o Xiteralust organiseert o CD O CD CD C/) 12 r Oisterwijk18-11 83 Lieve Tit ia vee 1 1iefs Martha De Godin heeft Namens Literalust, Elly van de Kerke lezen en bestuderen. We willen hierbij op zoek gaan naar schrijf sters en dichteressen die een bijdrage leveren öf geleverd hebbèn aan de bevrijding van vrou wen door vernieuwing in taal en literatuur kortom vrouwen die op haar eigen wijze een aandeel hebben gehad in een stuk eigen kuituur. Een kuituur, ondergeschikt gemaakt en gehouden aan mannenkultuur) en -literatuur _en jammer- genoeg nog steeds grotendeels niet ontdekt en onontgonnen. Ons plan is dat boven water te halen en te delen met andere vrouwen. De beste manier om onze bevindingen kenbaar te maken, leek ons door lezingen te organise ren. Het liefst gehouden door de schrijfsters of dichteressen zelf. Omdat dat natuurlijk niet altijd mogelijk is, zullen de literaire zondagmiddagen er ook anders uit kunnen zien. In ieder geval staan er komend jaar vier middagen op het programma. Dus één maal in de drie maanden kunnen jullie aankondigingen ver wachten in de kranten, maar ook op alle door vrouwen druk bezochte plekken. Zo werd, zowel op onze eigen folder als in de pers, de lezing aangekondigd die door ons was georganiseerd de eerste van een reeks die nog op stapel staat. De lezing door Carla Walschap, de schrijfster van o.m. "De Eskimo en de Roos" op zondagmid dag 13 novwas een sukses. De opkomst was groot en de inhoud van haar lezing gaf vol doende stof tot een pittige diskussie. Maar hierover meer in de volgende vrouwenkrant. Eerst wil ik het gaan hebben over de groep Li teralust en wat wij van plan zijn. Literalust is een groep van vier vrouwen, Klaar van Helvoort, Carla Wijntjes, Roos Ro mer en Elly van de Kerke. We waren allemaal al geruime tijd bezig met literatuur voor en door vrouwen geschreven, maar altijd nog op ons eigen houtje. Wel kwa men we elkaar regelmatig tegen op lezingen, literaire avonden e.d., zoals ze bijvoorbeeld door de vrouwenboekhandel BoekenNel in Eind hoven worden georganiseerd. Vanuit dit gedeeld enthousiasme en interesse ontstond op een kafee-avond, in de gelukkige tijd toen er nog een vrouwenkafee was, het idee om met elkaar vrouwenliteratuur te gaan voerden me te- blij was ik met je pennenvrucht. Je bespiegelingen, zo herkenbaar rug naar m’n ervaringen - inmiddels al bijna herinneringen - in de Oriënt. Weemoedig en met een stil verlangen naar die tijd, wilde ik gretig verder lezen... maar hoe wreed werd mijn gemoedsgesteldheid verstoordwat pijnlijk getroffen raak te ik door je opmerking als zou ik in de voltooid verleden tijd driftig op zoek zijn geweest naar smaakversterkers voor mijn persoon. Appetijtelijk', wat een woord om in relatie tot mij te gebruikenAssociaties dringen zich aan mij op: een gevul de kip, gekrulde papieren manchetten om de botten, drijvend in de jus op een met toefjes puree, peterse1ie-takjes en andere verantwoorde garneringen, opgemaakte zilveren schaal. Welk een gribus-voorstelling voor een rechtgeaarde vegetariese als ik. Van jou - op jouw leeftijd - had ik een waarheidsgetrouwere interpretatie van de tijd achter ons, verwacht. Mijn fysieke inspanningen van toen hadden niets te maken met - als ik het zo noemen mag - verhoging van mijn marktwaarde Het had zelfs niets van doen met anderenMijn aktiviteiten waren er op gericht de toen populaire gedachte een gezonde geest in een gezond lichaam mens sana in corpore kon- kreet vorm te geven. In mijn naïviteit en met de ernst en het fanatisme welke de jeugd zo kenmerktheb ik me inderdaad maanden toegelegd op de ontwikkeling van een super gezond lichaam. Hoe ontgoocheld voelde ik me dan ook toen het fysieke huis van m’n ziel in plaats van tot een monumentale tempel uit te groeien verwerd tot een vooroorlogs bouwval. Bezorgd om het zieleheil van mijn ziel, voelde ik me ge noodzaakt om in allerijl naar een andere lokaliteit om te zien. Ik bedoel, je hebt tenslotte maar één ziel, en op zoiets ongrijpbaars, vluchtigs moet je zuinig zijn. Goede raad was duur...en ineens Eureka, het sprookje Aladin met de wonderlamp, schoot door mijn hoofd. Daarop heb ik m’n geest in een rondborstige fles gedaan en ben op zoek gegaan naar een voor haar geschikte omgevingEn wat was dan niet pas sender dan een kafee. Al die flessen met spiritualiën, haar verschillende verschij ningsvormen, dat geestrijke vocht... Zo trof jij me daar, Titia... mij in een innige relatie met al dat geestverruimende om me heen. Ik heb me onbezorgdvrolijk gelaafd tot mijn blessures geheeld en mijn lever en gal verhard waren. De afronding van deze euforiese periode werd, zoals je weet, een hard gelag. De refusa1-kurende A.A.ge spreksgroepen nou ja, weer terug naar af met een wat weerbarstigere ziel dan voor heen. Gelukkig dat Nederland rustieke rustoorden heeft voor op hol geslagen geesten Wij, m'n ziel/ geest en ik zijn weer dik met mekaar zij gedankt dat ook dit stukje persoonlijke geschiedenis een happy-ending Dag lieverd, tot gauw

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 14