VROUWEN zijn mensen die recht hebben op een zelfstandig bestaan 7 volksverzekeringen heeft maar Wat is de praktijk? Nu en Na de voorgestelde veranderingen? loze 80% van je laatstgenoten loon. Is die 80% minder dan het minimum loon dan krijg je een aanvulling tot het minimum. Dit geldt ecnter alleen voor kost winners- en ongehuwden ouder dan 35 jaar. Kostwinners zijn meestal mannen Krijg je een nieuwe baan en ver dien je daarin minder dan in je vorige baan dan heb je een tijdje recht op een aanvulling. Dit geldt niet voor mensen die in deeltijd gaan werken. Juist dat zijn dus meestal vrouwen die dit recht mis sen Kijken we nu naar de tweede kate- goriede 2Volksverzekeringen Hieronder vallen de AAw (alg. arbeidsongeschiktheidswet) AKW (kinderbijslag;, AOW, AWW (weduwen- en wezenwet) en de AWBZ (bizondere ziektekosten). Alle ingezetenen betalen pre mie Wie premie heeft betaald, recht op een uitkering. Het lijkt weer schitterend, wat blijkt? Gehuwde vrouwen behoren kennelijk niet tot de ingezetenen, ze beta len meestal geen premie en hebben dus geen recht op een uitkering. De premie die de vrouw betaald wordt opgeteld bij de premie die haar man betaald. Komt dat bedrag boven het maximum dan krijgt de man het te veel betaalde terug. En een uitkering krijgt ze dus nooit. Nou hier mag wel het nodige veranderd worden. De soc. zekerheidswetgeving valt in drie kategorieën te verdelen. 1. Werknemersverzekeringen: WW, WAO, ZW, ZFW Alle werknemers betalen premie en hebben recht op een uitke ring bij ziekte, arbeidsonge- schikthied en onvrijwillige werkloosheid De hoogte van de uitkering en de premie bedragen een be paald percentage van het loon en zijn aan een maximum gebon den De wetten gaan uit van zelf standige rechten en plichten. Dit lijkt prima in orde, maar wat blijkt? Nemen we als voorbeeld de WW. Volgens de wet krijg je als werk- Na alles wat je al hebt gehoord wil ik jullie iets vertellen over de soc. zekerheidswetgeving Ook op dit punt stikt het van de discriminerende bepalingen voor vrouwen Wij vinden dit een grote onrecht vaardigheid, daarom moet er iets veranderen. Op grond van de der de E.E.G. richtlijn zal dit voor ly85 gebeurd moeten zijn. De regering werkt hier dus aan, maar hoe? Volgens ons moeten er regelingen gemaakt worden die gebaseerd zijn op individualisering.Maar hoe luidt de opdracht van de regering aan de wetsveranderaars? Maak regelingen die het systeem niet duurder maken dan het nu is en zorg er dan ook even voor dat ze niet te veel in strijd zijn met de eis van gelijke behande ling van mannen en vrouwen. 9 U* a9 a9 9* 9* 9* 9* 9*

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 9