DROOM IS WERKELIJKHEID 8 Kn’^es - and th® the'NWP5 We are are our our dreams in In In rachel pollack amsterdam We are the wild women Cracking our whips At dishes and checkout counters At lawns and daycare centers You can find us in the desk drawer Asleep, beside the pencils and the staplers We ride our horses and our eagles terminals the walls We are the wild ones We have fitted our gloves on our hands Our messages hand round our necks The old mothers ride on our backs We have a tiger by the tail We keep a lion in our throats And serpents locked inside our nails We are the women with the whips and the knives We are the wild women The women with the whips and the knives Invisible in our dresses and jeans Seen only in our curled fingers And our suddenly straight backs As we stand on the street corners The masks on our faces fix themselves Deep in the bone Can you see them Under the makeup, the plain skin The stripes mark the wind through the city The smudges let loose the heat of the sun Can you see them Have you made yourself someone Who knows how to look We talk to our neighbours-- Babies, the governmentpolitical consciousness-- The answers and the questions Slide away like dreams at breakfast We are the wild women Running in the shadows Of the offices and shopping centers Op eén april organiseerde Literalust haar tweede lezing, over fantasie. Uitgenodigd was Rachel Pollack, kant van de werkelijkheid laten zien, woont sinds elf jaar in Amsterdam en houdt science fiction, tarot. We are beating our drums We are snapping our fingers We are rubbing the hard skin With calloused fingers Slapping our hands Against polished silver We are beating our drums Niet over literatuurmaar Zij heeft ons deze middag een andere laten ervaren. Rachel Pollack is Amerikaanse, zich bezig met schrijven en fantasie "In mijn werk is fantasie heel belangrijk." Overgenomen uit WomanSpir it nr37d.eei 10 We zitten met ongeveer veertig vrouwen in een ietwat te kleine ruimte. "Ik wil dat iedereen goed zit en de ogen sluit", zegt Rachel met een donkere stem. Ze vraagt ons te ontspan nen, alle problemen uit te ademen, rust in te ademen Ze verleidt ons tot hoog boven de wereld uit te klimmen in een boom en vervolgens met een vogel weg te vliegen waarheen zij/jij je brengt. Ze arrangeert een ontmoeting met vreemde wezens, zo vreemd en vertrouwd als zij jou zijn, jij hen bent. Zij bieden je een voorwerp aan en nadat je het in ontvangst hebt genomen, vlieg je terug op de rug van de vogel. Thuis aangekomen ga je de verandering bij jezelf na, en mogelijk ook die van de om geving. En dan zijn we weer in het vrouwencentrum in Tilburg. De stilte, die er tot dan toe heerste, - uitgezonderd Rachel's stem - ver andert in een kakafonie van geluiden. Ieder een vertelt haar buurvrouw van haar reisbe levenissen. De een vloog op een witte meeuw, een ander hing onderaan een grote roofvogel. De een kreeg een konijn, een ander een gera nium, een steen, een boom, een mes... Er klinkt een bevrijde opwinding in de stemmen om me heen. Rachel vraagt tot twee maal toe aandacht voor de gedichten die ze wil gaan lezen. Niet iedereen is uitverteld. In de pauze gaan we verder, en horen andere fantasieën. Ieder heeft haar eigen beelden, haar eigen fantasie. Van nogal wat vrouwen hoor ik dat ze moeite hadden om omhoog te klimmen, maar uiteindelijk geklommen zijn, steeds hoger en hoger. Een aantal zijn in het vrouwencentrum gebleven, hebben op ons ge wacht Rachel leest twee meeslepende gedichten voor. Eén ervan staat hierbij afgedrukt: "The whips and the knives" ("de zwepen en de messen"). Rachel: "Het zijn wilde fantasieën van "gewone" vrouwen, huisvrouwen, studentes, feministes, over geweld en kracht." We are biting the kitchen the laundromat the back seat of the theatre By the crib and the parking lot Listen as we call out our names Can you hear our silent voices Listenin the bedroomby the television We are the women with the whips and the knives Our hands turn the dishes into stone Our fingers turn the children into snakes Watch as we walk down the street Turning skin into sky Neon into moonlight Past the copiers and Our voices shout down Of the bedroom and the supermarket the women with the whips and the knives We are the painted ones The blank ones The silent shouters covered in mud We are the wild ones With our whips and our knives

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 10