ekonomiese zelfstandigheid daar gaat het ons om 5 EKONOMISCHE ZELFSTANDIGHEID, DAAR GAAT HET ONS OM’ Steeds meer vrouwen eisen het recht op een eigen inkomen, onafhankelijk van haar partner. heid moraal Op korte termijn zullen er wezen lijke veranderingen worden door- gevoera in het sociale zekerheids stelsel. Dit blijkt uit verschil lende voorstellen van de regering. Veranderingen die van grote in vloed zijn op het recht van vrou wen op een zelfstandig, onafhan kelijk inkomen. Daarom kunnen wij een diskussie erover niet uit de weg gaan. Daar is allang voor gevochten en wij zullen er opnieuw voor moe ten vechten. Een strijd die niet losgezien kan worden van het zelfstandig recht op betaalde arbeid, op huisvesting, tegen de norm van de heteroseksualiteit en vóór het zelfbeschikkings recht over ons lijf. We vinden dat we diskussie en strijd moeten voeren vanuit onze visie. Daarbij zullen we goed in de gaten moeten houden vanuit wélke - geheel andere - gedachtengang de regering de voorstellen heeft gemaakt. Zó is elk denken in kostwinners- begrippen, hoe verborgen of neutraal ook geformuleerd, een verwijzing naar de ongelijke verdeling tussen vrouwen en mannen Deze eis komt vaak heel vreemd over bij vrouwen die gewend zijn het inkomen van haar man ook als haar eigen inkomen te beschouwen. Zijzelf ervaren het feit dat het geld alleen door de man wordt binnengebracht niet als een belem mering voor haarzelf. Ze hebben absoluut niet het gevoel dat ze haar hand moeten ophouden. Aan dit gevoel willen we geen afbreuk doen. Wat we willen laten zien is dat het kostwinners- denken voor vrouwen die dit niet zo ervaren een grote belemmering vormt om haar leven anders in te richten Vrouwen die vinden dat het hebben van een emotionele of seksuele relatie niks te maken moet hebben met financiële verantwoorde!!jk- lopen stuk op de kostwinners- Nu zijn de voorstellen, alleen al door het gebruik van veel moei lijke begrippen en het gegoochel met percentage en cijfers, zeer ingewikkeld. Het gevaar bestaat dat we ons hoofd breken over moei lijke termen en rekensommetjes en daarmee uit het oog verliezen welke uitgangspunten wij belang rijk vinden: Ekonomische zelfstandigheid óók in krisistijd! Juist in krisis- tijd, -als we tenminste de vrouwen- strijd niet tot luxe-artikel wil len degraderen. Toch raken veel vrouwen door de huidige werkeloosheid in verwar ring; mag ik wel betaald werken als mijn man, mijn zoon, zoveel jongeren werkeloos zijn? Het aloude schuldgevoel komt weer boven. Een uitstekende voedings bodem om verdeeldheid te zaaien. Vrouwen worden uitgespeeld tegen jongeren, tegen laagstbetaalden, tegen elkaar. Daar waar het recht op betaald werk aan vrouwen wordt ontzegd omdat kostwinners - in de regel mannen dus - voorgaan, en daar waar vrouwen minder recht op een uitkering hebben, worden vrouwen gedwongen ook een financiële band met haar partner aan te gaan. Ook als ze dat absoluut niet willen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 7