de doordrukster drukt door 6 organisatie startsubsidie W.V.C. In Den Bosch draait bouwde ruimte, waar tellen twee vrouwen zijn da s duidelijk. Betekent de naam van de drukkerij nog iets? Marjo: "Het was moeilijk een naam te vinden die,leuk is en ook slaat op de inhoud." José: "Wat wij hebben gepoogd duidelijk te maken is dat er strijdbaarheid in doorklinkt, in de zin van wij vrouwen drukken door." Hebben jullie een vakopleiding gevolgd? Marjo, Nelleke en José zijn in september '81 gestart met een opleiding aan de grafische school. Na driekwart jaar haakten er twee vrouwen af. Marjo heeft een getuigenschrift voor het volgen van 2 jaar opleiding. Marjo: "De opleiding gaf problemen omdat het toch een mannenbolwerk is waar je instapt. Toen we begonnen, waren wij de enige vrouwen. Het is een technisch vak en mannen denken dat je daar als vrouw niet bekwaam voor bent en dat laten ze je voelen ook. Dit is een van de redenen dat José en Nelleke gestopt zijn. Ze voegen er nog aan toe dat de opleiding erg traag verliep en dat er tijdens de stage meer geleerd werd dan op school. Alle vrouwen uit de drukkerijhadden erva ring met drukken voordat ze hier kwamen werken. Tijdens de verbouwing hebben José, Marjo en Nelleke een half jaar, één dag in de week, stage gelopen in verschillende drukkerijen. eenmalige sub- (Kon. Juliana- Met hoeveel vrouwen de taken verdeeld? José; "Er werken vijf vrouwen. Vier werken vier dagen per week in de drukkerij, een vrouw is een dagdeel per week beschikbaar voor de administratie en boekhouding. We hebben de afspraak gemaakt dat we per maand een vaste taak hebben. Bijv. Marjo is deze .maand doka en is maatje op de A3 pers, dit is de grote pers. Willeke is maatje 1 op de A3. Zelf ben ik deze maand maatje 1 op de AA pers en Willeke maatje 2 en zij doet de administratie en de lay-out. De volgende maand wisselen we van taak, het is een rouleersys teem. Het is zo dat je alles moet kunnen en dat willen we ook. Naast het werk in de drukkerij is er een keer in de week een praktische werkbespreking waarin de opdrachten worden besproken." Marjo: "Een keer in de maand is er een avond vergadering over meer inhoudelijke zaken en die wordt bij een van ons thuis gehouden." Voor wie drukken jullie; nemen jullie alles aan? Marjo: "We drukken in eerste instantie al leen voor vrouwen en de opdrachten worden in wekelijkse teambesprekingen bekeken, of ze wel of niet door ons gedrukt worden." José: "Er is een afspraak met een alterna tieve drukkerij. Zij verzorgen het algemene drukwerk en wij het drukwerk voor vrouwen. Als vrouwen naar de alternatieve drukkerij komen, worden zij gewezen op het bestaan van de DoordruksterOmgekeerd is dat ook het ge val werken jullie en hoe zjn Op een zonnige dinsdagmiddag stapten wij een groot en koud gebouw binnen om een inter view te houden met vrouwen van de vrouwen drukkerij "De Doordruksterin 's Hertogen- bosch De drukkerij is gehuisvest in een oud zie- kenhuis-pandEen gedeelte van dit pand heb ben Anita, José, Marjo, Nelleke en Willeke verbouwd tot drukkerij, wat nogal wat tijd en energie gekost heeft. Wij hadden een ge sprek met Marjo en José maar voordat wij hiervan verslag doen volgt eerst een citaat uit de folder die zij uitgeven: "De Doordrukster" heeft een stichtingsvorm en bestaat als zodanig sinds mei 1981. De persen van de drukkerij draaien vanaf de opening in november 1982. Het doel waarmee de stichting werd opge richt is het verspreiden van informatie uit feministische stromingen door middel van de drukpers, alsmede het verspreiden van de be nodigde vaardigheden hiertoe. Dit betekent een aantal dingen. Wij zien een vrouwendrukkerij als onder deel en ondersteuning van de vrouwenbeweging. Wij drukken daarom voor vrouwen en vrouwen groepen die de strijd voor een autonoom be staan voeren. Het opzetten van en het werken in een druk kerij zien wij ook als een manier om voor onszelf zinvolle werkgelegenheid te kreëren op basis van eigen opgestelde arbeidsvoor waarden. Dat laatste houdt onder andere in, dat wij uitgaan van gezamelijke verantwoor delijkheid en spreiding van kennis. Zodra het in ons vermogen ligt, willen wij kursus- sen organiseren voor vrouwen om onze kennis en ervaring door te geven." Norden jullie gesubsidieerd? José; "Ja, we hebben een start subsidie ge kregen van W.V.C. De aanvraag en de afwerking vragen veel tijd en energie." Marjo: "Verder hebben we een sidie gekregen van het K.J.F. fonds José: "Ja, we hebben een startsubsidie niet gekregen van W.V.C. De aanvraag en de 'en. afwerking vergen veel tijd en energie." Marjo: "Je moet toch eerst je apparatuur hebben. Toen we begonnen hadden we alleen de AA pers staan. Voor veel werkzaamheden waren we op andere drukkerijen aangewezen, wat veel tijd kostte en je werk werd er niet beter door." Trots wijzen ze ons op de nieuwe snij machine die er sinds een week staat. Hoe zit het met de betaling of werken jullie op vrijwillige basis? Marjo: "We werken hier vrijwillig." Met behoud van uitkering? José: "Ja en nee. Wel officieel bij het ar- beidsburo, daar hebben we ook regelmatig kon- takt mee maar we moeten het nog steeds regelen met de Sociale Dienst. Ze weten het wel maar er is nog geen konkrete afspraak over gemaakt. Het kontakt met het arbeidsburo is erg goed, zij zien het initiatief zitten." een bloeiende vrouwendrukkerijnet in een nieuwe zelfver- de persen volop draaienXn onderstaaand interview (1) ver- van de Doordrukster over haar doelstellingen, hoe ze begonnen de financiële kant van de zaak en hoe ze samenwerken. Vrouwen drukken door,

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 8