baarmoederkanker 3 oproep en herinneringssysteem preventief onderzoek zijn Arlette Dwarkasing eileider eierstok baarmoeder baarmoederhals baarmoedermond vagina (schede) gaande van de ziekenfondsen en ziektekosten verzekeraars. Zij zouden de bij hen inge schreven vrouwen eens in de drie jaar moeten aanschrijven om een uitstrijkje te laten ma ken bij de huisarts. Volgens De Vries is baarmoederhalskanker een ziekte die zich technisch leent voor op sporing op grote schaal vanwege de eenvoudige handeling bij het onderzoek. "Maar", vindt hij "gezien de incidentie en de sterfte is het allerminst een volksziekte." De Vries doelt daarmee op het feit dat in Midden-Bra- bant jaarlijks bij ongeveer zes op de tien duizend vrouwen een voorstadium van baarmoe derhalskanker aangetroffen wordt. Het verslag van De Vries is aanleiding tot nieuwe discussies in de gemeenteraad over het BBK. De fracties van het CDA en de VVD zijn het eens met de voorstellen van De Vries, maar vinden dat de huisartsen zeker ook een rol moeten spelen bij het onderzoek naar baar moederhalskanker. Op 16 april (jongsleden) wordt het voorstel van B en W in de gemeenteraad behandeld. Na een lange discussie wordt een motie van de PvdA aangenomen met 25 stemmen voor en 12 stemmen tegen. Conclusie: er komt geen twee de BBK in Tilburg. In plaats daarvan zal een oproep- en herinneringssysteem komen. Dat houdt in dat vrouwen eens in de drie jaar per soonlijk worden aangeschreven om zich voor baarmoederhalskanker te laten onderzoeken door de huisarts. Voor dit systeem zal de ge meente jaarlijks een bedrag van 20.000 gulden uitgeven In de motie van de PvdA wordt aan wethouder Timmermans gevraagd te overleggen met het mi nisterie van Volksgezondheid, de ziekenfonds raad en de Plaatselijke Huisartsen Vereniging over de medewerking van huisartsen aan het nieuwe systeem. De resultaten van het overleg zullen aan de commissie Volksgezondheid voor gelegd worden. Met de ingediende motie loopt de PvdA voor uit op het voornemen van de regering het BBK te integreren met het routine-onderzoek op baarmoederhalskanker dat plaats moet vinden in de huisartsen- of gynaecologenpraktijk. Zijn we met het oproep- en herinneringssysteem nu uiteindelijk niet terug bij de "gerichte opsporing" van enkele jaren geleden? Mevrouw Morselt (PvdA): "We hebben met de motie het meest haalbare eruit gehaald. Voor een nieuw bevolkingsonderzoek is zeven ton nodig. Waar haal je dat vandaan? Het is er niet dus moet je zorgen voor een goed alter natief." Volgens mevrouw Morselt moeten de aanschrijvingen aan de vrouwen in het nieuwe systeem uitgaan van de gemeeenteEr zou een voorlichtingscampagne moeten komen over baar moederhalskanker die vrouwen aanspoort ook zonder klachten naar de arts te gaan om een uitstrijkje te laten maken. Zijn de huisartsen in Tilburg bereid hun mede werking te verlenen? Dr. N. van Bergen, secre taris van de Plaatselijke Huisartsen Vereni ging: "Dat moet nog in de ledenvergadering be sproken worden. Per huisarts zal dat best ver schillen opleveren. Het baarmoederhalskanker- onderzoek is een preventief onderzoek. Het hangt er dus van af in hoeverre een arts de preventie binnen zijn werkzaamheden een be langrijke plaats toekent. Als vereniging kun nen wij de huisartsen natuurlijk geen dwingen de maatregelen opleggen. We kunnen de leden hooguit een advies geven." Overigens denkt Van Bergen dat de huisartsen in het algemeen niet negatief tegenover het onderzoek staan. Wel zal er een oplossing ge vonden moeten worden als het op grote schaal Het verschil tussen baarmoederkanker en baar moederhalskanker is meer dan vier letters. In het artikel hiernaast gaat het om de baarmoe derhalskanker die ontstaat aan het buitenste deel van de baarmoeder dat in de schede uit steekt. (zie tekening) Baarmoederkanker komt minder vaak voor en ontstaat aan de binnenkant van de baarmoeder I zelf. Het onderzoek naar deze vorm van kanker is niet zo eenvoudig. Een uitstrijkje geeft hier meestal geen informatie. Vaak is een cur- retage het "leegschrapen" van de baarmoe der. Het weefsel dat uit de baarmoeder ge schraapt is wordt onderzocht op kwaadaardige cellen. Het leegschrapen gebeurt onder nar cose.) nodig om baarmoederkanker te kunnen vaststellen. De klachten, de tumor en de uiteindelijke behandeling van baarmoederkanker zijn ook anders. Meestal wordt bij constatering van baarmoederkanker de baarmoeder operatief ver wijderd. Bij baarmoederhalskanker is de kans daarop gering juist omdat de ziekte al in een vroeg stadium ontdekt kan worden en de vrouw direct aan een behandeling kan beginnen. maken van uitstrijkjes een extra belasting gaat vormen. "Preventief onderzoek ligt wel binnen de functie van een arts maar is niet in de honorering terug te vinden", aldus Van Ber gen Het is duidelijk dat met het besluit van de gemeenteraad over te gaan tot een oproep- en herinneringssysteem, de problemen nog niet uit de weg geholpen zijn. Maar een onderzoek naar baarmoederhalskanker bij vrouwen is te belang rijk om snel af te handelen. Nu eenmaal een besluit is genomen zal dat ook zo goed mogelijk uitgevoerd moeten worden. Het financiële aspect mag voor vrouwen nimmer een reden zijn af te zien van het maken van een uitstrijkje. Een goed opgezette voorlich tingscampagne die vrouwen bewust maakt van hun eigen lichaam en de ziekte waar het hier om gaat, kan wellicht de drempel naar de huisarts verlagen. Maar wat gebeurt er als je huisarts het niet medisch noodzakelijk vindt het uitstrijkje te maken? Er zijn dan twee mogelijkheden: of hij maakt het uitstrijkje niet of hij doet het wel en jij draait voor de kosten op omdat het zie kenfonds het dan immers niet vergoedt. Weten huisartsen en ziekenfondsen dan niet dat de ziekte zich al kan ontwikkelen voordat er klachten zijn? En is onderzoek ter voorkó ming van een ziekte niet minstens even belang rijk als de genezing ervan? Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhals kanker is afgeschaft maar er moet nog heel wat gebeuren om het gekozen alternatief een goede vervanging te laten zijn.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 5