■M 4 racisme in het vechtkamp wolken aan de hemel vrou- Zijn ze er nou heus je binnen tien dagen een volleerde krijgs- heldin zult zijn. We komen tot de konklusie dat het ontbreken van de steungroepjes een gemiste kans is. Een volgende keer zou zo'n idee beter gestruktu- reerd kunnen worden. Zoveel trainen en praten is fysiek en emotioneel behoorlijk inspannend. Doordat je moe wordt, vermindert je weerstand en komen je je angstige en zwakke kanten sneller naar boven: Ik leer het toch nooit, ik blijf achter bij de anderen en andere negatieve gevoelens. Wanneer je daarin niet opgevangen wordt en geen steun krijgt, kun je daar soms hopeloos in blijven steken. Er is nog meer aan de hand: er komen span ningen naar voren op een bijeenkomst over racisme Ik geniet met volle teugen van het kamp. De hele dag gonst het van de vijf talen die er gesproken worden. Blote vrouwen zijn op het gras aan het stokvechten en beschrijven als majorettes prachtige figuren in de lucht. Kom je uitgeput uit een training, dan staat de thee en koffie klaar. We worden heerlijk verwend: als we opstaan vinden we de ontbijt tafels al gedekt. Buitenlandse vrouwen bekij ken verbijsterd onze potjes met hagelslag en gestampte muisjes, vruchtenmix, hazelnootpas ta, vlokken en pindakaas. En elke avond is er wel iemand die de disko aanzet en'de vrouwen die niet de vroege ochtendtraining hebben ge kozen leven zich lekker uit op de dansvloer. Niet iedereen heeft het echter zo naar haar zin. Na een paar dagen begint het te broeien. Er zijn tachtig vrouwen bij elkaar met alle maal hun eigen redenen, hun verwachtingen. Een aantal vrouwen is ontevreden en moppert in de wandelgangen Ze vinden het te sportig en vragen het af waar het feminisme blijft. Ze mopperen dat de trainingen te zwaar zijn, want er zijn vrouwen die niet alle sit-ups en push-ups kunnen doen Ze voelen zich onhandig vergeleken bij de gevorderde vrouwen en missen steun. Er wordt gemompeld dat er vrouwen zijn die verloren rondlopen en zich eenzaam voelen, dat er voor hen niets georganiseerd is. Nu was het idee om steungroepjes te vormen zo dat vrouwen niet tussen wal en schip zouden vallen op niets uitgelopen wegens gebrek aan intekeningen. Maar dan nog, eenzaamheid is een nauwelijks door de organisatie te verhel pen gemoedsgesteldheid. Ook ik moest af en toe iets wegslikken wanneer naast mij op de dansvloer het zoveelste nieuwe paar elkaar een zwoele blik schonk, elkaar bij de hand vatte en het vertrek verliet om de kennis making elders voort te zetten. Je kunt je behoorlijk ontheemd gaan voelen, ook al ben je niet naar het kamp gekomen alleen om spannende vrouwen te leren kennen. Met de bezwaren dat het kamp niet femisties genoeg zou zijn, is een groot aantal vrou wen, waaronder ik, het niet eens. Is een vrouwenkamp echt alleen feministies wanneer er heel veel tijd in diskussies gaat zitten Is het onfeministies om te zien dat sommige vrouwen iets beter kunnen dan andere vrouwen En is het feministies om altijd de nadruk te leggen op de vrouwen die iets niet kunnen, in plaats van de vrouwen te waarderen die iets wel kunnen en zoveel mogelijk van hen op te steken En smokkelen met de konditie-trai- ning mag gerustniemand verwacht van je dat overbelasten. Reuze handig om te weten, voor dat je met een tennisarm of voetbalknie voor een paar maanden op non-aktief komt te staan. Een andere keer houden we een eerste bijeen komst van Europese vrouwen die lesgeven in zelfverdediging en spreken af om een konfe- rentie van een paar dagen te gaan organiseren. Er worden lessen in Eerste Hulp gegeven, zo dat de verantwoordelijkheid hiervoor niet op een paar hoofden neerkomt. Een andere avond vindt een diskussie plaats over straatgeweld tegen lesbiënnes Gelukkig is er één vrije dag gepland om wat te bekomen van zoveel indrukken. Maar zelfs die dag of althans die ochtend, willen we nog aan het werk. Jay Spiro is niet alleen een uitstekende karate-lerareszij beschikt ook over een formidabele ervaring als lerares zelfverdediging. Zo heeft ze aan tientallen vrouwengroepen lesgegeven en kursussen ont worpen voor kinderen, bejaarden en blinden. Over de specifieke aanpak van deze groepen houdt zij een inspirerende verhandeling. Deze bijeenkomst is uitgeroepen door witte vrouwen, vriendinnen van de groep zwarte vrouwen uit Londen. De zwarte vrouwen komen niet. Dit feit roept eerst verwarring op. Er wordt uitgelegd dat de witte vrouwen eerst maar zelf over racisme moeten praten; zwarte vrouwen hebben geen zin om steeds te moeten uitleggen wat racisme is. Net zo min als vrouwen zin hebben om aan mannengroepen uit te leggen wat vrouwenhaat is. Een ander punt van verwarring is de onduide lijkheid of het zal gaan over racisme hier en nu, in het kamp dus, of in het algemeen. Het punt waarvoor, zoals later zou blijken, de bespreking was uitgeroepen, namelijk het feit dat de zwarte vrouwen zich niet thuis voelen op het kamp, komt niet op tafel. Punten die wel naar voren komen zijn: Hoe komt het dat er niet méér zwarte wen op het kamp zijn Hoe komt het dat er zo weinig zwarte vrou wen aan vechtsporten doen Er wordt opgemerkt: we kennen zo weinig zwarte vrouwen. Dit geeft te denken. Als dit zo is, doen we dan zelf wel moeite om ze te leren kennen, om ze bij vechtsporten en vrouwen-zelfverdediging te betrekken Anderen zeggen: in onze stad zijn er geen zwarte feministes. niet Hoe komt het dat we er zo weinig van weten Dat getuigt toch niet van een aktie- ve anti-racistiese opstelling. De verwarring wordt nog groter wanneer een van de zwarte vrouwen toch komt meedoen met de diskussie en zegt dat ze het kamp niet racisties vindt, maar wel een gebrek aan zusterschap voelt. Er wordt afgesproken om over twee dagen weer over racisme te praten, maar dan in kleine groepjes. Op deze avond verschijnen echter maar zeven vrouwen, en dit feit blijkt onverteerbaar te zijn voor de zwarte vrouwen. De volgende morgen vertrekken ze in alle vroegte en laten een boze brief achter, waarin staat dat zij zich afschuwelijk heb ben gevoeld, ontkend, gepaternaliseerdbe ledigd, geïsoleerd en niet anders behandeld dan waar ook ter wereld. De witte vrouwen zijn onthutst. "Zo erg zijn we toch niet geweest". Er wordt ongelo vig gereageerd, al voelt iedêreen zich min of meer schuldig én geschokt. De hele dag wordt nergens anders over gepraat en s a- vonds luchten we het hart in een vergade ring. Sommige vrouwen voelen zich persoonlijk gegriefd en teleurgesteld: ze hebben wel de gelijk pogingen gedaan om kontakt te krijgen met de zwarte vrouwen, maar zijn gestuit op een muur van agressie. Waarschijnlijk zijn we veel te laat gekomen met die aandacht en belangstelling. Ook denken we dat de posi tieve diskriminatiewaardoor de zwarte vrouwen konden meedoen al hadden ze pas drie

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 6