sterretjes zien 13 INGEZONDEN BRIEF r t en Marlies Paula Sukel en ondersteuning van andere kliënten". begeleiding en ondersteuning dus. Wat zoveel kan betekenen als mondig maken, samen akties ondernemen en welke stappen kun je kunnen we zetten om uit onze situatie te komen. Natuurlijk kan budgettering daarvan een onderdeel vormen en misschien is dat woord in de mondelinge toelichting bij de motie ook gevallen. Maar als een onderdeel en meer niet. Bij een minimum inkomen is budgettering alleen nog zinnig als het geen echt minimum is en er dus nog wat te schuiven valt. Echter een oplossing biedt het nooit en daarom ben ik ook blij dat dat ook niet in de motie stond. Ik kan nu weer eens rustig doorbladeren. Bladerend in wat oude vrouwenkranten viel mijn oog op een artikel over "bijstands vrouwen in aktie" in het nummer van april van dit jaar. Daarin stond een passage die mij als PSP-ster zeer verbaasde. Zo zou volgens de schrijfster de PSP tijdens de begrotingsdebatten een motie hebben inge diend waarin gevraagd werd om geld ter be schikking te stellen, zodat bijstandsvrouwen andere bijstandsvrouwen konden leren bud getteren. Terecht stond daar in het artikel een uitroepteken achter. Zou ook niet zo best zijn als de PSP dergelijke moties zou indienen! Gelukkig voor mij als PSP-ster had de toen ingediende motie een heel andere inhoud De tekst van de ingediende motie luidde namelijk als volgt: 70.750,- beschik baar te stellen voor inschakeling van mens en uit kliënteogroepen zelf ter begeleiding 't Is een van de eerste echte koude nachten dit jaar, waarin ik nu schrijvend, op mijn buik in bed lig. Nog warm van het bad waarin ik net heb liggen borrelen van de inspiratie, wil ik iets schrij ven over 't alleenstaand de decembermaand te gemoet zien. Bij menigeen zal nu wellicht een lichtje gaan branden. Aangezien ik al een paar jaar eksperimenteer met deze maand wil ik 't een en ander daarover op papier zetten. Voor mezelf staat het dan weer 'ns op 'n rijtje, misschien kan 't suggesties geven, initiatie ven doen losbarsten of last but not least een herkenningsgevoel doen ontbranden. Na ruim twee jaar in innig relatie verband deze feestmaand knus te hebben doorgebracht, kwam december 'n paar jaar geleden dreigend op mij af. Mijn woonsituatie was in die tijd zo danig dat die in 't geheel niet aansloot bij mijn eenzame gevoelstoestandIk woonde met een stapelverliefde vrouw, en aangezien ons huis groter was dan dat van de door haar ge adoreerde dame, bloeide vlak onder mijn ogen de romance verder op. Ik heb toen dus besloten de kerstdagen te negeren. Gewoon net te doen alsof ze niet be stonden. Nog geen zakje chips in huis te ha len, mijn ouderlijk huis te vermijden ik leed aan allergie voor kerstbomenZ-ballen zoveel mogelijk binnenshuis te blijven. De toen in mijn ogen vrij logiese oplossing brak me dus wel mooi bijna de nek. Eksperiment één leverde op dat kiezen voor alleen zijn van uit een negatief alleengevoel beroerde uitwer kingen heeft. Maar, 'k zou bijna schrijven goddank, 't was weer januari en 't duurde weer den jaar. Nou,voor je 't weet stromen die irritante sin terklaasfolders weer door de brievenbus. Deze keer had ik me voorgenomen 't vantevo- ren goed te regelen voor mezelf. Te zorgen dat ik niet alleen was, 'n veilig plekje te zoeken zogezegd. Buiten dat 't voor mij toch 'n emo tionelere maand blijft waarin 't ook om alle etalages, sentimentele tv-programmas en de herinneringen aan vroeger gaat, kan ik ekspe riment twee redelijk goed geslaagd noemen. Eerste kerstdag alleen geweest met in het vooruitzicht 's avonds te kunnen vertrekken naar twee vriendinnen. Zelfs de kerstboom met echte kaarsjes kon me weer bekoren en i.t.t. vroege1’ heb ik met genoegen de gezelschaps spelletjes meegespeeld. Oud en nieuw heb ik met een aantal tilburgse dames beleefd. Ondanks dat we toen nog 'n beetje onwennig met elkaar waren was het een prima avond. Ook toén hebben we spelletjes gespeeld, zij 't enigszins psychologies ge vaarlijke, maar dat verhoogde juist de reeds aanwezige spanning. Anti-klimaks was wel wij len Wim Kan. Als zouden feministen onderbroe ken zonder ruches hebben Ik verheug me nu al op 't jaar dat een pot de oudejaarskonférence zal houden. Enfin, 1983 loopt ook al weer op haar eind,en heb ik natuurlijk al nagedacht over wat ik wil gaan doen. Wat ik de afgelopen jaren geleerd heb is dat ik 't alleen zijn juist ook positief ervaar, er zo ook voor kan kiezen. Mijn ideeën en wen sen met betrekking tot relaties heb ik onder tussen aangepast aan de hedendaagse normen Ondanks dat blijven er nog periodes terugkeren waarin ik 'n maatje mis. Toch heb ik nu niet meer het gevoel dat ik per se iets moet rege len, voorzorgsmaatregelen wil treffen. Met me zelf besloten de dagen zolang als ik wil open te houden, ze te laten gebeuren. Mochten er rotdagen bij komen te zitten dan is dat niet meer zo erg. Ik weet nu veel meer dat ik er zelf verantwoordelijk voor ben hoe ook die dagen zullen verlopen. Of ik nu rustig al leen zal zijn met vriendinnen ik weet niet wat ga doen of op 'n kaars ga zitten bijten, december is niet meer zo dreigend, 't wordt steeds meer, bewuster, ook mijn december. Met deze enigszins pathetiese zin, 'n ijskoud handje en de wekker twee uur later, beëindig ik dit schrijfsel. Enne dames, mochten jullie tijdens oudejaarsnacht rozig, vrouwelijk vor mig vuurwerk boven tilburg ontwaren, dan heb ik met de kerst zitten fröbelen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 15