5 angsten overwinnen 1 Corinne de Beer met medewerking van Liesje Hofman. Dit artikel is övergenomen uit Vrouwenton gen, jaargang zeven, nr.1, met toestemming van de redaktie van deze vrouwenkrant. In Vrouwentongen drie en vier, jaargang zes en in Vrouwentongen zeven, jaargang ze ven hebben artikelen gestaan en in het vol gende nummer kómen artikelen te staan over vechten, de verschillende vechtstijlen en over de ideeën van de leraressen hierover. Noten "Zwart" is de politieke term voor alle "niet-blanken"Zo gekozen omdat "zwart jes" als scheldnaam wordt/werd gebruikt en zwarten daar nu een positieve inhoud aan geven, (vergelijk "potten" voor "lesbiennes" (2) Anti-racisme training is een kursus voor witte vrouwen waarin ze hun racistiese gevoelens leren ontdekken en bestrijden. Nadat iedereen een beetje bekomen was van deze pijnlijke ervaringen, werd de vechtweek besloten met een denderend feest, waar een demonstratie aan voorafging. Geen demonstra tie tegen sexueel geweld in het dorp, maar een vertoning waarbij iedereen kon laten zien wat ze kon. Dit varieerde van het doen van spiegelgevechten en kickboksen op mu ziek, het ontwarren van een levende knoop vrouwen, een wedstrijdje vrij vechten, een komische akt "les fameusës stickboxeuses" waarin allerlei vechtsporten door elkaar werden gehutseld, tot een kennismaking met de "kendo"sport door een zwaardvechtster in vol ornaat! Wat het kamp mij persoonlijk opleverde, behalve de trainingen, is een verdieping van het inzicht dat er geen "zwakke" of "sterke" vrouwen zijn, maar alleen vrouwen met "zwak ke" en "sterke" kanten. Waar het om gaat is: in welke dingen wil je sterker worden. Ga je daaraan werken, dan kost dat pijn, moeite en tranen. Met vrij vechten ben ik ook altijd bang dat iemand mij per ongeluk een tand uit mijn mond zal schoppen. Zelfs al is dit nog nooit gebeurd, noch met mij, noch met iemand anders in de dojo. Maar het lijkt mij leuk om goed te kunnen vechten, dus ik wil die angst overwinnen. "Sterk" zijn is ook een mentale kwestie. Wanneer iets mij niet zint op een kamp, of als ik een belangrijk diskussiepunt heb, dan kost het mij weinig moeite om dit aan te ge ven en er een bespreking voor uit te roepen. De verwachting dat dit voor anderen ook een simpele zaak is, blijkt niet realisties te zijn. Aan een aantal voorwaarden moet vol daan worden, kennelijk moet je genoeg zelf vertrouwen hebben, je ergens thuis en op je gemak voelen. Wanneer je jezelf echter teveel fikseert op "sterk" worden, loop je het risiko om niet meer de signalen op te vangen van vrou wen die het moeilijk hebben, of dit niet se rieus te nemen. Zo kun je zwak worden op een ander punt en dit brengt je uit balans. Het leuke van zo'n vrouwenvechtkamp is dat je je samen op je eigen manier en in je eigen tempo ontwikkelt en lichamelijk én geestelijk groeit. Zoals Jay Spiro het for muleert rid yourself of fears by facing them, feeling them, being one with them, moving through them", "je angsten kwijtraken door ze onder ogen te zien, ze te voelen, één met hen te zijn, door ze heen te gaan". Een .vechtsport beoefenen traint je niet al leen lijfelijk, maar ook mentaal, mits je met een goeie instelling traint! maanden training achter de rug, nadelig heeft uitgepakt. Je bent dan immers de minst gevorderde, waardoor je je dom en onhandig gaat voelen. We zijn zelf ook kwaad omdat wij al deze redenen wel kunnen bedenken maar er niet meer over kunnen praten met de zwarte vrou wen, nu zij zijn opgestapt. Er heeft geen enkele vorm van diskussie mét hen plaatsge vonden We ontdekken dat we ons alleen maar indi- rekt met racisme hebben bezig gehouden. We bedenken een aantal dingen die volgend jaar beter georganiseerd kunnen worden en beslui ten de vrouwen een brief te schrijven. Sug gesties zijn: meer pogingen doen om zwarte vrouwen te be reiken proberen zwarte leraressen te vinden zwarte vrouwen bij de organisatie betrek ken van te voren anti-racisme training(2) of -bespreking inplannen inkomsten nog meer naar draagkracht sprei den kinderopvang organiseren In de brief naar de zwarte vrouwen be treuren wij het dat zij het kamp verlaten hebben. "Wij als witte vrouwen waren te slap om ons aktief naar jullie op te stellen en om racisme zowel hier in het kamp als in ons verdere leven serieus te nemen.Jullie als zwarte feministes kunnen besluiten om je af te splitsen van de witte vrouwenvechtbe- weging, en sterk te worden zonder ons. Maar ook kunnen jullie ervoor kiezen de strijd samen roet ons voort te zetten en ons met on ze racistische attitudes, vooroordelen en fouten te konfronterenWij hopen het laat ste omdat wij niet beroofd willen worden van jullie bijdrage als individuen waar we vriendin mee kunnen zijn én als zwarte vrou wen die ons veel te leren hebben over het overleven van onderdrukking."

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 7