14 stereotypen VROUWENVERZETSKAMP schadelijk wmsME 1 Anne Smit Koos Meinderts en Harrie Jekkers, "Tejo", uitg. De Harmonie, 99blz. f 15,- Het vrouwenverzetskamp in Völkel bestaat sinds 21 januari 1984. Het ligt tegenover de hoofdingang van de grote militaire vliegbasis bij Völkel, waar al sinds 1959 kernkoppen liggen opgeslagen. Het kamp is opgericht als permanent en geweldloos vrouwenverzet tegen de waanzinnige bewape ningswedloop. De vrouwen leven er sober, in zelfgebouwde tenten; als verwarming en om te koken wordt gebruik gemaakt van hout vuur. Het kamp (tenten, voedsel, initiatieven, afspraken enz.) is van en voor alle vrouwen. Tot nu toe heeft het kamp gedraaid met vijf vaste bewoonsters en een wisselende groep "bezoeksters". De druk op de vijf vaste bewoonsters is te groot gebleken. Daarom kwamen op 17 maart dertig vrouwen uit het hele land naar het kamp om met elkaar te bespreken hoe ze verder zullen gaan. Besloten is om voorlopig met een roulatiesysteem te werken, wat alleen kan funktioneren als er veel vrouwen geregeld naar het kamp willen komen. Vooral door de week zijn er meer vrouwen nodig die een paar dagen (of langer!) kunnen komen Als je mee wilt draaien in het roulatie systeem kun je dit telefonisch doorgeven: op welke dagen je kunt komen, de data enz. Je kunt ook een kaartje schrijven. Op hun manier doen de auteurs een beetje aan feministiese theorievorming. Vrouwenhaat komt uiteindelijk voort uit fysiek neerkijken van mannen op vrouwen, omdat de laatste meestal minder lang zijn. Ook over weerbaar heid wordt iets gezegd: "Eva bleef als vrouw weerloos omdat de omgeving te vrouw-vriende- lijk op haar reageerde." Tejo wordt juist heel weerbaar omdat hij zich steeds moet verdedigen tegen kansarme asfaltjongeren en nog niet gefeminiseerde huisvrouwen. Zelf vind ik het een heel grappig boek, niet in het minst door de opeenstapeling tot in het absurde toe van veel voorkomende, vaak kritiseerbare zaken. Ook ik heb vaak teksten gelzen die naar mijn idee kant noch wal raakten. Daarbij vroeg ik me dan af of degenen die ze geschreven hadden, nog wel wisten waarover ze het hadden. Ook ik erger me weleens aan het psychologiseren, het overal iets achter zoeken, wat vaak gebeurt. Ik ben het eens met de opmerking dat je je weerbaarheid niet vergroot door binnen vrou wengroepen steeds maar lief te doen en even tuele kritiek steeds maar te verzachten. "Ik vind dit en dat wat minder sterk MAAR zus en zo vind ik weer wel heel erg goed." Volgens mij is dit boek heel goed om duide lijk te maken welke weerstanden er nog leven in feministiese kringen tegen kritiek, vooral als die van mannen komt. Of zal ook ik na dit stukje als een afvallige worden bestempeld? Ik denk dat het boek gezien kan worden als illustratie van hoe het kan worden als je er niet af en toe over nadenkt waarmee je bezig bent. In haar enthousiasme draaft Eva bij voorbeeld wel erg ver door als ze overal het "vrouwelijk element" uit wil halen: vrouwe lijke kunstvormen, een niet-seksisties ge vormde doodskist, de vrouwelijke invloed die van de zee uitgaat. Het lijkt of ze niet te vreden is tot Tejo een slaafse sul van een man is geworden, die het in alles met haar eens is en zelf geen initiatieven ontplooit. Ik weet dat veel vrouwen zich ergeren omdat het boek "stereotypen herhaalt en bevestigt, die de vrouwenbeweging met veel moeite probeert te ontkrachten", maar ik denk dat de schrijvers die stereotypen nu juist in het belachelijke doortrekken, tot geen mens ze meer serieus neemt. Je kunt bellen naar: José tel. 04132-65844 (tussen 12 en 1) Ank tel. 04132-63755 (tussen 5 en 7) of schrijven naar het kamp: Vrouwen-verzets-kamp Hoofdingang basis Völkel Financiële steun is erg hard nodig en dus Het is binnen de vrouwenbeweging vrijwel onmogelijk om kritiek te uiten zonder een lading vrouwen op je dak te krijgen die zich aangevallen voelen en je gebrek aan solida riteit verwijten. Ik denk dan ook dat een boek als dit niet onschuldig genoemd kan worden. Het zal alleen als schadelijk worden ervaren door mensen die alles wat erin staat serieus opvatten. zéér welkom. Stort geld op gironummer 109 70 26 t.n.v. Rabobank Oden onder vermel ding van "op rekeningnr. 15.49.29.441". I VfitUE I I I

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 16