NOGMAALS BAARMOEDERHALSKANKER f ietsen of kreperen o o 10 co en co 0) risicogroep uitstrijkje Arlette Dwarkasing II Bij bevolkingsonderzoeken voor baarmoederhals kanker in Nederland worden vrouwen opgeroepen in de leeftijd tussen 35 en 55 jaar. Dat zou de grootste risicogroep zijn. In feite zouden alle vrouwen minstens een maal per drie jaar een uitstrijkje moeten laten maken zodra zij regelmatig geslachtsgemeenschap hebben. Dat heeft invloed op het bestaan van wondjes in de baarmoederhalsBelangrijk is ook de hygiene van de man. Andere factoren die de kans op baarmoederhals kanker iets vergroten zijn het doormaken van veel zwangerschappen en infectie door het herpes-virus (geslachtsziekte). Deze factoren kunnen een rol spelen bij kanker van de baar moederhals. Zij zijn echter NIET DE OORZAAK van baarmoederhalskanker. Wat de precieze oorzaak is, daarover is nog niets bekend. Baarmoederhalskanker is een van de weinige vormen van kanker die vroegtijdig opgespoord kunnen worden. En hoe eerder de ziekte ontdekt wordt, hoe eerder de behandeling kan beginnen en hoe groter de kans op volledige genezing. Als al in een vroeg stadium kanker in de baarmoeder hals wordt geconstateerd is de behandeling ook min der ingrijpend. en laat een boertje van het vele drinken, schenk nog eens in. "Zij poepen hun jeugd trauma's uit, meestal moederkomplexenen wij mogen opruimen. Les femmes parfaites die niet hun neus ophalen voor de stank. Daar drink ik op." Proost en troost. Mijn vriendin vindt hetzelfde. Niets is heerlijker dan anti-mannenpraat Ik voel me ver van hen, veilig onder vrouwen. En dat ideale wat ik steeds probeer te vinden, dat gaat nu wel even anders. Ze mogen vluchten als ze bang zijn voor emoties, ze mogen weggaan als ze teveel eisen aan mijn leven stellen, en ik heb lief zoveel ik kan. Maar er blijven mijn maatstaven, mijn wereld, mijn prioriteiten. Ik ben niet bezitterig als het om anderen gaat. En als we bezat het huis weer binnenvallen, zingen we keihard: "Girls just wanna have fu-hun", waarna we nalallend het bed induiken, de roes uitslapen. Je bent mijn geweten", zegt hij. Ik glimlach en bedenk ondertussen koortsachtig hoe dat eruit ziet. Lief? Sterk? Consequent? Radicaal? Shit, ik wil zijn geweten niet zijn. "Ga maar", zeg ik, "en kom terug als je weer voor jezelf kan leven." Hij gaat en ik haal adem, diep, opgelucht. Niet meer het gecompliceerde her halen van al die gebeurtenissen en gesprekken. Het koord is doorgeknipt en de knoop ligt daar waar het hoort, bij hem. Witte wijn, shag, volle asbak en twee paar glazige, bruine ogen. "Weet je waar ik het meest van baal?" ratelt Elvie zonder een antwoord te verwachten. "Van die onoverkome lijke, steeds weer herhalende desillusies. Denken dat je iets opbouwt, geloven dat jouw energie meehelpt aan een fatsoenlijk evenwicht om dan tenslotte je kop te stoten aan een warrige psychoanalyse, waarvan hij denkt dat het De Waarheid is. Zijn waarheid dus, uitgedokterd vanuit zijn mannelijke leefwereld." "Ja, mannen zijn net babies", knik ik tevreden tussen de menstruaties door -bij plotseling bloedverlies nadat de laatste menstruatie langer dan een jaar tevoren heeft plaatsgevonden Het is mogelijk dat cellen in de baarmoederhals al een afwijkend gedrag vertonen voor dat de vrouw last krijgt van de bovengenoemde klachten. Daarom zouden vrouwen regelmatig (zo eens in de twee of drie jaar) een uitstrijkje moeten laten maken en niet alleen bij de genoemde symptonen. De eerste klachten waarbij het zeker aan te raden is een uitstrijkje te laten maken zijn: -bij bloederige en sterk ruikende afscheiding -bij de zogenaamde 'witte vloed' -bij ongewoon bloedverlies, bijvoorbeeld na geslachtsgemeenschap te hebben gehad of In het artikel over het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker in het mei/juni-nummer is helaas een stuk weggevallen. Daarom op deze plaats het weggelaten stuk. Door middel van een uitstrijkje kan onderzocht worden of een vrouw baarmoederhalskanker heeft of krijgt. Een positieve uitslag van zo'n onderzoek wil namelijk nog niet zeggen dat een vrouw al kanker heeft. Het maken van een uit strijkje is eenvoudig, vriiwel pijnloos en kan door iedere huisarts gedaan worden. Met een speculum, die in de schede wordt gebracht, kan de arts de baarmoederhals duidelijk zien en onderzoeken. Door met een houten spatel langs de baarmoederhals te strijken, haalt de arts wat cellen weg. Deze cellen worden op een glasplaatje uitgestreken. Vandaar ook de naam 'uitstrijkje In een laboratorium worden de cellen onder de microscoop onderzocht. Blijken de cellen normaal te zijn, dan is er niets aan de hand. De cellen kunnen ook een abnormaal gedrag vertonen hoewel dat niet hoeft te betekenen dat het kankercellen zullen worden. De afwijking in de cellen kan bijvoorbeeld veroorzaakt zijn door een ontste king in de baarmoederhals. Er kan ook kans zijn op kanker. Echter lang voordat er sprake is van kanker in de baar moederhals kan de arts aan de cellen zien of die zullen uitgroeien tot kankercellen. Door dan direct met een behandeling van de cellen te beginnen kan baarmoederhalskanker voorkomen worden

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 12