NEL en gezondheid a vrouw 0 a V1 BOEKEN NEL 12 BOEKET 0 Arlette Dwarkasing In het sentrum zal informatie gegeven worden over ziekenhuizen waar vrouwen terecht kunnen voor sterilisatie en abortus. De Projektgroep denkt ook aan het bijhouden van een klachten- boek waarin vrouwen hun ervaringen met artsen/gynaecologen kwijt kunnen. Aan de hand ‘daarvan zou een lijst samengesteld kunnen worden van vrouw-vriendelijke artsen. Vrouwen die interesse hebben in de activiteiten van de Projektgroep en die ook mee willen helpen aan de opzet van een Vrouwen Gezondheids Sentrum kunnen voor meer informatie terecht bij Trudy van Thiel, tel. 673853 X? I "Stel je moet aan je eierstok geopereerd worden. In het Gezondheidssentrum kun je dan de lijst inzien en kijken naar welke gynaecoloog je het beste kunt gaan, wat je te wachten staat, welke behandeling je krijgt, wat voor onderzoek en vooral waarom dat allemaal moet gebeuren. Met al die informatie vooraf sta je sterker." Dat de behoefte aan die informatie groot is merkt Trudy aan de verhalen en ervaringen van vrouwen in haar omgeving. En hoe vaak komt het niet voor dat na een baarmoeder- operatie blijkt dat er meer is weggehaald dan vooraf bepaald was? Als je dan vraagt waarom dat is gebeurd is het antwoord veelal: 'Dat heb je toch niet meer nodig'. Op dat moment heeft de arts buiten de vrouw om beslist of iets in haar lichaam wel of niet nodig is. Maar als ze precies weet wat een baarmoederoperatie inhoudt, hoe haar eigen lichaam functioneert en welke rechten ze heeft als patiënte, kan ze zo'n onverwachte situatie achteraf voorkomen. 'IIMI A Al 2J jaar bestaat er in Eindhoven een vrouwenboekwinkel, tot nu toe de enige in Brabant en Limburg.Een vrouwenboekwinkel is voor iedereen toegankelijk maar verkoopt in principe alleen boeken geschreven door vrouwèn. 'Vrouwenboeken' als tegenwicht voor de grote hoeveelheid boeken die er verschijnen waarin vrouwen beschreven worden in hun traditionele rol. Naast een goede sortering boeken verkopen we ook platen, affiesjes, skripties e.d. We verkopen o.a. - boeken waarin vrouwen vertellen over hun ervaringen. Bijvoor beeld over huwelijk, gezin, opvoeding, echtscheiding, gezondheid, moederschap, alleenstaan - boeken van en over buitenlandse en niet-westerse vrouwen - boeken over de rol van de vrouw in de geschiedenis - theoretische boeken, poëzie, autobiografieën, boeken voor meiden, strips, tijdschriften etc. Je kunt bij ons ook terecht voor het kpen of verkopen van tweedehands boeken (mits o.a. door vrouwen geschreven). En we houden recensies en publikaties over boeken en andere onderwerpen bij, om te lezen of te gebruiken voor studie en skripties. Twee keer per jaar wordt het BoekenNelnieuws uitgegeven met daarin alle nieuwe aanwinsten kort beschreven en per onderwerp ingedeeld. Ook zijn studie- en andere boeken bij ons te bestellen. Dus: kom eens langs of bel. De vrouwen van de Projektgroep Vrouw en Gezondheid zijn nog druk bezig met de voorbereidingen voor de oprichting van een gezondheidssentrum. Wanneer het er komt is volgens Trudy van Thiel niet precies te zeggen. Belangrijker is dat het er komt. "We zitten nog in de beginfase. Wij zijn nu bezig onszelf te scholen op medisch gebied maar ook verdiepen wij ons in literatuur over de juridische rechten van patiënten. Dat kost veel tijd, maar dan kunnen we pas goed beginnen." J e a f rA "Veel vrouwen weten weinig van hun eigen lichaam. Dat plaatst ze in een afhankelijke positie. Als je bij de huisarts komt bepaalt die wat je als vrouw mankeert en schrijft dan pillen voor zonder dat de vrouw zelf helemaal begrijpt wat ze hééft." Aan het woord is Trudy van Thiel, initiatiefneemster van de Projektgroep Vrouw en Gezondheid. Door eigen ervaringen met mannelijke artsen heeft zij zich meer verdiept in de relatie vrouw-arts. Trudy: "Ik was al eerder bezig met het thema Vrouw en Gezondheid. Maar toen ik voor een bevalling in het ziekenhuis lag heb ik pas echt ondervonden hoe afhankelijk je als vrouw bent. Je bent daar in de eerste plaats gewoon patiënte. Er is geen aandacht voor je gevoel als vrouw die moet bevallen. De bevalling was dan ook een teleurstelling. Daar heb ik echt een kater aan overgehouden. "Je bent negen maanden bezig om naar zo'n bevalling toe te werken met zwangerschaps- gymnastiek, yoga, noem maar op. Dan kom je in het ziekenhuis en: niets van dat alles. Ik moest direkt gaan liggen terwijl ik veel wilde lopen, ik kreeg een klisma (darmspoe- ling) terwijl ik heb gelezen dat dat vaak niet nodig is. En als je dan vraagt waarom dat allemaal gebeurt krijg je alleen maar te horen: 'Dat moet'. Maar waarom? Er is geen overleg tussen arts en patiënte De Projektgroep Vrouw en Gezondheid houdt zich bezig met de problematiek rond de relatie vrouw-arts. Er wordt gedacht aan de oprichting van een Vrouwen Gezondheids Sentrum. Trudy: "Dat sentrum moet een soort vraagbaak zijn voor vrouwen. We stellen ons voor bijvoorbeeld eens in de week een spreekuur te houden waar vrouwen naartoe kunnen komen voor de benodigde informatie over een ziekte of een bepaalde behandeling die ze moeten ondergaan. Ook willen we meer algemene informatie geven over gezondheid en het vrouwenlichaam. Pas als je weet hoe je lichaam in elkaar zit begrijp je waar een arts het over heeft en weet je welke vragen je moet stellen. Op die manier willen wij vrouwen weerbaar maken in het kontakt met artsen."

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 14