BAARMOEDERHALSKANKER bevolkingsonderzoek o in midden brabant (O (D O 2 Q> uitstrijkteams initiatief voorstel verslag afgelopen zeven in de toekomst. Er komt geen tweede bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker bij vrouwen. Dit is besloten in de gemeenteraadsvergadering op 16 april jongstleden. De meningen over de voortzetting van het bevolkingsonderzoek waren al ver deeld na het eerste onderzoek in Midden Brabant met Tilburg als centrumge meente dat in de jaren 1980, 1981 en 1982 gehouden werd. Het heeft ruim drie jaar geduurd voordat het eerste bevolkingsonderzoek in Al sinds 1977 was de discussie over dit onderwerp in Tilburg In 1983 verschijnt van de hand van dr. A. de Vries, directeur van de GG en de GD, een verslag over het gehouden bevolkingsonderzoek. Daarin pleit De Vries voor een onderzoek uit- Die beslissing hoort volgens de raadsleden mevrouw R. Flipse-Tiemens (PvdA), mevrouw G. Morselt-van de Voort (PvdA) en de vorig jaar overleden mevrouw J. Ockhuizen-Gijben (ABT), bij de vrouw zelf. Ook zonder de klachten kan er bij de vrouw de behoefte zijn vast te stellen of zij al dan niet baarmoederhalskan ker heeft of zal kriigen. In februari 1979 dienen de drie vrouwelijke raadsleden een initiatief-voorstel in voor een BBK naar het model-Theyssenzoals Pro vinciale Staten had geadviseerd. Het model bevat enkele rijksvoorschriften - oproep aan alle vrouwen tussen 35 en 55 jaar -onderzoek gespreid over een periode van drie jaar - het rijk betaalt de laboratoriumkosten De indiensters van het initiatief-voorste1 vinden het plan van de "gerichte opsporing" ontoereikend en achten een bevolkingsonder zoek de enige mogelijkheid om baarmoederhals kanker in een vroeg stadium te ontdekken. In de gemeenteraadsvergadering van 19 maart 1979 wordt het initiatief-voorstel voor het BBK aangenomen met 19 stemmen voor en 18 stemmen tegen Zoals gezegd start de discussie rond het BBK in Tilburg in 1977- Een jaar daarvoor had de toemalige staatssecretaris van Volksge zondheid de provincies opdracht gegeven de mogelijkheden van een bevolkingsonderzoek te bekijken. Provinciale Staten van Noord-Bra- bant kwam toen met het advies aan de gemeen ten om een bevolkingsonderzoek te starten naar het model-Theyssen. Het college van B en W voelt (dan al) meer voor een andere methode dan een bevolkings onderzoek om baarmoederhalskanker bij vrou wen op te sporen. Het voorstel van B en W komt neer op een "gerichte opsporing". Alle vrouwen tussen 25 en 55 jaar zouden door de gemeente persoonlijk aangeschreven moeten worden om hen te wijzen op de mogelijkheid bij hun huisarts om een uitstrijkje te vra gen. Deze taak zou in handen komen van een op te richten commissie Voorlichting. Een belangrijk feit is dat de ziekenfondsen de kosten van een uitstrijkje (bestaande uit een vergoeding voor de arts, de onderzoeks kosten en de laboratoriumkosten) alleen ver goeden als de huisarts het medisch noodzake lijk vindt dat er een uitstrijkje gemaakt wordt. Dat zou betekenen dat in alle gevallen de arts degene is die bepaalt of er wel of niet een uitstrijkje wordt gemaakt. Op 1 april 1980 start het BBK in de regio Midden-BrabantDe GG en GD is belast met de uitvoering van het bevolkingsonderzoek. Er worden drie "uitstrijkteams" in dienst geno men. Een team bestaat uit een verpleegkundi ge team-hoofdeen doktersassistente en een administratrice De vrouwen in de genoemde leeftijdsgroep worden opgeroepen naar het dichtsbijzijnde kruisgebouw voor het maken van een uitstrijk je. Door een folder die bij de oproepkaart bijgesloten is,zijn de vrouwen al enigszins voorgelicht over de bedoeling en het waarom van het onderzoek en wat hun bij het maken van een uitstrijkje te wachten staat. Wanneer een vrouw na een oproep niets van zich laat horen, wordt één herhaal-oproep ge zonden. De totale kosten verbonden aan het onderzoek bedragen ongeveer ƒ51,20 per onder zochte vrouw. Door financiële bijdragen van de deelnemende gemeenten en de overheidsver- goeding, kan de eigen bijdrage beperkt blij ven tot vijf gulden per uitstrijkje. 1980 er kwam. aan de gang. Wat is er de afgelopen zeven jaar allemaal gebéurd rond het bevolkingsonder zoek naar baarmoederhalskanker (BBK) in Tilburg In het nu volgende artikel een terugblik en een kijkje

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 4