vrouw:"Nee" Wat vindt u van een vrouwenkafee? "Ik ben er niet kapot van. Ik drink zelf nooit dus Weet u dat er Meisje"Ja" Wat vindt u daarvan? "Wel goed he'Ik ben er nog nooit geweest. Ik heb wel een keer het plan gehad erheen te gaan, maar toen wou er niemand mee." Weet u dat Man"Nee Wat vindt u van een vrouwenkafee? "Het mag van mij gerust, ik heb er helemaal geen moeite mee." een vrouwenkafee is in Tilburg? er een vrouwenkafee is in Tilburg? Donderdagavond in het vrouwenkafee. Als ik om tien uur binnenkom, zitten er drie vrouwen. Ze vermaken zich uitstekend, zo te horen. Ik bestel een pilsje. De barvrouw verzekert me dat er geen seksistiese muziek gedraaid wordt. "Maar als het in het Engels is, kan ik de tekst ook niet altijd verstaan." Naast mij wordt mee gezongen met "Rose Garden" en éen van de vrouwen zegt dat ze niet op vrouwen als Eartha Kitt valt, hoewel die toch een goede stem heeft. Hoor maar! Ik luister en vang de tekst op: "I don't wanna be alone, where is my man?" "Ach," zegt de barvrouw, "er is niet zoveel vrouwenmuziek die ik leuk vind." Tegen elven wordt het drukker. Veel bekende gezichten van vrouwen die regelmatig in het vrouwencentrum komen. Veel vrouwen kennen elkaar en er wordt heel wat afgezoend bij de begroetingen. Links van mij praten wat vrouwen over het op handen zijnde vrouwenleest, rechts van mij vraagt iemand belangstellend hoe het met de motor van een andere vrouw gaat. Een vrouw bestelt "Een dubbel met grenadine" en de twee barvrouwen duiken eendrachtig in de koelkast onder de bar. Een wat meer ervaren vrouw geeft tapinstrukties "Het glas eerst schuin houden, dan recht en als je het neerzet even laten staan. En dan twee keer erop tikken, ja goed zo." Om twaalf uur is het bezoekstersaantal geste gen tot vijfentwintig. Ik besluit naar huis te gaan. Als ik de klapdeuren van het kafee achter me sluit, klinkt de diskodreun nog na in mijn oren een vrouwenkafee is in Tilburg? maart 1980 Het vrouwenkafee verhuist naar de Molenstraat. Op de openingsavond treedt Cobi Schreijer op en er zijn naar schatting 400 be zoeksters oktober 1980 Er werken in totaal 26 barvrouwen in wisseIdiensten bij het vrouwenkafee. april 1981 Het vrouwenkafee moet uit de ruimte in de Molenstraat. 9 september 1981 De eerste kafee-avond in de Van Sasse Van IJsselstraat. Pas in juni van het volgende jaar zal het pand alleen door vrouwen gebruikt worden. Nu zit de sportvere niging Tilbria er nog in. zomer 1982 Er zijn plannen om een geschikte ruimte in de binnenstad te zoeken. maart 1983 Er zijn onderhandelingen gaande met de eigenaar van een geschikt pand. De bedoeling is dat het vrouwenkafee op 7 mei start en zes avonden in de week open zal zijn. Later blijkt van deze ondernemeing niets terecht te komen. De eigenaar van het bewuste pand is failliet. De vrouwen zetten het zoeken naar een goede ruimte voort. 10 februari 1984 Het vrouwenkafee De Spinster opent haar poorten op feestelijke wijze. Het kafee bevindt zich in de voormalige film zaal van kafee Tooten op de Heuvel en is drie avonden per week open. Elke derde donderdag van de maand organiseren de kafee- vrouwen een aktiviteit.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 5