21 en benauwen voordee als eni- op een vriend, op een terras. Al leen, als enige vrouw. Mensen passeren me, iedereen staart naar me. De mannen geilend, verlangend, en de vrouwen lachend, bewonderend én afgunstig. Omdat ze weten dat zijzelf, zélfs al zijn ze in ge zelschap van hun echtgenoot, broer of vader, hier nooit zullen zit ten. Verboden terrein, een ver bod dat hun opgelegd is door hun mannelijke omgeving, nota bene vanwege "al die vervelende kerels die haar daar slechts las tig zullen vallen..."’.! haar zit, en, weliswaar in ge sprek, misschien meeluistert?) Ofschoon het die dag tamelijk koud is, wil ze toch buiten eten. "Want", zegt ze, "muren be nauwen me zo, ik zit de hele dag al binnen"haar man kijkt haar aan met een blik van be- ginnen-we-daar-weer-over Later, als hij even weg is, we over sport praten, vertelt ze dat ze dolgraag zou tennis sen, dat ze als jong meisje op school dat veel deed, maar dat haar man het haar vanwege zijn reputatie heeft verboden. Want "het is niet eerbaar voor een vrouw, vanwege de mannen die haar spel zullen bekijken". Ze kijkt bitter voor zich uit. Ik weet niks te zeggen. Ik denk aan een man, die me eens vertelde dat hij bijna ging trouwen, en dat zijn verloofde aan de universiteit studeerde. Op mijn vraag of ze na haar trouwen nu ook een baan ging zoeken keek hij me ontsteld aan "o nee", riep hij uit "ikzelf verdien genoeg, maar bovendien is het niet veilig voor haar als ze in een drukke bus, opeenge pakt tussen mannen, naar haar werk zou moeten reizen!" Ik kom erachter dat, al kijken ze zo intiem met elkaar, mannen niet bepaald een hoge dunk van elkaar hebben. Helaas moeten de vrouwen daar de dupe van worden Op het station sta ik, ge vrouw, een uur lang in de rij om een treinkaartje te kopen, en het ziet ernaar uit dat het nog wel een tijdje zal duren voordat ik aan de beurt ben. Plotseling zie ik 2 Egyptische vrouwen de rij passeren en een Eens krijgen een vriend en ik een lift van een bankmanager en zijn vrouw. Ze zijn erg vrien delijk, en nodigen ons uit voor een kop thee en een maal. Ik raak met de vrouw aan de praat (ze spreekt goed frans omdat ze vroeger op een nonnenschool ge zeten heeft1en ze vertelt dat ze een zoon en twee dochters heeft, alle drie studerend. Ze kijkt me aan, zegt dan:" het leven voor vrouwen is hier erg moeilijk", ze maakt een gebaar met haar handen"BenauwendEr wordt ons veel verboden. Het eni ge dat we mogen is thuiszitten, (er schiet me ineens een gesprek te binnen dat ik met een jongen had, die me doodserieus zei:"maar het is toch niet verkeerd dat wij onze vrouwen als prinsessen behandelen?maar gelukkig is er al veel aan het veranderen." Ik zeg haar dat ik blij ben in Europa te zijn geboren, en hier is ze het helemaal mee eens. Ik zou haar nog meer over haar studerende dochters willen vragen maar krijg de kans niet meer, ze kapt het gesprek af en begint over het weer(misschien van wege haar echtgenoot die naast

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 23