22 130WM1V kaartje kopen. Niemand reageert. Het schijnt heel normaal te zijn dat vrouwen voordringen. Ik kijk om me heen en doe dan hetzelfde. Twee minuten later heb ik mijn kaartje. Ik voel me goed. Het is de eerste keer dat ik voor deel heb van het feit dat ik vrouw ben! gastvrijheid Drie weken lang woon ik bij een arabische boerenfamilie in een lemen hutje, vlakbij Luxor 2). Hij is 40, en zij Naemet 30. Ze hebben 6 kinderen, 4 dochters tussen de 14 en 7 jaar, en 2 zoontjes van 5 en 3. Het eerste waar ik aan wennen moet, is het feit dat hij, Farag, het middelpunt van het gezin is. Naemet en de meisjes rennen voor hem. Naar hen wordt echter het meest gescholden, ter wijl de jongetjes bij hem zitten, als er mannen op bezoek komen, of met hem mee naar het koffie huis gaan, waar ze een flesje kola krijgen. Ik ben gast van hém. Hij vraagt me soms mee te gaan naar het koffiehuis, en als er mannen op bezoek komen, wordt me gevraagd bij hen te komen zitten, (iets wat hij zijn vrouw of dochters nooit zou vragen) Ik amuseer me niet zo, maar ben voorzichtig de eerste tijd, weet nog niet wat er van me ver wacht wordt, wat er gedacht wordt als ik weiger, omdat ik liever bij de (minder belangd rijke!) vrouwen blijf zitten. Naemet en de meisjes zijn vrien delijk tegen me, maar tamelijk afstandelijk. Totdat we op een avond met zessen (de jongetjes slapen, en Farag is naar het koffiehuis) om het vuurtje zit ten. De meisjes zijn uitgelaten, en Naemet doet met ze mee. Ze is hun zus nu. Niemand spreekt engels, en ik begrijp nauwelijks waar ze het over hebben, maar lach met ze mee, en van dan af aan gaat het beter. Overdags, als de meisjes op school zijn, Farag werkt of in het koffiehuis zit, zijn Naemet en ik alleen met de jongetjes. Ik speel met ze, help Naemet, of kijk, hoe ze kookt, brood bakt of een kip slacht. Op een dag komt ze naar buiten met een van haar jurken en een omslagdoek. Ik trek de jurk aan en wikkel de doek om mijn hoofd. Enthousiast klapt ze in haar handen, en roept "enta arabi!" ("je bent een arabische"). Ze staat tegenover me en zegt: "Ana ochti arabi, enti ochti hollandi". ik ben jouw ara bische zusje, jij bent mijn ne- derlandse zusje) Ik begrijp het, en we lachen naar elkaar. Haar zus komt op bezoek. We zijn slechts met drieëen, en ik ver baas me over de uitbundigheid van deze vrouwen, als er geen mannen in de buurt zijn. Naemet vindt ergens een rode stift, en begint daarmee de lippen van haar zus te kleuren. Ze hebben lol als kinderen, totdat Farag thuiskomt, en Naemet hem als een volgzame vrouw zijn eten brengt Als mensen me vragen waar ik lo geer en ik noem Farag’s naam, knikt men goedkeurend. Een goede man", zeggen ze rustig en goed voor zijn vrouw en kin deren" Maar ik hoor hoe hij ze afbekt, ik zie hie hij Naemet om 11 uur 's avonds wakker maakt om zijn eten op te warmen, en begrijp het niet. Denk met schrik aan

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 24