8 MAART in het vrouwencentrum 15 Astrid van Unen. een le- as uur XITE RA LUST Tijdzondagmiddag 2? mei 14.00 plaats: vrouwencentrum entree: 3,50 kinderopvang aanwezig Literalust organiseert op 27 mei zing door Diet Verschoor. Zij gaat het hebben over de verschillende aspekten van schrijven: schrijven als ambacht, schrijven uit ambitie en schrijven uit nood. Van haar hand verscheen ondermeer: Schorre- bloem en De vrouw in het blauw. Onder het motto Jouw strijd, mijn strijd, onze strijd werd op 8 maart in het Tilburgse Vrouwencentrum de Internationale Vrouwendag gevierd De dag was bedoeld om Nederlandse vrouwen te informeren over de vrouwenstrijd in het buitenland en andersomDit werd gerealiseerd door middel van een dia-serie, een videofilm en zes Nederlandse en buitenlandse spreekstersDaarnaast was er de vrouwenkabaretgroep Permanent en een groot slotfeest lukt. De meeste Turkse vrouwen zijn analfabeet, zij hebben moeite met de Nederlandse taal en kunnen slecht loskomen van de Turkse traditie. Volgens Nikou staat de Nederlandse samenleving niet ers open voor Turkse en andere buiten landse vrouwen. Zij voeren dus ook een dubbele strijd: voor integratie/acceptatie en voor ge lijke rechten. De overige twee spreeksters waren Nederlands. De eersten waren drie vrouwen van Zus en Zo. Dat is een winkel-werkplaats in Den Bosch, die in 1981 werd opgericht. In de werkplaats word en o.a. poppen, kleren, speelgoed en keramiek door vrouwen gemaakt. Deze spullen worden in de winkel verkocht. Ook vrouwen buiten de werk plaats kunnen hun spullen in de winkel 'kwijt'. Het doel van de verkoop is de onderwaardering van vrouwenwerk weg te nemen en de vrouwen fi nancieel te steunen. Het doel van de werkplaats is de vrouwen uit haar isolement te halen. Door te werken met elkaar staan de vrouwen meer in de maatschappij. Het werken stimuleert ook de onderlinge solidariteit Na de spreeksters volgden er discussies in kleine groepjes en was er de mogelijkheid met de spreeksters te praten over hun werk. Om half vijf werd de middag afgesloten. De dia-serie en de videofilm waren gens te bekijken. De dia-serie liet beelden zien van vrouwen in de derde wereld. Uitgangs punt en reden van dit klankbeeld was:"als de armsten van de armen geïdentificeerd zouden worden, zou de meerderheid beslist uit vrouwen bestaan", woorden van Krisjna Ahooja uit Egyp te. De videofilm handelde over de guerilla- strijd in El Salvador en de belangrijke rol die de vrouwen daarin spelen. 's Avonds was er de cabaretgroep Permanent, waarover je onder de kop Solidariteitsge- klap kunt lezen. Daarna begon het grote slotfeest, wat zeer ge slaagd genoemd kan worden. Al met al een boeiende dag, vol indrukken, nieuws en vlagen van saamhorigheidsgevoel. Aan de organisatie werkten mee: Monique, Ilse, Elly, Maria, Monique. Irmgard, Ideke en Ria. Dank aan deze vrouwen. Het accent van de dag lag wat mij betreft op de informatie van de zes spreeksters, en dan met name die van de vier buitenlandse vrouwen. Zij vertelden over de langdurige, harde vrij heidsstrijd in hun land. Loulou van der Meer, een Filippijnse vrouw, sprak over het illegaal verzet door vrouwen in de Filippijnen, dat nu in staat van oorlog leeft. Ook bovengronds wordt er verzet ge pleegd, vooral door vrouwelijke journalisten. Het grootste strijdpunt van deze vrouwen is voornameliik de dictatoriale regering, maar door middel van dit actief verzet wordt ook naar de bevrijding van de vrouw gestreefd. Dezelfde strijd voeren de Chileense vrou wen, waarover Maria Almonte vertelde. In Chili is al ruim tien jaar een dictatuur en ook daar nemen vrouwen een belangrijke plaats in bij het verzet. Rozalinde Blondé uit Namibië vertelde over de zwarte vrouwenstrijd. In Namibië regeren blanke mannen over de zwarte bevolking. De strijd die vrouwen daar voeren is dus een dubbele strijd: tegen de diskriminatie en te gen de mannenmaatschappij. De Nambiaanse vrouwenbeweging is op drie plaatsen actief: op het platteland - waar het leven nog zeer primitief is -, in de steden - waar zwarte vrouwen slecht betaalde baantjes bij blanke gezinnen hebben -, en in Angola en Zambia, waar gevluchte vrouwen zich bij bevrijdings bewegingen hebben aangesloten. In deze be vrijdingsbewegingen worden vrouwen en mannen wel gelijk behandeld. Nikou Dogan is bestuurslid van de Eindho- vense Turkse vrouwenbeweging. Via deze orga nisatie is er meer contact mogelijk met de vrouwen in Turkije. Van 1975 tot 1980 is er in Turkije een vrouwenbeweging geweest die redelijk veel heeft kunnen’ bereiken o.a. het doorvoeren van crèches In 1980 werd deze beweging verboden. Veel van deze vrou wen zitten nu in de gevangenis. De Turkse vrouwenbeweging in Eindhoven voert acties voor de bevrijding van deze vrouwen. Ook is de Turkse vrouwenbeweging in Eindhoven bezig met de integratie van de Turkse vrouwen in Nederland. Dat is tot op heden nog niet ge- 's mor-

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 17