van stonewall tot leiden de internationale homo bevrijdings- en solidariteitsdag Is» 2 kort overzicht van de geschiedenis de Internationale Homobevrijdings- en Solidariteitsdag. jullie naar de in de bronvermelding Onder invloed van de vrouwen beweging beginnen ook de diskussies over emancipatie. Het vrouwenwerk van het COC wordt bestookt met felle kritiek door pottengroepen als Paarse September. Dit kan het begin genoemd worden van de meer georgani seerde strijd voor bevrijding van potten en flikkers. Bestaande groepen waren niet georganiseerd in grotere samenwerkingsverbanden of hielden zich niet zozeer met strijd als wel met integratie bezig Het demonstreren komt in Nederland langzamer op gang dan in het buitenland. In 1969 protesteren ongeveer honderd jongeren tegen artikel 248bis uit het Wetboek van Strafrecht. Dan is het, naar buiten toe althans, enige tijd stil. Binnen het COC begin nen grote diskussies over al dan niet méér naar buiten treden en zo jahoe New York, 1969: In juni worden vijf homobars door de politie overvallen. De Stonewall Inn is daarvan de meest bekende. Steeds hetzelfde tafereel: de klanten worden eruitgezet, sommigen worden gearresteerd of in elkaar geslagen. De woede in homeland laait hoog op. Het regent publikaties en op verschillende plaatsen worden akties gehouden. Uit een aantal groepen wordt in juli 1969 het Gay Liberation Front opgericht. *.*.-.*.*.*. In de VS kent men al een langere traditie van demonstraties als herdenking van Stonewall, maar in Nederland wordt pas in 1977 de eerste grote homodemonstratie gehouden. De organisatie hier van berust bij de Internationale Lesbiese Alliantie Nederland, die kort tevoren is ontstaan uit een groot aantal nogal anarchisties aandoende groepen. De direkte aanleiding voor deze demonstratie wordt gevormd door de felle homojacht van Anita Bryant, die onder het motto "Redt onze kinderen" homoos uit het onderwijs tracht te weren Onderstaand artikel geeft een van Voor meer informatie verwijzen we genoemde boeken en tijdschriften •%VIV»VAV.V«W«VA%W»W ■Jyyyyy: '.’TJV.'.'.’.’.'.’.'.’.'.W.'.W.W.’.'.’.’.’.’.’.’.'.’.'.'.’.'.’.'.’.’.'.’.WW.’.’.’.W.’. yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy;.yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyvyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyy'^Vyyyyyyyyyyyyyyyyy^yyXy^'-'-'-^Vin^^ :.yyyy:X^jlii^

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 4