18 Een van de aanwezigen vroeg Andreas wat ze ervan vond om een lezing voor alleen vrouwen te houden. Prima vond ze het, ook omdat als ze zo rondkeek, niet alleen maar vrouwen zag feministiese golf. Toch wil ze zelf geen feministe heten. Ze noemt het gebeuren in de feministiese massa beweging: de institutionalisering van het klagen, van het anderen aan klagen en van het eisen zonder dat men zelf iets noemenswaardigs doet ,K. Als je nu denkt dat ze voor ons ver loren is, vergis je je. Integendeel. Haar kerndiagnose van het radikaal feminisme luidt: Onze samenleving en kuituur...is een uiterst eenzijdig produkt van het maskulinismeHet maskulinisme is een kwalijke, want mensonwaardi ge zaak. Het dient in al zijn aspek ten te worden onderkend en op een of andere wijze bestreden te wor den Zij pleit dan ook voor een ana lyse van het maskulinisme op een zo fundamenteel mogelijk nivo. Dus bij voorkeur niet in termen van rolverdeling of gelijke sa larissen, maar in termen van be- wustzijnsontwikkeling Op dat nivo hebben we volgens haar pas sinds kort het maskuli nisme in het zicht gekregen. Tot zover wil ik een licht la ten schijnen op haar diepe en zeer kritiese kijk op onze strijd als mensen in een vrouwelijk lichaam Op de vraag hoe ben je dan zelf bezig, Andreas, om die bei de polen maskulinisme en feminis me te integreren verraste ze ons met: het lukt me steeds meer om mijn vrouwelijke kant te aksepteren en te ontwikkelen Ter afsluiting haal ik nog een kernachtige - de hoeveelste - uitspraak uit mijn herinnering naar boven Wat vind jij nou van S/M Andreas, werd aan haar gevraagd. Voordat ze antwoordt, dekt ze zich al een beetje in of geeft een waarschuwing vooraf: Ik vermoed dat velen het hierin niet met me eens zullen zijn Dan horen we, dat ze er niet veel in ziet. Andreas vreest dat er in onze kuituur machtsbehoeftes en lust behoeftes met elkaar verward wor den. Bij lustbeleving hoort de beleving van gelijkheid, herken ning, verrijking daartegenover staan overwinning, onderschikking als machtsbehoeftes. Beleving van het een staat haaks op die van het ander. Volgens Andreas is het een trek van kinderen om fantasieën, bv geweldsfantasieën te verwerke lijken. Volwassenen zouden beter moeten weten. Tot zover kan ik Andreas Bur- nier met haar nieuwigheden voor mij, weer oproepen. Over haar verschijning en de sfeer die zij met ons en wij met haar wisten te scheppen, heb ik dan nog niks n

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 20