WEG WETEN MET LIFTEN F* c 11 gluiperds tips «Sm Ik zit, Annelie Het ziet er somber uit. Toch zijn er een paar dingen waar ik op let wanneer ik alleen lift. Wellicht tips voor medeliftsters -stap nooit bij twee mannen in -neem een wapen mee om je zekerder te voelen. Mannen profiteren van angst, omdat je dan minder alert bent. In het begin nam ik een schaar mee. Ik ben inmiddels overgestapt op een spuitbus met haarlak of deodorant. -wanneer je iemand bij voorbaat niet vertrouwt, durf dan de lift te weigeren. Ik ben nog steeds woedend. Nergens word ik zo geconfronteerd met - in mijn ogen - vreemde opvattingen over vrouwen als wanneer ik alleen ga liften. Ik word vaak meegenomen uit een verantwoordelijkheidsgevoel"Laat ik dat arme, kleine, hulpeloze meisje maar meenemen voordat een slechte man dat doet." Daarnaast zijn er dan de viezeriken, gluiperds, engerds, die slijmerig kijken, en voordat ik uit wil stappen nog om een zoentje vragen. Het is een vrouw, dus effe kijken of er wat te wippen valt. Natuurlijk krijg ik ook vaak een leuke lift. Meestal zijn dat mensen die vroeger zelf ook liftten en alle gevoelens kennen. Eén hele leuke lift kreeg ik eens van een non. Het vervelende is dat je nauwelijks kunt zien of iemand betrouwbaar is. Ik heb bij een vertegenwoordiger in de auto gezeten. Hij zag er piekfijn uit, had een prachtige wagen, maar werd wel handtastelijk. Ook is het de vraag welke houding je aan moet nemen. Een vriendin van mij probeert altijd overwicht te krijgen in het gesprek, en een houding aan te nemen van;"niet zeuren, doorrijden." Toch heeft ook zij nare ervaringen gehad. Het belangrijkste blijft je mond opendoen. Héél düidelijk laten merken dat je écht alleen maar lift omdat de trein zo duur is. Maar ook dat werkt niet altijd bij mensen die een stereotiep beeld van vrouwen hebben. Dit beeld komt trouwens al tot uiting als je langs de kant van de weg staat. Je ziet vrouwer voorbijrijden met een denigrerende blik in hun ogen, en mannen voorbij komen die kushand jes geven. "Die muziek van de radio is ook niks", zegt hij. Zijn duim drukt het knopje TAPE in. Hij buigt zich naar mij toe en haalt uit het handschoenenkastje een bandje, zet het op. Ik kijk naar buiten. Nog maar tien kilometer naar Nijmegen. Gelukkig, want ik wil er uit. Ik mag die kerel niet, en deze auto is eng. De ramen lopen schuin toehet lijkt net of ze op me af komen, alsof alle aandacht op mij wordt gericht. Door de luidspreker klinkt een vrouwenstem. Een conférence? Ik draai het raampje omhoog om te luisteren. Misschien valt er toch wat te lachen. "Dit is een heel mooi bandje", zegt hij met een brede grijns, "een sexbandje." Door de luidspreker klinkt gehijg. Een vrouw vertelt uitvoerig hoe ze het aan het doen is. Godverdomme, denk ik, nou heb ik het mooi voor elkaar. Niet bang worden. Maar van bang worden is geen sprake. Ik word boos. Veel waarschuwingen gaan door mijn hoofd:"Ga niet alleen liften, het hoeft maar één keer mis te gaan", en:"Ik zou het nooit durven." Ik moet iets doen. Als die kerel op gewonden raakt ben ik de klos. Bovendien voel ik me beledigd. Hoe durft hij? "Vind je dat leuk?"probeer ik. "Ja, je moet toch wat als je de hele dag al leen in de auto zit." "Wat vind je daar dan aan?" "Is toch een leuk verhaaltje?" "Kom met je vingers in mijn kroeshaar", klinkt het Bang zijn heb ik al uitgesloten, maar mijn woede tonen kan bij hem agressie opwekken. "Zou dat er misschien af kunnen?", verzoek ik hem dan duidelijk. Ik begin me superieur te voelen. Hij glimlacht. "Nou, als je het dan heel graag wilt." "Ja, aan dat soort dingen heb ik echt geer, behoefte Hij drukt op het knopje. Hilversum drie speelt weer. Ik zit, woedend.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 13