TEJO aanval of aansporing 13 feminisme relationele kontekst "aan je kreativiteit werken" en "dubbel ge voel" zullen velen bekend in de oren klinken. Vooral in de beschrijving van een therapie steken de schrijvers de draak met het vaak vage counseling-taaltje "Zö maakten ze funktioneel ruzie tijdens de konfliktgerichte klei-opdrachtonderzochten ze aan de hand van een handicap-simulatiespel het sado-masochisties element binnen hun relationele kontekst, probeerden ze middels energetiese terapie hun krachten, beelden en mogelijkheden verder te ontwikkelen op een manier die bij hun achtergrond aansloot en verkregen ze - geholpen door Mayumi Egawade Castenada workshop begeleidster systematies meer inzicht in het op orde stellen van hun dagelijkse werkelijkheid." Het boek is een satire op de links-alterna- tieve wereld. Ook het woordgebruik is eruit overgenomen. Termen als "hele eigen dinge tjes", "ergens heb ik het gevoel van wel", "durf jezelf te geven", "relationele depres sie", "alleen staan in je problematiek", "Maar Eva" wierp Tejo tegen, "uit hun gedrag naar jou toe spreekt toch een solidariteit zoals die alleen maar bij vrouwen onder el kaar kan bestaan?" Tejo bleek er niets van te begrijpen. "Tejo" legde Eva zuchtend uit, "dit soort van overvrouwvriendelijk gedrag keert zich uiteindelijk tegen ons. Wij leren hierdoor niet voor onszelf op te komen, waardoor wij worden opgezadeld met zwakke ego's." Satires hebben de eigenschap dat zij het lezerspubliek in twee kampen verdelen: zij die veel dingen herkennen en ermee kunnen lachen en zij die eveneens veel herkennen maar zich enorm ergeren en zich niet serieus genomen voelen. Ook met het boek "Tejo" is dat het geval. De schrijvers, Koos Meinderts en Harrie Jekkers, begonnen met een column over Tejo (voorheen Theo), een gefeminiseerde man, in het Tijdschrift De OpstootLater vormden ze die stukjes om tot een boek. Het valt hen op, zo zeggen de auteurs in een interview, dat de columns altijd veel weerstand hebben opgeroepenterwijl het boek enthousiast ontvangen is. Toch blijkt men er in feministiese kringen vaak nog moeite mee te hebben. Moet "Tejo" gezien worden als een zoveelste aanval op het feminismeeen boek in de reeks waarin ook iemand als Maarten 't Hart ruim is vertegenwoordigd? Of is het een aansporing voor groeperingen als de vredesbewegingde vrouwenbeweging en anti-autoritaire opvoedersters om zichzelf niet op ieder gebied éven serieus te nemen en een poging te ondernemen tot relativering? Ook het feminisme wordt op de hak genomen, vooral via de figuur van Eva. Zij zit in overlegorganen en doet mee aan workshops. Te vens probeert ze Tejo te feminiseren, door hem steeds te blijven wijzen op hanig, masku- lien gedrag. Samen proberen ze iets te doen aan zijn "huiselijk geweld" en "ongewenste intimiteiten", die zich uiten in hoorbaar met de krant ritselen of Eva over haar haar strelen. Eenmaal blijkt zelfs dat Tejo zich begeeft op het hellende vlak van vrouwenmis handeling: na zijn zoveelste blunder zegt hij "sorry schatje" en verkracht Eva met woorden. Meinderts en Jekkers leiden ons aan de hand van Tejo door het land van de linkse, alternatieve mannen en vrouwen met hun typie- se taalgebruik, leef- en eetgewoonten, praat groepen, therapieën, kursussen en weekends. Tejo is het soort man dat in de volksmond "een zacht ei" genoemd zou worden. Hij doet het huishouden, voedt zijn zoon Tjarda op en laat zich veelvuldig door zijn feministiese vriendin Eva op de kop zitten. "Nou ja, zijn vriendin. Dat klonk zo bezitterig, vond hij." Om hun relatie te redden volgen Tejo en Eva vele therapieën. Tejo volgt een kursus Libi- do-reduktie en een weekend-kursus "Het Nieu we Niet-Neuken"waar hij leert erektieloos te knuffelen. Samen doen ze mee aan relatie therapie, "Kiezen op elkaar". Dit alles helpt echter niet en Tejo en Eva besluiten definitief uit elkaar te gaan. Na deze breuk gaat Tejo aan de slag met zijn eigen man-zijn en werkt hij aan zijn totale zelfontplooiing. Hij praat in het mannenkafee over zijn alleenstaan, doet mee aan het mannenvredeskamp en gaat "tastend op zoek naar de wortels van zijn bestaan": met behulp van een "thuispakket" wil hij het verblijf in de baarmoeder en zijn geboorte nabootsen Terwijl Tejo en Eva zo met zichzelf en hun relatie bezig zijn, verloedert hun zoontje Tjarda steeds meer. Door Tejo's anti-autori- taire en non-direktieve houding kan Tjarda's verjaardagsfeest enorm uit de hand lopen en ook verder in het boek blijkt dat Tjarda doet waar hij zin in heeft.Hij drinkt, rookt, leest porno en gokt. Om wille van de "leerervaring" laat Tejo dit toe, verbieden wil hij niet.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 15