COLUMN 16 ONDERZOEK DISKRIMINATIE I du Vin Alvast hartelijk bedankt voor je medewerking. Met vriendelijke groet, Marion Dobbeling Nini Salet (deelproject vrouwen) len van gegevens die gebruikt kunnen worden ter onderbouwing van het Wetsontwerp Wet Gelijke Behandeling. Mocht je informatie hebben over discri minatie uit eigen ervaring of uit je naaste omgeving, dan hopen wij dat je ons spoedig daarover wilt berichten. Anonimiteit is vanzelfsprekend gewaarborgd Je kunt ons zowel telefonisch tijdens kantooruren (030— 533444) als schriftelijk (Homostudies Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht) bereiken. Sinds kort woon ik voor de tweede keer in mijn leven op een flat. Het verschil met die eerste keer is dat het huurkontrakt en ver velende rekeningen nu op mijn naam staan en dat in de lift niet aangegeven is op welke etage men haar bevindt. Dat laatste kan vreemde situaties opleve ren. Zo besloot ik laatst het weekend met een wandeling met mijn trouwe vriendin, onze hechte relatie duurt al bijna negen jaar nu. In de lift stond ik nogal in ge dachten verzonken, over hoe alles nu verder moet met deze dure flat. 'Alles went' had ik haar nog geruststellend gezegd, op de galerij 'ook minder eten'. 'Per slot' zei ik opgewekt, 'zijn er zat volken die niet eens één maal per dag nog eten, en zij blij ven ook levensomsMen moet alleen niet hoeven werken, maar wij hebben het ge luk dat wij zelfs niet kunnen werken, ha, nee, het is allemaal nog zo erg niet hoor.' Het laatste hoorde ik mijzelf nog vrolijk zeggen, terwijl ik wegzonk in bezorgdheid en vooral moeheid, want werken deed ik wel, zij het niet op de officiële arbeidsmarkt. In de verte hoorde ik stemmen ergens van daan komen, in zo'n betonnen konstruktie hoor je nooit precies waarvandaan. Opeens hield de lift stil, de deur werd opengetrokkenen wij blikten in de gezichten van een brabants bont gezelschap, hetwelk bij de aanschouwing van ons nog drukker begon te kakelen. Wij stonden daar wat be duusd voor ons uit te kijken, het was duide lijk dat deze mensen niet bij oijs in de lift wensten te stappen, teneinde gezamelijk verder naar de begane grond af te reizen- Vind je dat je als lesbische vrouw anders behandeld wordt, en daardoor dingen moet laten? Wij denken bijvoorbeeld aan: -het gevoel dat je je in moet houden, aan passen, iets moet ontkennen, verzwijgen, -angst voor ontslag, afwijzing bij sollici tatie, onthouden van promotiekansen. -lichamelijke of verbale agressie (slaan of schelden -toewijzing van kinderen. -toewijzing van een kamer of een huis. -pogingen om je 'gezond' en 'normaal' te maken -nare situaties op school of in een club. Ineens werd ik mij bewust van mijn roze drie hoek, het was of ik zelf in een roze drie hoek veranderde. Nu had ik pas de film Elephant Man gezien, en begon mij in deze lift met deze figuur gelijk te voelen. Geheel weerloos, overge leverd aan bet oordeel van de 'normale' mens: 'Weg ermee, aan het kruis met jullie!' Plots vroeg een vrouw 'Moeten jullie er niet uit?' Ik realiseerde me dat, door mijn gepeins, de liftreis sneller was verlopen als in een wakkerder bui, waarin je niets anders doet dan alle etages tellen. 'Eh....is dit dan al de begane grond?' kon ik nog stamelend uitbrengen. Mijn vriendin, die doorgaans assertiever is dan ik, trok haar lippen op en begon vervaarlijk te grommen. Dit doet zij altijd, waneer haar iets niet zint, bij wijze van waarschuwing, dat zij over zal gaan tot erger, als de situatie niet snel verandert. Er waren twee hondjes in het gezelschap dat ons aanstaarde en zij vond dat die ook maar beter konden weggaan Gelijk Mozes door de Rode zee wandelde, stapten wij midden door de menigte. Ik hoorde nog wel- hoe zij mijn vriendin en mij beledigde door haar uit te schelden voor een bouvier, die je nooit kunt vertrouwen. Eerstens is dat helemaal niet waar en twee- dens is een fran^aise altijd nog heel anders dan een belgiese. Ach de mensen zijn niet wijzer en dit is ook al geen goed tijdstip om naar buiten te gaan. Wij zijn als onderzoeksters aan de Rijks universiteit Utrecht bezig met het verzame-

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 18