ZO BEGON DE MIDDAG 2 1 he- voortkomen uit onze verschillende situaties: getrouwd zijn en eko- nomisch van een partner afhanke lijk zijn, alleen staan en onaf hankelijk zijn door een (royaal) eigen inkomen, bijstandsvrouw zijn en moeten leven van een uitkering waar amper menswaardig van te le ven valt. We hebben ook ervaren dat het moei lijk is om elkaar te aksepteren als de één bewust voor huishoude lijk werk en opvoeding op de eer ste plaats kiest, terwijl een an dere vrouw werk buitenshuis veel belangrijken vindt voor haarzelf. Soms was het moeilijk om door de verschillen heen de gemeenschap pelijkheden te blijven zien en voelen. Toch is het ondanks ook de pijn gelukt om ons gemeenschap pelijk belang telkens weer naar boven te krijgen en verder aan de voorbereiding van vandaag te werken Ons doel met deze dag is kijken naar onze situatie als vrouw, hoe die is en hoe we haar willen veranderen. Wat aan ekonomische en wettelijke veranderingen dreigt, wat dat voor ons allemaal betekent en hoe we ons te weer kunnen stel len. We willen eerst wat algemene dingen op een rijtje zetten en later persoonlijke ervaringen uit wisselen, om van elkaar te leren, dat ekonomische en maatschappelij ke zelfstandigheid én in de poli tiek begint én in onze eigen op stelling Als deze dag, die we pas gezamelijk tot een geheel maken,ieder van ons kracht geeft om thuis, op het werk, en in de vrouwenstrijf weer onze vrouw te staan, dan is ons doel bereikt Als er verder nog nieuwe ideeën, initiatieven, akties of aanbeve lingen naar b.v. politieke partij en uit voortvloeien dan hebben we 8 maart niet beter kunnen vieren. In het kort wat jullie nog meer kunnen- verwachten van: Heel hartelijk welkom dames en dames, meiden en juffrouwen, op deze 4e of hoeveelste viering van de internationale dag van de vrouw in Tilburg. Ik ben Roos Römer en ik wil een korte inleiding houden namens Kiekie, Trudy, Carla, Coby, Lydia, Colette, Maria, Ria, Mieke, Elly, Use, ToosNelly en Joanne of kort gezegd het 8 maart comité Zoals jullie allemaal al weten staat deze keer de eis: ekonomi sche zelfstandigheid voor vrouwen centraal. Voordat we daar verder op ingaan: Allereerst iets over het comi té zelf. 19-1 zijn we voor het eerst bij elkaar gekomen met zes vrouwen. Als thema hebben we toen gekozen seksismeras isme fascisme We hebben ons toen bezonnen wat die 3-ismen konkreet voor vrou wen betekenen, voor de witte én de zwarte vrouwen onder ons. En dan horen we dat het lande lijk thema ekonomische zelf standigheid van vrouwen is. Moeten we daarop overgaan, lemaal opnieuw starten? We voelen al tijdsdruk. Het liefst willen we beide koppelen, maar dan wordt het thema heel kom- pleks en ingewikkeld. We zijn bang, dat dat verwarrend zal werken. Omwille van de herken baarheid (i.v.m. onze verslech terende ekonomische situatie dreigen we weer onbetaald in de deuken terug gedrongen te worden) en duidelijkheid (korte tijd van voorbereiding dus liever een vastomlijnd thema) en om de landelijke publiciteit mee te hebben kiezen we dan. In 7 bijeenkomsten hebben we de organisatie van deze dag verder op poten gezet. We zijn daarbij ook op de ver schillend. die tussen ons liggen gestoten en hebben die soms als pijnlijk ervaren. Verschillen die

Vrouwenkrant Tilburg | 1983 | | pagina 4