3 Anne GEBRUIKTE LITERATUUR: "Dat gaat naar Den Bosch toe in 1981. De opzet is wat gewijzigd: aan de demonstratie gaat een Roze Week vooraf met vele plaatselijke aktiviteiten Donderdagavond 25 juni is er een demonstratie in Den Haag. Men trekt langs zes ambassades om solidariteit te betuigen met homoseksuelen in minder tolerante landen dan Nederland. Ook is er de Roze Karavaan, die door verschillende provincies trekt 27 juni vindt het beleg van Den Bosch plaats en via drie routes wordt de stad bezet. Voor het eerst lopen de potten in een aparte stoet én voorop. De nederlandse homowereld realiseert zich nu meer dan ooit dat er nog steeds een harde strijd geleverd moet worden in ons zo tolerant genoemde land. Sinds Amersfoort is men zich aan het bezinnen op de vraag hoe er de volgende keer op dergelijke verschijnselen gereageerd moet worden In Amersfoort was’het opvallend dat de vrouwen zich sterker, weerbaarder opstelden dan de mannen. Dit komt waarschijnlijk doordat ze meer ervaring hebben met demonstraties en het geweld dat daarbij naar boven komt. Vier jaar lang wordt de laatste zaterdag van juni in Amsterdam gedemonstreerd. Sinds 1979 is de organisatie in handen van het Roze Front, een samenwerkings verband van allerlei (meest kleine) groepen. De opkomst is redelijk: 2000 tot 3000 potten en flikkers. Het gaat er vrolijk en vreedzaam aan toe. Daarna besluit men het land in te trekken. De demonstratie zal niet meer in Amsterdam worden gehouden, maar in een andere stad in Nederland. De reden van deze decentralisatie is de groeiende betrokkenheid van homoos uit het hele land. Bovendien is het een goede gelegenheid om duidelijk te laten zien dat er niet alleen in Amsterdam potten en flikkers zijn. Was er in Den Bosch al sprake van relschoppers, het jaar daarop in Amersfoort regende het scheldwoorden, eieren en stenen. De 4000 demonstranten kregen aarzelende politie bescherming. Enkele demonstran ten belandden in het ziekenhuis, enkele relschoppers op het politieburo. De potten en flikkers hadden niet gerekend op zoveel agressie; men was overbluft Sinds vorig jaar zijn er verschillende dingen gebeurd. Er waren plannen om weerbaar heids trainingen op te zetten, zowel op fysiek als op psychies vlak; het is ons echter niet duidelijk of dat ook werkelijk gebeurd is en hoe dat heeft uitgepakt. Wel zijn er overal in het land diskussies gehouden over homohaat en agressie en hoe ermee om te gaan. Bovendien wordt Leiden "voorbereid" op de demonstratieDit gebeurt door middel van voorlichting, gesprekken en dergelijke. Op 25 juni wordt dus de internationale dag voor homo- bevrijding en solidariteit "gevierd" in Leiden. Dan kunnen we zien of alle voorzorg geholpen heeft. Eén ding staat echter vast: bevrijd zijn potten en flikkers nog lang niet! Rob Tielman, Homoseksualiteit in Nederland (1981) Homojaarboek I (1982) Sek 6, 1979 Sek 6, 1981 Sek 7, 1982 n

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 5