3 vrouwelijk vechtpatroon vechten volhouden aan- en om te de- niet betaald kregen. Zij kregen reis- en kampkosten vergoed en sommige wilden zelfs dat niet eens. Éen van de vrouwen die vorig jaar ook op het kamp was, een zwarte (1) vrouw, heeft de or ganisatie verzocht om positieve diskrimina- tie voor gekleurde vrouwen, uit ervaring we tend dat deze niet of nauwelijks betrokken zijn bij de vrouwenvechtbewegingSedert drie maanden geeft zij les aan een zwarte vrouwengroep en deze groep wil graag aan het kamp meedoen. Men vindt het een prima idee en deze groep hoeft niet aan de loting mee te doen. Later zouden er nogal wat haken en ogen aan dit besluit blijken te zitten. beginnen we sterk raken niet we stoppen de aanval direkt zodra de part ner een of andere beweging maakt, of deze nu effektief is of niet als de ander aanvalt laten we ons snel in timideren en maken paniekerige bewegingen in plaats van goed te blijven kijken wat er precies gebeurt. Zo te zien zijn we bang om een ander pijn te doen, én om te winnen. Aan de andere kant lijkt het erop alsof we gewend zijn de slagen te inkasseren in plaats van toe te brengen en reageren we bij voorbaat als verliester. Ook bij de kickboksklas voor beginnelingen, waarvan ik deel uitmaak, tekent dit patroon zich af van het bij voorbaat als verliester reageren en moeite hebben elkaar aan te ra ken. De lerares, Nina, is een zeer gespierde en van energie bruisende scholiere van zeven tien jaar. Kickboksen is een vechtsport waar bij steeds met partner wordt gewerkt. Je krijgt niet de kans je techniek te verfraaien zonder deze aan de werkelijkheid te toetsen. Na een les waarbij we elkaar stevig moeten schoppen komt meer dan de helft van de deel neemsters niet terug. Zelfverdediging tegen wapens. Jay Spiro komt uit Detroit, een van de armste steden van Amerika sinds de auto-industrie is ingestort, en een van de steden met de grootste krimina- liteit. Van het aantal verkrachtingen vindt volgens politierapporten meer dan 60 procent plaats onder bedreiging met een mes of revol ver verkrachtingen binnen een relatie niet meegerekend Jay leert ons hoe je je men taal kan voorbereiden op het bedreigd worden met wapens. Je moet je niet door het mes laten hypnotiseren. Een mes is niet gevaar lijk. Degene die het hanteert, die is gevaar lijk Daar moet je mee aan de slag Je kunt mentale taktieken gebruiken als aan dacht afleiden, elke vorm van medewerking weigeren, bijvoorbeeld zeggen: ik laat mijn dag niet door jou verpesten en dergelijke. hóe iemand een mes afhandig te Stukje bij beetje werken we aan technieken om deze angsten te overwinnen. We leren te wer ken met strategieën. Dit kunnen zijn: schijn bewegingen, kombinaties van aanvallen, inti- midatiepogingenhet veranderen van aanvals- hoek, meditaties waarbij je je eigen methoden van vrij vechten en die van je partner analy seert. Ook leren we mentale technieken. Bij voorbeeld om je niet uit het veld te laten slaan: wanneer je zenuwachtig wordt omdat je partner erg goed schopt en in razend tempo een aantal trappen op je loslaat: blijf rus tig kijken en houd je dekking goed op, wees niet ervan onder de indruk, wacht rustig af tot ze uitgeraasd is en val aan zodra je een open plek ziet. Als het je echt niet lukt om een tegenaanval te doen, kun je zeggen: Wat kun je dat goed Wat deed je dat toch prachtig Leer mij dat eens En weet je ook eenverdediging tegen die aanval Hiermee doorbreek Je je verliezersrol en meestal wil je partner het jou best leren. De Volkshogeschool in Oisterwijk is prachtig gelegen, midden in de bossen. De helft van de vrouwen slaapt in tenten, de andere helft in kamers. Als ik aankom heerst er al grote bedrijvigheid. In het begin is de sfeer nog wat gespannen: Zou die-en-die er ook weer zijn. Stel je voor dat niemand mijn naait nog weet En dergelijke bekommernissen spelen dan door je nerveuze hoofd. De eerste training echter breekt al snel het ijs. De organisatiegroep geeft een proeve van eigen kunnen en geeft in wervelend tempo les in konditietraining, technieken uit kara te, jiu jitsiu en kickboksen. Het plezierige en ongedwongen karakter van deze les geeft al direkt vertrouwen in het verloop van het vechtkamp En er wordt ook keihard gewerkt, de hele week door. Enig is het, zo zonder jezelf te forceren en zonder konkurrentiesfeer Met karate-gevorderden trainen'we voorname lijk technieken voor vrij vechten. De lera res, Jay Spiro, is speciaal voor ons over gekomen uit de Verenigde Staten. In Amerika bestaat de vrouwenvechtbeweging. al zo'n twaalf jaar. Zij kunnen al bogen op een tal gerenommeerde wedstrijdvechtsters winnaressen van spiegelgevecht-kampioenschap- pen. Op het gebied van vrij vechten zijn ze dan ook wat verder dan bij ons, temeeer daar in Amerika een speciale karatestijl gevormd is, de zogenaamde american freestyle waarin men zich voornamelijk toelegt op het vrije gevecht. Voor degenen die niet veel van vechtsporten weten: karate bestaat uit een intensieve li chamelijke training, uit technieken die je zelfstandig uitvoert, tweegevechten die be staan uit voorgeschreven handelingen, uit spiegelgevechten en uit vrij vechten, Bij veel sportscholen wordt het vrij vechten ver waarloosd, en als het al gedaan wordt geven leraren vaak nauwelijks gerichte aanwijzingen. Hier moet ik onmiddellijk aan toevoegen dat ikzelf, na enige malen van school veranderd te zijn, een uitstekende leraar heb gevonden, die zich wél op vrij vechten toelegt en dit ook didakties opbouwt. Het is interessant, maar ook schokkend, zien hoe veel vrouwen vanuit hetzelfde, fensieve patroon vechten: wanneer we aanvallen, maar zetten niet door, Ook leren we maken Over de ande-re trainingen kan ik niet veel meer zeggen dan dat -er hard gewerkt wordt en dat de groepen heel enthousiast zijn, want ik heb ze zelf niet gevolgd. De leraressen zijn afkomstig uit Zweden, Frankrijk, Duitsland, België en Nederland. Een kleine opsomming: er is karate en jiu jitsiu op drie nivo's, kickboksen op twee ni- vo's, wendozelfverdedigingEr wordt een spontane aikido-groep gevormd door twee lera ressen. En we doen aan stokvechten, moderne arni's Wat dit aangaat kunnen we met enige trots vermelden dat dit een primeur voor Ne derland is. Enige jaren geleden is deze uit de Philippijnen afkomstige vechtsport ge ïntroduceerd in Amerika en daar snel populair geworden. In Nederland is het nog niet moge lijk deze vechtstijl te beoefenen. Naast deze lichamelijke trainingen zijn er bijeenkomsten om onze kennis en ervaring uit te wisselen. Eén avond praten we over oefe ningen die bij sommige ouderwetse karate-lera- ren erg geliefd zijn maar in feite riskant zijn omdat ze knieën, rug of andere delen

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 5