international feminist for summertraining 2 de voorbereiding niet deugen, het doel blijft uiteindelijk om iemand in elkaar te slaan'. Je begrijpt dus dat ik me enorm op de vechtweek ver heug: de steun en inspiratie heb ik hard nodig Als voorwaarde om aan het kamp deel te nemen wordt gesteld minimaal een jaar train ing te hebben gevolgd. Dit met het oog op de uitwisseling: vrouwen die langer trainen kunnen het geleerde ook weer doorgeven in eigen stad; en voor beginsters zou een tien daags kamp veel te zwaar zijn, lichamelijk én emotioneel. Er is op tachtig vrouwen gerekend en als er niet minder dan 140 aanmeldingen binnenkomen ontstaat er enige paniek. Er wordt naarstig gezocht naar een oplossing voor dit probleem en er wordt besloten tot een gewogen loting. Faktoren die hierbij meespelen zijn de vechtstijl (karate en zelfverdeiging zijn sterk ver tegenwoordigd vergeleken bij jiu jitsiu, aikido, kempo en dergelijke) en het land waar je vandaan komt. Niemand is dolblij met deze verdeelsleutel maar het kan nu eenmaal niet anders. De nijmeegse groep heeft er ook aan ge dacht de kosten naar draagkracht te ver delen. Hoe dan ook is het kamp bijzonder goedkoop: ƒ210, ƒ235, of ƒ260. Zeker als je nagaat wat er geboden wordt, buiten slaap plaats en voedsel: de keuze uit zes train ingen per dag, waarvan je alles mag volgen wat je wilt en kunt volhouden. De kosten konden zo laag blijven omdat de leraressen Misschien lazen jullie vorig jaar al in Vrouwentongen (nummer 1, 1982) hoe karate- vrouwen in Frankrijk op kamp gingen en van de koude kermis thuis kwamen. Een nijmeegse vrouwengroep, bestaande uit leraressen zelfverdediging die allen een vechtsport beoefenen, liet het er niet bij zitten. Deze zomer organiseerden zij een nieuw kamp onder de trotse naam: 'International femi nist summertraining 1983 for fighting women'. Het werd gehouden in Oisterwijk, Noord- Brabant Doel van het kamp is: samen sterker worden. In kollektieve zin door uit de verschillende vechtsporten de voor vrouwen meest effek- tieve technieken te halen en daarmee het zelfverdedigingssysteem te verbeteren. (Zelfverdediging is immers geen erkende sport.) Maar ook in individuele zin, want trainen in een gemengde klub houdt meestal in: een door mannen gedomineerde klub. Je wordt als vrouw óf geïntimideerd óf met fluwelen handschoenen aangepakt. De enige manier om dit te veranderen is om je niet van de wijs te laten brengen en stug vol te houden. Dat heeft weer het vervelende effekt dat je nooit je zwakke punten kunt laten zien Het eigenaardige is nu dat feministes je vaak ook niet steunen, behalve dan diegenen die zelf aan vechtsporten doen. Ik moet zelf bijvoorbeeld tot vervelens toe ingaan op opmerkingen als: 'moeten we nu echt alle maal als mannen worden' of 'karate kan toch die ook werkelijk met sukses zijn toegepast 'Ik zeg je:ik leer alléén technieken door vrouwen die aangerand werden. Jay kijkt de kring rond. Naast haar ligt een stapel speelgoedmessen en -revolvers De vrouwen op het grasveld luisteren en kijken aandachtig toe. 'Als het bij je past, om uit de bijbel te gaan voorlezenwanneer iemand je onder bedreiging van een mes wil verkrachtendoe dat! Mij zou dat niet lukken, ik kan dat niet met overtuiging brengen. Maar een van de bejaarde vrouwen die ik lesgeef heeft dat gedaan en de beduusde verkrachter is vertrokkenAls je een goede afleidings- manoevre kunt verzinnendoe dat. Als je besluit te vechten tegen een gewapende aanrandervecht zo hard mogelijkof je gaat er zelf aan. Maar eerst dit: vecht uitsluitend wanneer je jezelf een goede kans geeft om te winnen! Anders moet je er niet aan beginnen. Aan het woord is Jay Spiro, tijdens een les in zelfverdediging tegen wapens. Lokatie: International Feminist Summertraining 1983 for fighting women Oister wijk, Holland. Er zijn tuchtig vrouwen uit België, NederlandDuitslandFrank rijk, EngelandZwitserland en Zweden aanwezig.

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 4