DE H.B.O. RAAD EN DE EMANCIPATIE 5 Jacqueline Compaijen Voor meer informatie kan je schrijven of bel len naar de Voorlichtingsdienst van de HBO- Raad Postbus 123, 2501 CC Den Haag, tel. 070 - 624951toestel 15. dingen arbeid Toch nog maar een korte uitleg over de HBO- Raad. De taak van deze raad is de minister van onderwijs te adviseren over maatregelen vóór en wetten in het HBO. In de HBO-Raad zijn verschillende secties vertegenwoordigd voor de verschillende soorten onderwijs (bij voorbeeld de sectie Hoger Technisch Onderwijs en de sectie Hoger Agrarisch Onderwijs). Daarnaast kent de raad een aantal commissies die betrekking hebben op een onderwerp waar elke HBO-instelling mee te maken heeft. Het bestaan van een landelijk orgaan voor hogere beroepsopleidingente weten de HBO-Raadzal veel mensen binnen en buiten het HBO bekend zijn. Vat aan deze raad een Commissie Vrouwenemancipatie verbonden is, weten er waarschijnlijk heel wat minder. Wat deze commissie vanuit welke doelstellingen doet, plus wat zij vermoede lijk bereikt of juist niet bereikt in Tilburg, kan je lezen in dit artikel. Andere betrokkenen zijn de docenten en stu denten op de HBO-instellingen. Voor wat betreft Tilburg, lijkt het alsof zij voor het grootste gedeelte niet op de hoogte zijn van zelfs maar het bestaan van de Commissie Vrouwenemancipa tie. Dat is vreemd omdat de HBO-instellingen alle publicaties van de commissie toegstuurd krijgen. Maar uit het onderzoekje dat ik heb gehouden blijkt dat zeker de helft van de Tilburgse opleidingen zich niet herinnert ooit iets van de commissie ontvangen te hebben. Zouden ze wel publicaties gekregen hebben, dan waren die of in de bilbliotheek of bij de di recteur terecht gekomen. Opleidingen die nog wel weten dat zij publicaties ontvangen hebben, hebben dezelfde gedachten over plek waar ze thuis horen: of bij de directeur of in de bi bliotheek. Op de vraag of zij wel eens wat met de voorstellen/adviezen van de commissie ge daan hadden, was het antwoord ontkennend. Al leen op de Pedagogische Akademie gebruikt de leraar maatschappijleer het materiaal af en toe in zijn lessen. De reactie van de directeur van de Akademie voor Lichamelijke Opvoeding was frappant. "Nee, ik kan met niet herinneren ooit iets van die commissie gekregen te hebben. Maar wij zijn hier wel heel geïnteresseerd in emancipatie. Op deze akademie zitten namelijk veel dames, zoals wij ze hier noemen." Eén van die commissies is de Commissie Vrou wenemancipatie. Zij bestaat uit twaalf vrou wen en één man, die de verschillende secties in het HBO zoveel mogelijk vertegenwoordigen. De commissie hanteert de volgende uitgangs punten - vrouwen hebben een maatschappelijke achter stelling zolang zij niet in staat zijn door beroepsarbeid economische zelfstandigheid en onafhankelijkheid te verkrijgen. - sexe is in feite bepalend voor de manier waarop het individu aan haar/zijn omgeving vorm kan geven. Deze uitgangspunten bepalen de twee doelstel lingen van de commissie: - meisjes en jongens zullen, niet alleen in theorie, maar ook in de praktijk, gelijke toegang moeten hebben tot alle vormen van (Hoger) Onderwijs. - het onderwijssysteem moet vrouwen en meis jes alle mogelijkheden bieden om zich de die in het systeem van de betaalde gevraagd worden, eigen te maken. In haar driejarig bestaan heeft de commissie ter verwezenlijking hiervan een aantal deel rapportages geschreven - waarin zij dingen signaleerde en adviezen deed - en een samen vattend verslag met een groot aantal concrete aanbevelingen. De deelrapportages gingen on der meer over kinderopvang in het HBO, sexe- afhankelijke/sexe-onafhankelijke onderwijskeu- ze i nhet HBO en de stage van studentes. In het samenvattend verslag (getiteld Emancipa tie in het HBO, tussen rede en verbeelding) staan de belangrijkste aanbevelingen uit de deelrapportages en wordt een beeld geschetst van de situatie van meisjes en vrouwen in het onderwijs en van het stadium van emancipatie in het HBO. Dit verslag is trouwens het laatste van de Commissie Vrouwenemancipatie, die rond septem ber opgeheven wordt. Zij heeft gedaan (onder zocht, geconcludeerd en op schrift gesteld) waarvoor zij in het leven was geroepen en vraagt nu alle betrokkenen haar adviezen zo snel mogelijk op te volgen. Eén van die betrokkenen is de minister van onderwijs. Hij heeft inmiddels besloten om sommige dingen wel te laten doorgaan en andere niet. De secretaris van de commissie, mevrouw Hendriks, is niet ontevreden over zijn keuze. "Deetman heeft vooral de dingen die het minste geld kosten goedgekeurd. De film/video over de keuze van meisjes voor een bepaalde HBO-instel- ling zal bijvoorbeeld wel gemaakt worden. Wat niet doorgaat zijn tien experimentele projecten vrouwenstudies aan verschillende opleidingen, die elk een ton hadden gekost. Maar die projec ten waren misschien toch al geen succes géwor den b o 0 k o 0 F o 0 b o O 0 B O K k<.°J Q\ q V o

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 7