14 nota psychologische thema ’s “V UW 0 I t een het te I En dit terwijl er op het moment drie-en-een- half keer zoveel vrouwelijke als mannelijke eerstejaars zijn en ook bij de ouderejaars vrouwen in de meerderheid zijn. Het is een goede nota geworden en boven dien heeft de Hogeschool voor twee jaar een dat ook vrouwen wel wat te zeggen hadden over het wetenschappelijk bedrijf. Die fo rumdiscussie is toen ook echt met voorbe dachte rade uitgekozen als middel om uit drukking te geven aan de gedachten die er leefden. Het heeft ons toen erg gesteund dat we de opmerkingen hadden doorgesproken met een groep vrouwen uit Utrecht (die ook bij de discussie aanwezig waren), die zelf de strijd om vrouwenstudies gewonnen hadden. Wat we met bovengenoemde onvrede wilden doen, was echter nog niet duidelijk. In de loop der jaren is onze doelstelling dan ook regelmatig veranderd In het begin was er een klein groepje dat probeerde alles wat aan de faculteit gebeurde aan vrouwenzaken bij te houden en haar stem wilde laten horen. In eerste instantie pro beerden we dus gebruik te maken van gevestig de structuren. Vergaderingen ontaardden vaak in een groot regelgedoe, wat niet echt stimu lerend werkte. Vooral omdat er ook nergens naar ons geluisterd werd. Bovendien was het op deze manier bijna onmogelijk om een goede band te kweken. Toch bleef een aantal vrouwen volhouden-. De forumdiscussie van de cyclus Kritische Psychologe heeft daarbij voor een kleine doorbraak gezorgd. Er is toen flink gedis cussieerd met allerlei kopstukken van de subfaculteit; mehsen wisten toen tenminste We hebben ons toen afgevraagd of we ons nog wel als groep 'Vrouwen en Psychologie' kunnen en willen presenteren. Toch willen we graag bereikbaar blijven voor andere vrouwen van de subfaculteit. En we hebben ook nog andere pijlen op onze boog. Op onze faculteit fungeert een Commis sie Vrouwenstudiesdie een nota heeft ge schreven over de noodzaak van vrouwenstudies aan de psychologische subfaculteit. Die Com missie is er o.a. gekomen op aandringen van 'Vrouwen en Psychologie' en er hebben ook drie vrouwen van onze groep meegewerkt aan de nota. Een weerspiegeling van de heersende norm vind je alleen al in het percentage vrouwelijke medewerkers of professoren. Twee part-time medewerksters en één (full-time) professor tegenover: 57 mannelijke wetenschappelijk me dewerkers waaronder 10 professoren. En dat zijn dan 57 mannen waaronder er hooguit drie belangstelling hebben voor de feministische kritiek c.q. visie op het wetenschapsbedrijf. Wij zijn een groep van vijftien vrouwen die allemaal psychologie studeren aan de Katho lieke Hogeschool Tilburg. De groep bestaat al ongeveer vier jaar en we zijn in eerste in stantie begonnen uit onvrede met de studie psychologie zoals die in Tilburg gegeven wordt. Er wordt in de studie nauwelijks aan dacht geschonken aan de positie van vrouwen binnen de hulpverlening - als patiënt of the rapeut - of binnen de universitaire wereld. Sterker nog: de verschillen in sociale en emotionele positie van mannen en vrouwen wor den in het geheel niet onderkend. Bovendien zijn de gangbare en behandelde theorieën op het psychologie-gebied ontwikkeld door man nen Deze gegevenheid is bij uitstek van belang op het gebied van praktijkvakkenals klini sche psychologie en kinder- en jeugdpsycholo- giemaar ook de meer theoretische vakken hebben veelal een geïnternaliseerde norm (1). Terwijl het vreselijk belangrijk is dat 1) je mensbeeld expliciet uitgesproken wordt. 2) er een openheid moet zijn om de heersende mensbeelden te kunnen bekritiseren en mo delleren Begin van dit schooljaar hebben we de tot nu toe gevolgde werkvorm nog eens breed uitgeme ten. Bij veel vrouwen heerste het idee dat er - ondanks het jaar dat we samengewerkt hadden - toch nog geen hechte onderlinge band bestond, met name omdat we te lief voor elkaar waren en irritaties niet willen. We hebben toen besloten dat we heel persoonlijk gaan werken, de manier waarop dat gebeurt laten we in feite open. Tot nu toe is het elke keer zo geweest dat één van ons met iets kwam waarover ze wilde praten (dit hoeft trouwens niet per se een "probleem" zijn Langzamerhand kwamen er meer vrouwen bij de groep. We besloten eerst wat bijeenkomsten te wijden aan "het elkaar beter leren ken nen". Dit deden we aan de hand van thema's, zoals afhankelijkheid, jaloezie, sexuali- teit, die stimuleerden tot het delen van persoonlijke ervaringen. Toen we het idee hadden dat we elkaar beetje kenden, zijn we wat gerichter aan "psychologische" thema's gaan werken. We hebben het gehad over vrouwen in de GGZ* Eugenie-syndroom, mensbeeld etc. Omdat er in de groep vrouwen zitten uit diverse studiejaren was het erg moeilijk een goede vorm te vinden voor deze avonden. Ze ker als je onderzoek doet, of stage loopt, is het erg fijn om bij te kletsen en te spuien. Andere vrouwen wilden liever meteen aan het werk en studie-gericht bezig zijn. Twee studentes uit de psychologievrouwengroep vertellen over de opzet van hun groep en het aandeel dat deze gehad heeft in de nota vrouwenstudiesdie in december door de subfakulteitsraad besproken zal worden.

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 16