homodemo ’84 11 straatfeest Noten 1 K) Anne Smit In Stonewall werden in 1969 door de politie invallen gedaan in homobars De akties die homoos daarna voerden, leidden tot oprichting van de IGA (2) Flipo: afkorting voor flikkers en potten De internationale homodemonstratie zal gehouden. Dit maakte het Roze Front 15 Haagse perscentrum "Nieuwspoort" bekend. Sindsdien hebben de plannen voor de Roze Zaterdag meer vorm gekregen. De Nijmeegse potten en flikkers willen proberen de dag op een zo "Nijmeegs mogelijke" manier in te vullen. In deze stad heerst een zekere traditie wat betreft straattheater- en muziek dagen. Het lag dus voor de hand te denken aan een zogenaamde straat-potten-en-flikker- muziek-en-theater-dagNa de demonstratie trekken dan grote groepen potten en flikkers de stad in en homoseksualiseren daarmee de Nijmeegse binnenstad. De Nijmeegse groep veronderstelt dat dit een veel direktere konfrontatie met het publiek tot stand brengt dan een manifestatie op of in een letterlijk of figuurlijk afgesloten terrein. Zij denkt dat eventueel opkomende agressie op deze manier verspreid en zelfs tegengegaan wordt. Dit kan natuurlijk niet zonder een goede ordedienst volgens het "Leids model". Al langer speelde men in Nijmegen met het idee om de potten- en flikkerdag "deze kant op te halen", aldus de groep. Steeds echter werd de boot afgehouden met als voornaamste argument dat Nijmegen toch al een heel tolerante stad zou zijn. Het idee achter een demonstratie, dat potten en flikkers door hun massale aanwezigheid laten zien dat zij zich door agressie en ontkenning niet laten terugdringen, zou in Nijmegen niet nog eens uitgedragen hoeven te worden. Maar zoals zo vaak gebeurt, bleek ook deze tolerantie slechts schijn. De toenemende agressie tijdens de jaarlijkse Heksennachten en bovendien de hevige homorellen tijdens de Vierdaagse van afgelopen zomer deden het tolerante Nijmegen definitief in het rijk der illusies belanden. Het was als het ware een Stonewall (1) in het klein: ook hier werd een homobar enkele avonden achtereen belaagd, werden klanten aangevallen en regende het stenen onder het toeziend oog van de politie. Naar aanleiding van deze gebeurtenissen maakte het COC een zwartboek en overhandigde het aan de hoofd- kommissaris van politie en de wethouder van welzijn in Nijmegen. dit jaar op 30 juni in Nijmegen worden december op een perskonfer ent ie in het Flikkerradio Kuifje wil, in samenwerking met andere flikker- en pottenradioos die dag rechtstreeks de lucht ingaan en een flipo-programma (2) verzorgen. Wanneer veel mensen transistorradioos meenemen (misschien zijn er bij de VARA wel 30-junirad loot je s te koop) kan dat een nieuwe dimensie aan de dag geven Veel konkreets valt er in dit stadium nog niet te melden. De IGA (International Gay Association) heeft 198A uitgeroepen tot "International Year of Lesbian and Gay Action". Het landelijke Roze Front heeft besloten zich hierdoor te laten leiden en bezint zich nog op de uiteindelijke formulering van het thema en de leuzen. Voor het welslagen van deze dag is een goed kontakt met de gemeente van groot belang. Het Amersfoortse gemeentebestuur stelde zich in 1982 zeer afwachtend op en liet zich niet zelden zelfs negatief uit over de (naderende) demonstratie. De dag had een zeer gespannen en agressief verloop. In 1983 stelde het Leidse gemeentebestuur daarentegen zich van het begin af aan zeer positief op en verleende alle medewerking. De Roze Zaterdag had daar een zeer ontspannen en aangenaam karakter. Een verband tussen de opstelling van het gemeentebestuur (en daarmee samenhangend de algemene sfeer in de gemeente) vooraf en de sfeer tijdens de demonstratie ligt voor de hand. Ook de Nijmeegse groep legt deze link en hoopt op een prettige samenwerking met de gemeente. De ervaringen van de Leidse politie en hun bereidheid om de politie van "de plaats van volgend jaar" in te werken kunnen hiertoe bijdragen. Er moet voor gezorgd worden, aldus de Nijmeegse potten en flikkers, dat de viktorie die in Leiden begonnen is, zich in Nijmegen doorzet.

Vrouwenkrant Tilburg | 1984 | | pagina 13