ANDREAS BURNIER in het kollektief kafé in eindhoven 17 alle de venster- ge was Vanaf het moment dat Andreas, zeten aan een klein tafeltje, begonnen met het lezen uit onge publiceerd werk, liep de spanning voelbaar op. Af en toe ontladen in schaterende lachbuien om de ra ke schetsen van potteuze stereo typen. Door wat zij scherp en beeldend opriep voelde ik me gekend ën op de hak genomen. Veel meer hierover kan en wil ik niet zeggen. Het verhaal zal over een tijdje wel in Tirade, geloof ik, te lezen zijn. En het is smul len dames Na de pauze was er zoals gebrui kelijk diskussie. Ik heb geen aan tekeningen gemaakt, dus je zal het moeten doen met enkele brokstukken uit een meer dan een uur durend ge sprek Aangesproken op haar pleidooien voor de androgyne mens, relati veert ze dat akuut:" geen poep op de stoep, geen androgyn aan mijn wasmachien Waarom Ze zegt ontdekt te hebben dat het begrip androgynie het ontwikke len van de maskuliene en feminie- A1 heel vroeg liep het kafee vol op 20 maart jongstleden. Zo vol, dat besloten werd, stoelen en tafels buiten te zet ten. Zo konden tenminste alle vrouwen op de grond, banken en de piano een plaats vinden in de en Een tijdje terug gaf de schrijfster Andreas Burnier een lezing in het Kollektief Kafee in Eindhoven. Burniereen vrouw met een duidelijke eigen visie op kuituur het is de hoogste tijd dat vrouwen als volwaardige mensen kuituur gaan participeren. Het zelf mede-bepalen van normen waarden is heel wat essentiëler dan een part-time-baantje of het recht van meedoen in een of ander masculinistisch bestel Hieronder enkele indrukken. vrouwen -en ne kanten in elk persoon aan in flatie onderhevig is. Volgens haar is-androgynie nog een utopie en kunnen we alleen ge leidelijk ernaar toe groeien. Maar dan in ieder geval niet op een kon- kretistiese en individuele manier - het is tegenwoordig al gebruike lijk dat mannen zich bvandrogyn noemen als ze af en toe plegen af te wassen. Er zal een grote kultuurtransfor- matie nodig zijn waarbij een syn these bereikt zal worden tussen het mannelijke het autonome en het vrouwelijke het ziende, beeldende en wijze Andreas Burnier ontvouwde ons vervolgens haar visie op mens en kuituur Zij kiest niet voor een dualistie- seniet voor een histories mate- rialistiese maar voor een polaire visie op met elkaar samenhangende uitersten, zoals: dominante kui tuur - tegenkultuurrationalisme - irrationalismebewustzijn - onderbewustzijn, masculinisme - feminisme Volgens haar is de onderdrukking van één van beide polen schadelijk en gevaarlijk, zowel binnen de per soon als ook binnen de kuituur Wie meer hierover wil weten leze De Zwembadmentaliteit Andreas, die enkele jaren lid van MVM Man Vrouw Maatschappij was en ook een blauwe maandag tot Paarse September behoorde, stond daarmee aan de wieg van de tweede 1971 •s

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 19