dochter I EKO-VROUWENGROEP Annelietje I Namens de eko-vrouwengroep Carla en Yvonne zijn, als ik niet was weggegaan. Ik was hier opgegroeid, onder haar diktatuur, om ten slotte onwetend in deze puinhoop achter te blijven met haar man. Ongetwijfeld was ik nu dan net zo oud geweest als hij. Wegge lopen ben ik, zeg maar gerust weggerend. Vanaf het moment dat ik denken kon, wist ik dat ik weg moest rennen. Geleefd heb ik, gerend, geleefd, gestorven, weer opnieuw begonnen met leven. Altijd op zoek, altijd iets gevonden. Iets, behalve een goede, plaatsvervangende moeder. Nu was ik dus weer terug. En nu was zij er niet. Wat zou hij doen? Ik sta op, zoek naar de keuken. Daar zit hij, op een stoel, tegen de muur. Alsof hij dood is, alsof hij slaapt, alsof hij alleen lichamelijk nog bestaat. Hij bestaat lichame lijk, zij bestaat helemaal niet meer. Ik loop de gang door, de deur uit, de straat op, net als toen. Toen, gebonden. Nu, vrij. Mijn verbinding met het verleden is einde lijk verbroken. Vandaag is de dag dat mijn echte vrijheid begint Wij zijn studentes ekonomie aan de Hogeschool en zitten in de ekonomie-vrouwengroepOnze groep bestaat uit twaalf vrouwen die eeris in de drie weken samenkomen. Waarom een ekonomie-vrouwengroep? Bij de studie ekonomie zijn vrouwen -dat zal niemand verbazen- ster ondervertegenwoordigd. De vrouwengroep is belangrijk omdat we binnen de groep steun kunnen vinden, ervaringen met betrekking tot het studeren in het algemeen kunnen uitwisselen enz. In de opzet van onze studie komen vrouwenproblematieken niet of nauwelijks aan bod. Dit gebrek aan herkenning maakt het moeilijken om gemotiveerd te blijven in je studie. De enige mogelijkheid om binnen de studie met vrouwenonderwerpen bezig te zijn, is door het vak vrouwenstudies te volgen. Dit vak is ondergebracht bij sociologie en kan door alle studentes van de verschillende fakulteiten gevolgd worden. Inhoudelijk sluit dit vak niet volledig bij onze studie aan, omdat dit vak begeleid wordt door twee sociologes, voor wie het moeilijk is vanuit een ekonomiese invalshoek met vrouwenproble matiek bezig te zijn. Daarom verdiepen we ons -buiten onze studie- in de specifieke ekonomiese problemen met betrekking tot vrouwen. Vorig jaar hebben we ons bijvoorbeeld bezig gehouden met sociaal ekonomiese standpunten van politieke partijen ten opzichte van de vrouwenproblematiek. Nu zijn we in subgroepjes bezig met onderwerpen als Vrouw en krisis, Arbeidstijdverkorting en het Sociale zekerheidsstelsel om deze onderwerpen later in een tweede speciale vrouweneditie van Kappataal ekonomenblad aan de orde te stellen. Deze vrouwenspecial willen we wijden aan wat wij als vrouwengroep belangrijk vinden voor vrouwen binnen ekonomie Op deze manier kunnen we er iedereen aan herinneren dat we wel degelijk nog bestaan en dat wij nog vaker van ons zullen laten horen Op de Katholieke Hogeschool studierichtingen kennen een te vertellen over het waarom zijn verschillende vrouwengroepen aktief. De meeste eigen groep. Wij vroegen aan ekonomiestudentes iets van een vrouwengroep en de aktiviteiten van hun groep. Zijn ogen kijken me nauwelijks aan. Als ik beter kijk, zie ik dat dat ook onmogelijk is. Ze zijn half scheel of half blind. Het is ook moeilijk om door die bolle glazen heen te kijken. Zijn stem is niet meer dan een rochel, een hoest, waaruit een klank voort komt "Ja?" Ik zeg mijn naam. Hij doet zwijgend een pas opzij zodat ik de gang in kan lopen. Ik pro beer in zijn gezicht een emotie te vinden, maar de ogen blijven even wezenloos. De kamer is koud, kaal en rommelig. Ik kan er geen enkel vertrouwd meubelstuk ontdekken. Ik zak voorzichtig op de bruine bank. "Je moeder is dood.", hoor ik hem zeggen, dan loopt hij hoestend naar de keuken en laat me alleen achterAlsof ik anders had verwacht', denk ik, ietwat smalend. Ik staar naar haar schilderij. Ook dat is me vreemd. Zij trou wens ook. Hoogstens de fletse, op elkaar geperste lippen komen me bekend voor. Verder is ze me vreemd. Het zwarte haar, de bleke huidIk sta op en hang haar recht. Dan ga ik weer zitten. Ik vraag me af wat er van me geworden zou

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 8