een leugen 23 ALPHABET 3 Hl blik- toe - zodat het leven dat de vrouwen zullen leiden wiens mannen niet 'zo goed' zijn. verschil tussen de twee, het vijfjarige jongetje is besneden, terwijl het bij het andere jongetje zal gebeuren als hij drie is. Naemet vertelt dat ook de meisjes besneden zijn toen ze drie waren.(ik vind uit dat het klitoriskapje wordt weggehaald) Ze kan me niet vertellen waarom dit gebeurt, maar is hevig ont steld als ik vertel dat wijin Europa, dit niet doen. Ze vertelt dat mannen en vrouwen, zodra ze getrouwd zijn, ook hun schaamhaar scheren, omdat het fijn en zacht is. Ik ben ver baasd, dat deze mensen, wiens vrijpartijen zo minimaal zijn, die (vooral op het platteland, waar de kleren slechts één keer per week, na het bad, verwisseld worden) nooit vrijen zonder kleren, hun haar scheren omdat het zo lekker zacht voelt’. fc—HIEROGLYPHIC X' X terugbekken 's Avonds zitten Naemet en ik weer rond het vuurtje. Het is rustig nu. Farag en de jongetjes slapen, de meisjes kijken ergens tv Plotseling maakt Naemet een ge baar naar Farag. Ze zegt dat ze hem niet leuk vindt, omdat hij haar en de meisjes zo afbekt, en soms zelfs slaat. Ik vertel haar dat vrouwen in Europa terugbekken en terug slaan (nou ja) als hun mannen hun zo behandelen. Ze is meteen dolenthousiast en beslist dat wij hem de volgende dag samen onder handen zullen nemen. Ze pakt Farag's stok, en maakt sla-bewegingen naar hem, die natuurlijk net op dat moment wakker wordt en opkijkt. We giechelen samenzweerderig, en hij weet niet hoe te reageren, gromt wat en slaapt weer verder. Wij maken nieuwe plannen. Naemet beslist dat zij en de kinderen weg zullen lopen, en dat hij in zijn eentje in de hut achter kan blijven. Ik voeg daar nog bij dat we met zijn allen naar Nederland zullen gaan. We lachen samen, maar ik voel me een beetje treurig, omdat ik weet dat zij, arabische platte landsvrouw, nooit de kans zal hebben om weg te gaan, omdat ze gedoemd is haar hele verdere leven bij een echtgenoot te blij ven om wie ze niet eens geeft. Op een middag drinken we samen thee, de 2 jongetjes zitten naast ons. Ze dragen djellabijes (een jurk voor mannen) en geen onder broekjes. Naemet wijst me het Ik zit op het pontje, dat ons naar de andere kant van de Nijl zal brengen. Mensen staren naar me. Mannen proberen mijn aan dacht te trekken, maar ik kijk niet eens naar ze. Mijn glim lachjes bewaar ik voor de vrou wen en de kinderen. Ik voel woede omhoog komen als ik naar deze gelaten, onderda- nig-kijkende zwartgeklede vrou wen kijk. Ik denk aan hun dochters, die straks hetzelfde leven te wachten staat als hun moeder' en grootmoeder. Misschien zijn ze gelukkig, mis schien Maar ik kan mezelf niet meer wijsmaken dat ze niet beter weten.Dat is een leugen. Ik heb genoeg gehoord, de ken gezien die ze me soms werpen, fel en afgunstig, ik er koud van word. a

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 25