CONFERENTIES HELPEN DERDE WERELDVROUWEN NIET 8 conferenties F Nu is er dus weer een conferentie geweest. Deze keer vonden de derde wereldlanden wel dat er, naast een ontwikkelingsbeleid, maat regelen moeten komen om de bevolkingsgroei te remmen. Maar ditmaal vond Amerika dat er juist geen geld mag worden uitgegeven aan abortus of andere maatregelen om de groei te beperken. Weer werd de conferentie geken merkt door eindeloze discussies. Vooraf werd er in Amsterdam weer een alter natieve bijeenkomst door vrouwen gehouden. "Kinderen produceren bij ons meer dan ze eten. Bovendien moeten ze voor ons zorgen als ze oud zijn. De vrouw in de derde wereld moet veel kinderen krijgen, omdat er zoveel doodgaan", zeggen zij. Voor hen blijft ontwikkeling van de arme landen door o.a. onderwijs het belang rijkste. Ook vinden zij dat het beleid van dit moment racisties is: de zwarte bevolking moet kleiner worden, terwijl over de overbevolking in de westerse landen niet gepraat wordt. Het lijkt er dus op dat de westerse landen niet echt bezig zijn de vrouwen in de derde wereldlanden te helpen. Op de officiële bijeen komsten worden de problemen, door de altijd voorkomende eindeloze diskussies, eerder ver bloemd dan verduidelijkt. Eegje Schoo heeft In India worden weduwen verbrand. In Arabië worden vrouwen systematies onderdrukt door hun man. In Iran is de sluier weer ingevoerd. Zuid-Afrika kent een dubbele discriminatie van zwarte vrouwen. Chileense en Argentijnse vrouwen zoeken nog steeds naar hun verdwenen familieleden. In ieder derde wereldland worden vrouwen gediscrimineerd. Zij krijgen minder onderwijs, gezondheidszorg, geld en eten dan hun mannen. Anderen, zoals vrouwen van politieke gevangenen in Azië en Zuid- Amerika, worden om politieke redenen gedis crimineerd In 1974 vond in Boekarest de eerste VN-Wereld- bevolkingsconferentie plaats. Dit gebeurde op aandringen van de derde wereldlanden. De landen maakten zich zorgen om het groeiende voedseltekort. Het westen drong toen aan op beperking van de bevolkingsgroei. De arme lan den zelf geloofden meer dat 'ontwikkeling het beste voorbehoedsmiddel is'. Er ontstonden veel discussies, zonder resultaat. Aan het eind was niemand geholpen, de vrouwen al hele maal niet. Een jaar later werd er in Mexico de eerste Wereldvrouwenconferentie gehouden. Hier werd voornamelijk aandacht besteed aan de vrouw in de derde wereldHoewel de conferentie werd gezien als een aanzet tot oplossing van de vrouwenachterstand, bleken de problemen na een aantal jaren niet minder te worden. Vandaar dat er een tweede Wereldvrouwen conferentie werd gehouden. Ditmaal in Kopenha gen in 1980. Er ontstond een discussie over de vraag of vrouwenemancipatie nu wel of niet een politieke zaak was; of er aandacht moest worden besteed aan het probleem van de pales- tijnen bijvoorbeeld. Door dit soort discussies eindeloos door te voeren kwam er met moeite een actieplan tot stand. Tegelijkertijd werd er deze keer een alter natieve conferentie gehouden. Forum heette die. Hier waren het niet de regeringen, maar de vrouwen zelf die hun problemen uit konden leggen. Resultaat was dat er veel meer proble men onder de aandacht kwamen dan op de offi ciële bijeenkomst. Nu, tien jaar na de eerste Wereldbevolkings- conferentie, is er nog steeds geen resultaat. De vrouwen in de derde wereld zijn er eerder op achteruit gegaan. Vooral de voedselsituatie is er voor hen niet beter op geworden. Ondervoeding komt het meest bij vrouwen voor. Dit komt door dat in veel landen het gebruikelijk is dat de mannen eerst eten. De vrouwen eten dan wat er overblijft. De politici zijn op de tweede Wereldbevolkingsconferentie in Mexico weer eens flink aan het vechten geweestReagan en de paus tegen abortusRusland voor vrede en tegen imperialismeSlechts weinigen, waaronder Eegje Schoo en de Wereldbankspraken zich uit voor de verbetering van de situatie van de vrouw in de derde wereld. Die is er, ondanks alle conferentiesnog steeds niet beter op geworden ■’71

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 10